• Thriller

Pod maskou (1984) (TV film)

Z televizní filmové řady o našich skladatelích, právě uváděné na ČT3, zatím nejslabší a pro mne nezáživný počin. Nicméně z edukativního hlediska opět další vybarvené políčko.

Hodina před ránem (1983) (TV film)

Tak tedy, klobouk dolu. Velmi zajímavý dramatický počin, hodně vážný, uvěřitelný a místy srdcervoucí. Luťanského životní role, dalo by se říci na Oskara. Žehrová též výborná a ostatní herci zdatně sekundují. Musím uznat, že kdyby Ivan neodešel z tohoto světa předčasně, měli bychom doma hvězdu světového formátu. Film mě dojal, konec však nebyl autorsky propracovaný, proto nedávám plný počet.

Mílaři (1977) (TV film)

V mládí jsem také něco odběhal a musel jsem se mírně pousmát při stylu běhu Luťanského, oproti němu byl Vašinka vlastně hotový atlet. Tv hra byla taková psychologicky edukativní, defacto šlo až skoro o nesportovní agitku. Herecké výkony k pláči.

Poslední koncert (1979) (TV film)

Tak pro mne zase určité poučení o velkých hráčích a skladatelích té doby. Překvapující je, že se umělci jako Slavík, Schubert či Chopin dožili jen velmi nízkého věku. Inu, virózy byly tehdá opravdu nebezpečné.

Rána pod pás (1981) (TV film)

Žádné veledílo, nicméně opravdu krásná Jakoubková hru oživila natolik, že se dala v pohodě zvládnout i přes neskutečně toporného Štěpánka. Ráž klasicky bezchybný a příjemný. Nebylo to úplně nezajímavé.

Šelma na svobodě (1959)

Můj nejoblíbenější herec ve filmu, který sice nedosahuje takových kvalit jako snímek Poslední adresa, nicméně jedná se o docela koukatelnou záležitost. Zhlédl jsem poprvé a všiml si nesmírně půvabné, nepříliš talentované herečky Estelly Blain. Skončila tragicky, kočka. Svůj život ukončila střelnou zbraní v pouhých jednapadesáti letech.

Případ hodného vedoucího (1977) (TV film)

Tak, dobré to samozřejmě není, nicméně druhou hvězdu dávám za tentokrát neskutečně půvabnou Veškrnovou, zvláště v závěrečné scéně. A pro diváka znuděného klasickými šablonovitými dedektívkami nabízí tato tv hra zase něco trošku jiného, z příběhu je patrný takový zvláštně netradiční "fíling". A abych nezapomněl....takové malé bezvýznamné plus za Jiřího Štědroně v jedné z mála hereckých příležitostí.

Peklo v Pacifiku (1968)

Ctyri hvezdy dam hlavne z duvodu, ze se tvurcum a hercum podarilo udrzet moji pozornost i pres naprosty minimalizmus formatu. Vice nez usporne dialogy, perfektni Mifune a tak trochu "motýlkovská" hudba nikoliv mistra Goldsmitha nýbrž Lalo Schifrina. S koncem spokojen nejsem, ale co už.

Šplhající profesor (1992) (TV film)

Nicholsonův Vlk či snad Goldblumova Moucha? Nikoliv, Kostkova "opoce". Příběh přiblblý, tak nějak řadící se do té televizní, porevoluční šlamastiky. Velmi nezáživné, ovšem hvězdičky alespoň za Preisse a Somra. Jinak nudička.

Soud pana Havleny (1967) (TV film)

No, tentokrate se nic přeborného na tv obrazovce nedělo. Rozhodně budu muset zhlédnout i verzi z roku osmdesát kvůliva porovnání. Zaujal mne ovšem mistr Růžek. Tolika obličejových grimas, které předváděl tentokráte, jsem se od něho nedočkal pomalu v celé jeho kariéře. To bylo opravdu velmi zábavné. Pointa mne ovšem nezaujala a celé dílko tak přišlo poněkud vniveč. Ostatní zfilmované "čapkoviny" jsou na tom přeci jen o poznání lépe.