• Pohádka

Byl jednou jeden král... (1954)

Lví podíl na výsledku určitě nelze upřít Janu Werichovi a Vlastovi Burianovi. Jejich výstupy nemají hluchého místa. Pro mě osobně jsou ale stejně důležití i princové. Obzvláště Miroslav Horníček a Miloš Kopecký. Jejich rozprava o živé vodě nebo o tom, zda pomoci "starému muži" mě pokaždé dostanou. Ovšem perlou je pro mě už asi na vždycky Zpěvanka a její "Pomoc!". - Je to tam a musí to ven...

Ducháček to zařídí (1938)

"Ale já tam vážně viděl tříčku!" Když jsem ten film viděla poprvé, tak mě málem ranilo. Dodneška jeden z mých nejoblíbenějších s Burianem.

Dívka v modrém (1939)

S přehledem můj nejoblíbenější film s Oldřichem novým. Osobně mi připadá, že zápletka má o něco větší vtip než u ostatních veseloher té doby.

Hrátky s čertem (1956)

Dobrovolně přiznávám, že Josefa Beka nemusím. Při životě mě proto držel poustevník Františka Smolíka. Ten mi vyloženě imponoval.. ;-)

Byl jednou jeden polda (1995) odpad!

Patrně snaha o cosi jako českou verzi Policejní akademie, ovšem jak se říká, "když dva dělají totéž, nikdy to není totéž"...

Bílá nemoc (1937)

Kdyby za nic jiného, za tenhle film mám moc ráda Huga Haase. Když jsem snímek viděla poprvé, bylo mi někde kolem třinácti a navzdory tomuto "pernému údobí života" na mě velice zapůsobil. Mráz po zádech mi při něm běhá dosud. Úžasná adaptace úžasné divadelní hry fenomenálního autora.

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Nádherný Jan Werich!!! A samozřejmě i všichni ostatní. "Nedělej nám tyhle efekty, když je nečekáme!" "A úúúúž je zase tady!" "Cizinec dovolí..." mé nejoblíbenější citáty. Tenhle dvoj-film mohu vidět kdykoli a nikdy mě nebude nudit.

Tři zlaté vlasy děda Vševěda (1963)

Umění pro umění, obávám se. Je mi jasné, že pojetí odpovídá době, v níž to bylo natočené, a stylu, který zrovna byl zajímavý, ale proboha, proč to musely zrovna odskákat děti?! Vždyť je to pro ně naprosto nekoukatelné! Jestliže pohádky Zdeňka Trošky představují pro někoho vrchol kýče a polopatyčnosti, pak přímým protiúderem je právě tahle verze Tří vlasů děda vševěda.

Kadeř královny Bereniké (1993) (TV film)

Neobyčejně povedená konverzačka s naprosto excelentními výkony všech herců. Dle mého soudu ještě vydařenější, než Španělé v Praze.

Mumie (1999)

Kvality tohoto filmu jsou pro mne osobně tam, kde vykrádá (nebo se blíží, podle toho, jak moc jsme kdo úzkoprsí) Indianu Jonese. Problém mám ovšem s hlavním hrdinou. Indy totiž - na rozdíl od něj - se nechová jako pako. Pardon.