• Krátkometrážní

Nimona (2023)

"But, Im not a girl. Im a shark" Pekná animácia a dizajn stavieb v novom zaujímavom fantasy svete. Ta animácia bola kvôli svojmu "minimalistickému" štýlu niekedy fajn, niekedy priemer a niekedy nadpriemer, ale osobne sa mi viac ľúbila než neľúbila. Samozrejme tu je tiež animácia ovplyvnená od Spiderverse, ale má aj svoje osobné prvky, ktoré môžu byť až trochu moc štylizované ale to sú vyslovene detaily, ktoré si bežný divák nepovšimne. Futuristické rytierske mesto niekedy pripomína Gotham, inokedy svet Arcane a chvíľu pripomínali aj kulisy z Macbetha. Čo sa týka deja a postáv tak tie ma prekvapili. Čakal som podobný film ako bol The Sea Beast, ktorý bol viac pre mladších. A aj keď sa to tak zdá, a áno ma to viac vtipov pre mladších, tak to má dosť dobré dospelejšie témy. Tiež sa mi ľúbi ako je film pomenovaný Nimona ale tá sa na pozíciu hl. postavy plnohodnotne dostane až v druhej polovici filmu, prvá je o našom hlavnom rytierovi a jeho zápletka nie je síce nič nové, ale vďaka tomu fantasy svetu to funguje lepšie. Zato Nimonin origin a jej konflikt fungujú perfektne, aj keď sa to teda plne rieši až vo finále, ktoré je síce znova veľkolepé s gigantickou príšerou, ktorej dizajn je síce veľmi jednoduchý ale zato mi to pripomínalo Mijazakiho takže body+. A to finále prekvapivo dobre funguje na emóciách. Strašne mi tento film pripomenul už staršie animované filmy z rokov cca 2010-17, ale zato v novom kabáte. Takže z očakávania na ďalší novodobý, neznámy, animovaný, priemerne až podpriemerne vyzerajúci film sa stala pekná pripomienka toho ako by mal dobrý animák vyzerať. Ale ešte tu je strašiak v skrini a to rytiersky pár od ktorého som hneď čakal volakú scénku (ktorá prišla na konci) ale vzhľadom k tomu, že som ju čakal a nemám žiadny dôvod ju nenávidieť tak nemám čo kritizovať :)

Světlonoc (2022)

Často mi to pripomínalo The Witch od Eggersa, čo je dosť dobre. Ale malo to aj dosť scén, ktoré by sa dali skritizovať. Avšak atmosféru to malo skvelú a napínavé scény boli fakt napínavé. A herci tiež dobrí. medzi 3* a 4*

Žena ve vodě (2006)

Na dlhu dobu Shyamalanov posledný dobrý film. Veľmi divne sa to rozbieha ale potom to všetko v scenári a výprave zapadne do seba. Zaujímavý scenár a rovnako tak aj niektoré kompozície v kamere. Ale ten prológ o mytológii sa mi moc neľúbil. Tých pár digi efektov mi nevadilo, ale hudba... hudba sa mi vždy u Shyamalana moc ľúbila a tu je to rovnako. Hudba tu dosť oživuje niektoré scény. Film má veľa silných aj slabších častí ale určite sa počíta ako ten lepší od režiséra.

Transformers: Probuzení monster (2023)

Jediná vec v ktorej je film aspoň trocha originálny je power up, ktorý dostane hlavná ľudská postava na konci, ale inak to je len ďalší tupý blockbuster, ktorý som už videl miliónkrát (napr. Josstice league)

Obchod pro sebevrahy (2012)

Trošku taká variácia na Adamsovu rodinu, ktorá je síce tempom zábavnejšia, ale tento film je aj trochu originálnejší a preberá zaujímavejšie a ťažšie témy a preberá ich aj zaujímavým spôsobom cez malého chlapca žijúceho vo svete samovraždy a núteného smútku. Avšak tie spievajúce časti vo francúzštine ma fakt že nebavili a celkovo film nemá moc dobré spracovanie. Animácia mi trocha pripomína LokalTV a ta bola pohode. Aj námet je fajn ale lepších tvorcov by to chcelo. Ale pohroma to nie je. Občas fajn čierny humor.

Great Balls of Fire! (1989)

Priznám sa že som poznal len rovnomennú pesničku  a to ju tiež nemám nijak extrémne rád. Ale tento film ma fakt prekvapil ako dobre je natočený, zahraný a zrežírovaný. Nechápem že ľudia, ktorý na tomto pracovali, (režisér, kameraman...) pracovali okrem tohto na takých neznámych filmoch, lebo tento sa im fakt podaril. A herci Quaid a Winona to najviac ťahajú. Prekvapivo dosť dobrý životopisný film.

Velma (2023) (seriál)

Scooby Dooby Doo, where are you? No tu Scooby rozhodne nie je. A teraz nemyslím len tu postavu psa, ale celú tu značku. Akože odstráňte narážky, dizajny a mena postáv a máte čisto nový seriál, ktorý nemá s mojou obľúbenou franšízou z detstva nič spoločné. Ja mám rád alternatívne verzie už veľmi známych postáv. Ale nech to je rozdielne iba do miery kedy sa to ešte podobá. Toto sa len tvári ako Scooby ale ma to od neho najďalej. Príbeh a postavy zasadené do modernej doby, to bol celkom fajn nápad na čerpanie vtipov. No ale zároveň to prinieslo kontroverzne témy a ďalšie sračky ktoré musia pchať do každého seriálu. Ale pri niektorých scénach som sa úprimne zasmial, bohužiaľ to bolo málokedy. Väčšina vtipov bola trápna a nevtipná. A spomeniem len zmenu rás a orientácií. Ale aj tak ma najviac sere zmena charakterov na nevtipné karikatúrne zobrazenia. Fred je bohatý uplakaný idiot, ktorý nič nedokáže. Daphne ta je klasická princezná školy. Velma, ta sa tak nejak drží, ale tiež to je len zlá karikatúra. A samozrejme že tieto baby musia aj experimentovať. Doteraz tu nebola poriadna verzia Shaggyho pre dospelé publikum. A toto bola tak dobra šanca toho využiť... a oni to dojebu. Keby to nie je "Velma", keby to nemá nič spoločne so Scooby doo, tak to je stále slabá animovaná komédia zo strednej pre Amerických vymletých teenagerov, ktorý zo dňa na deň menia pohlavie a orientáciu a mudrovať budú aj o veciach ktorým nerozumejú. Len by to nedojebávalo aj scoobyho.

Clerks III (2022)

Túto sériu milujem a dostalo ma aj toto pokračovanie po niekoľkých rokoch. Skvele vtipy, zábavné postavy a aj ma to dojalo. Je to bomba