• Pohádka

Brahmastra: část 1 - Shiva (2022)

Nejdůležitější otázkou v této marveloské plácanici je, kdy se objeví scientist Mohan (SRK), neviditelná Deepika a sri sri sri guru-ji Amitabh. Děj je jinak komplikovaný a prázdný zároveň, takže nemá cenu se na něj vůbec soustředit. Film ve mně nejdřív vzbudil dojem, že půjde o kopii průměrného amerického superheroes akčňáku doplněného o hinduistický pantheon. Pak se ale ukázalo, že božstva bude pomálu, o žádné reinkarnace asi nepůjde (nebo ano?), Šiva je Dev (who the fuck is Dev...?) tedy kacířská myšlenka, že Šiva ani není Šiva??? Kroužek jakýchsi ochránců megalomanského CGI se shromažďuje u Bachchana alias Profesora X na zahrádce a mně se u toho pomalu ale jistě vkrádá na mysl vzpomínka na úděsný film Drona.

Baahubali: The Beginning (2015)

Jako celek je Baahubali bezpochyby milnik v mnoha smerech - jako film pro cely tvurci stab, jako kasovni a spolecensky trhak napric vsemi indickymi kinematografiemi a snad i jako jakysi (aspon docasny) jednotici prvek pro celou Indii (v dobe, kdy zdarne pracuje na tom, aby se vnitrne rozdelovala, kde muze). A ani zvenci neni tezke pochopit proc je to takova udalost. Rajamouli nenatocil nikdy lepsi a velkolepejsi film, Prabhas, Anushka, Ramyakrishna (a zbytek castu) nehrali nikdy zajimavejsi a bigger-than-life postavy. Ale nejakou stastnou nahodou se nejedna jen o bombasticky trhak, ale o opravdu propracovany pribeh, postavy diky vybornym hereckym vykonum a (na Indii ne moc obvykle) pevne reziserske vizi opravdu ozivaji a jejich pohnutky a osudy jsou to, co posouva dej kupredu a dela ho zajimavym (samozrejme spolu s archetypalnim ramovanim, ktere je ale do nich vsazeno o poznani citliveji a organicteji nez treba v nedavnem RRR). Kdyz se k tomu prida krasna hudba a na mistni pomery zdarila CGI, je vysledek tentokrat opravdu hodny chvaly, ktera se casto ne zcela zaslouzene snasi na kazdy vetsi film. Zaroven je dobre si pripomenput, ze nejde o dokonale dilo (jako by takove existovalo;) - tempo a charakter 1. a 2. dilu nejsou uplne synchronni, predel byl sice udelan na logickem miste v deji, ale 2. dil je o poznani semknutejsi a nabity vnitrni dynamikou, ktera byla v 1. seznamovacim dile trochu upozadena. (Zato ma ale 1. dil hezci songy;) Celkovy dojem take trochu kazi nektere wtf momenty jako je non-con makeover Avantiky a celkove nevyuziti teto postavy v dalsim deji a fakt, ze najezdnici utocici na Mahishmati jsou nejen stereotypne barbarsti, ale i o nekolik stupnu pleti tmavsi nez nasi vybeleni hrdinove, presne podle osvedceneho receptu napric indickymi filmovymi prumysly. Jako svym zpusobem osobita odpoved na zapadni fantasy filmy jde vsak o dilo opravdu ohromujici.

Lang ya bang (2015) (seriál)

Pro me zatim nepokoreny vrchol soucasne cinske televizni produkce, tady se proste povedlo vsechno - pribeh plny intrik se zvratem snad v kazdem dile, neskutecne zivotne postavy, ktere zvlast vyniknou v porovnani se znehybnelym ritualizovanym zpusobem zivota na cisarskem dvore, vytecne herecke vykony vsech zucastnenych, prekrasne kostymy a kulisy (a CGI;), hudba. Z hlediska narace chapu i ne-happy end ( i kdyz osobne to samozrejme vidim jinak, vsak uz se tam udaly fantastictejsi veci nez nejaka fake death nebo jiny shenanigan a pak uz nic nebrani tomu, aby si Xiao Shu a Jingyan konecne padli do naruci nebo kam, zvlast kdyz ten notne zpozdeny zasnubni dar uz Lin Shu dostal, ze;)

Králíček Jojo (2019)

Taika jako Hitler je vytecny, ale casem se zasobarna gagu vycerpa a jelikoz jde jinak o standardni zpracovani daneho nametu, dostavilo se v mem pripade spis lehke zklamani, nejak jsem podvedome cekala vic.

Co děláme v temnotách (2019) (seriál)

Rozpracovani rozpracovani puvodniho nametu, ktere stoji predevsim na vytecnych postavach a roztoceni obratek humormeteru na max. Uvodni song s fotomontazi je pecka skoro tak velka jako Laszlova porno kariera. Jen se mi zda, ze je v ramci serii zatim lehce sestupna tendence, ale uvidime, jak kartami zamicha ctyrka.

Co děláme v temnotách (2014)

Dohromady to sice uplne na 100% nedrzi, ale samotny napad a nektere epizody jsou hodne zabavne a/nebo absurdni, takze celkove jde o nadprumerny pocin nejen novozelandske kinematografie.

Vlajka smrti (2022) (seriál)

Jelikoz moreplavba, piratstvi ani Karibik nejsou moje numera una, je tohle pro me zcela necekana pecka letosniho roku - uz jen za ten Fuck You Hetero/Cisnormativity and Queerbaiting postoj si zaslouzi ovace, ale kdyz se pripoctou supr postavy, dobre nadavkovany humor, drama a akce, jde o revolucni pocin. Ted jen doufam, ze se HBO vzpamatuje a neohrozi 2. sezonu, protoze ten pining cliffhanger je teda mohutny;))

Ledová archa (2013)

Song Kang-hoovi clovek vazne uveri vsechno;) Ale celkove mel film zajimavou atmosferu, byt namet samotny je spis pozastaveni se nad stavem spolecnosti nez logictejsi rozpracovani teto myslenky.

Inscenace (2020) (seriál)

1. serie je docela neotrely a zabavny pocin, byt by mozna o trochu subtilnejsi sebe-modelovani postav pane Tennanta a Sheena, pardon Sheena a Tennanta, neuskodilo. 2. serie is right out, though.

Han cheng gong lue (2005)

Prece jen o stupen sviznejsi, absurdnejsi a tim i zabavnejsi nez predchozi dil. Tonymu staci byt na platne, as usual.