• Krátkometrážní

Všechno, všude, najednou (2022)

"Čím míň to dává smysl, tím líp". Dal bych všechno za šampón....teda bagel. "Jestli mi nedáte bagel, tak se zabiju". "Kde je kámen? Šel někam s kamenem". I takto by se dal tento snímek charakterizovat. A pak ještě něco o lásce a porozumění. Co to jako sakra bylo? Jak Matrix na tripu a Jolanda - generátor náhodných slov, dohromady. Jednu hvězdičku dávám za těch pár vtipných hlavně akčních scén.

matka! (2017)

Takovou bezmoc, kdy jsem chtěl všem rozkopat držky a vyhodit je ven, teda kromě Jinnfer Lawrence, jsem dlouho u filmu nepociťoval. Díky druhé půli již vím, co znamená podobenství. Film se stal naprosto absurdním, ale s jasným záměrem, co chce ukázat nebo říct. Michelle Pfeiffer, tu pro mě největší svini představení, zahrála naprosto perfektně, nechutně, odpudivě.

Mizerové navždy (2020)

Bad Boys for third time! Jasně, má to jedničkovej feeling, ale přišlo mi, že pořádně hláškovat a vtipný vtipy přišly až ve druhé půli filmu a proto to za mě není na 4 hvězdy, ale jedná se o silnou "trojku".

Černá smrt (2010)

Film ze středověku o moru, víře, kacířství a čarodějnicích. Svou výpravou, kulisami a dějem jsem si připadal jako, že je mi znovu 15-20 a mastím na pc nějaké temnější RPG. V mnohem novější hře a české, Kingdom Come: Deliverance, v DLC Band of Bastards, družina nápadně připomíná družinu ve filmu Black Death. Škoda roztřesené kamery při akčních scénách, ale jako jednohubka parádní. Některé herní adaptace filmů dopadají naprosto otřesně, vzpomeňme filmy Uweho Bolla, ale tady jsme dostali adaptaci bez herní předlohy.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Dlouho jsem přemýšlel, jestli je to na 3 nebo 4 hvězdičky. První půlka je celkem mdlá. Více mluvení než akce, což by nevadilo, ale nezaujme to. Ve druhé půli, kdy se akce pořádně rozjede už to má grády. Jason Statham postupuje vpřed a kosí enemáky, kdy mu více než zdatně sekunduje Bugzy Malone, kterého jsme již mohli vidět v Ritchieho předešlém snímku Gentlemani (2019) a Aubrey Plaza. Nejlepší výkon ovšem podal Hugh Grant v roli egoistického a neúprosného miliardáře a zprostředkovatele nelegálních obchodů. Především za druhou půli, kdy snímek znovu popadl dech, dávám 4 hvězdičky ovšem se vztyčeným ukazovákem.

Křížová palba (2016)

Kdyby se spojil Guy Ritchie a Quentin Tarantino, byl by to určitě peckový film. Ale to se nestalo, takže jsme dostali akční krimi, které se nese v duchu gangsterek obou výše zmíněných pánů, ale nedosahuje patřičných kvalit. Zajímavé, v pozitivním slova smyslu, obsazení, včetně mých pár oblíbenců, bohužel neutáhne celou stopáž filmu. Máme tady pár dobrých hlášek, pár zvratů, pár dobrých nápadů, ale ve finále je toho zatraceně málo. Přestřelky, gró celého filmu, vlastně postrádají výraznější nápad. Určitě se z takového námětu dalo vytěžit více.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Restart série Evil dead. Jasně, máme tady motorovku, dvouhlavňovou brokovnici, Necronomicon a hlas Bruce Campbell. Chybí Delta a prostředí chaty v lese se vyměnilo za městský činžák. Po vizuální a technické stránce se jedná o solidní práci, ale nějak to nedokáže udržet pozornost po celou dobu. Je zde pár dobrých nápadů, ale to je tak vše. Možná kdyby se to nejmenovalo Evil Dead. Já jen doufám, že touto cestou se série nebude ubírat dále.

Sisu (2022)

Kam se hrabe Otto Skorzeny nebo Chuck Norris. Aatami Korpi, rusy přezdívaný Kostěj nesmrtelný, je bývalý člen finského komanda, toho času prospektor. Po té co narazí na zlatou žílu, chce v roce 1944 s válkou nadobro skončit. Jenže natrefí na jednotků němců s vlastním harémem, patrně laponek (kvůli fricků, doufám že ne, protože jak píše Walter Schuck ve své knize Sestřel, laponky smrdí jak plesnivej sejra), kteří kvůli zlatu nechtějí nechat být a tady to všechno začíná. Bojuje se na zemi, pod vodou (to jste věděli, že se dá pod vodou dýchat? Stačí mít k tomu dost enemáků.) i ve vzduchu. Lebky praskají, kosti se lámou a končetiny létají vzduchem. Korpi dokonce přežije svou vlastní smrt, jen aby se němcům pomstil a uchránil své zlato. Parádní akční nářez s prvky černohumorné komedie na pozadí druhé světové války ve westernové stylu. Doufejm, že po úspěchu prvního dílu se dočkáme i pokračování.

Pokrevní bratři 2 (2009)

První díl vytáhl z průměru skvělý Willem Dafoe v roli teplýho detektiva. Julie Benz v roli nového detektiva nedokáže W.D. nahradit. I přes osobité a celkem netradiční pojetí akčního krimi, téměř bez přítomnosti W.D. film padá do šedých průměru.