Elektrické sny (1984)

mate radi osmdesatky? synthi pop, bozi design, uchylny hadry/hair a ta skvela utopisticka vize pocitacu, jako ukecanych kamosu, kteri budou ovladat vasi mikrovlnku a jeste vam popreji k narozeninam? a to vsechno v klasickem interface cerna obrazovka - zelene pismo? tak presne o tom je electric dreams, cislo pet zije na druhou zabalene v hudbe od human league.

Povolení zabíjet (1989)

nejvetsi experiment v dejinach bondovek, ktery se sice moc nevyvedl (hlavne co se tyce vydelku), ale narozdil od pozdejsich brosnanovek licence to kill urcite nezapomenete. kultovni je nejen napis, ktery vytahne dalton z pytle s leiterem, ale i debut benicia del tora (ktery z bad guys vyfasoval jednu z vubec nejhorsich smrti) a male cameo branscombe richmonda (bobby sixkiller z odpadlika), jako jednoho z bitkaru v klubu, btw uz ma to svoje typicke haro. serie s daltonem se zacala vyvijet hodne zajimave, nebyt tech financi (coz bylo zpusobene hlavne spatnym nacasovanim premiery) by mozna v dalsim dile bond na vylete v safari spolu s Q, M a moneypenny zachranoval Qho vnoucata. od te doby se bondovky drzi stale toho stejneho schematu - hlavne hodne akce, aby se prekryl pribeh a nemusely se vymyslet slozite dialogy, navic se nekam podela atmosfera. skoda.

Kluci to taky chtěj... a pořád! (2002)

po ultranudnych holkach prichazi nasi zapadni plavovlasi kamosi s neprimym pokracovanim, kde vsadili na fekalni humor a mluvici penis, takze vysledkem je kupodivu docela prijemna komedie se sympatickymi hereckymi vykony. fakt je, ze nektere casti filmu vyzaduji snizeni mozkoveho vykonu, to by ale nemel byt takovy problem. pokud mate radi american pie - zkuste to.

Den poté (2004)

filmovy heretik roland emmerich, jehoz filmy strasi ve snech nejednoho fanouska artovych filmu se vraci a je ve vrcholne forme! uz druhy zaber filmu, ve kterem se na nas pekne zblizka zazubi americka vlajka nenecha nikoho na pochybach, ze je to ten stary dobry roland. a ani tentokrat nenecha nasi planetu v klidu a vypusti na ni pro zmenu trochu snehu a ledu, coz ma za nesledek kompletni a hodne efektni demolici LA a NY + jedno fotrovsko-synovske shledani. a jen tak mimochodem - je to jeho zatim nejlepsi film. proc? dobre vybrani herci - vyborni jsou nejen stari veterani holm a quaid, ale i omladina gyllenhaal a roztomiloucka emma rossum. v neposledni rade jsou to i dokonale triky, ale i v teto dobe tolik potrebne ekologicko-meteorologicke varovani. po shlednuti tohoto filmu jiste nejeden majitel fabriky zamackl slzu v oku a naridil investovat do snizeni emisi sve tovarny na zpracovani vzacnych drevin.

Van Helsing (2004)

pro nekoho nevkusny crossover, pro nas ostatni akcni pohodovka s paradnimi triky a velkou poci nadsazky. sommerse mam proste rad, nikdo jiny by si nedovolil takhle hrat na nervy milovniku historie a okultismu. bram stoker a jeho kamosi se urcite snazi prokopat ze svych staroanglickych mohyl, aby stephenovi mohli rozbit drzku za zneucteni jejich dila. my ostatni bysme mu nejradsi nabili kokos za mizerny vyber nekterych hercu (nevyrazny roxburghuv dracula a kapitola sama pro sebe je kate beckinsale, ktera odvadi svuj "klasicky" vykon), nedotazenou atmosferu a slabsi zaver v ledovem hradu - ta finalni bitka je spis k smichu. ke kladum ovsem rozhodne patri, kdyz nepocitam cameo dany moravkove, pro kterou to je zivotni role (btw nekde sem cetl, asi v blesku, ze libor baselides chysta comeback) vyber van helsinga a jeho Q. doufam ze se s nimi brzo setkame pri dalsim pokracovani, na ktere je vse pripravene se serialovou peclivosti.

Torque: Ohnivá kola (2004)

torque by se dalo smaznout slovem "picovina" a s pocitem dobre vykonane prace a oddusevnelym vyrazem na tvari, ktery nasazuji po kazdem mem skvelem a vsevysvetlujicim komentari se jit realizovat pri chytani motylu, ale radeji se chytim trendu informativnosti a ferove svuj verdikt vysvetlim. reziser se zivi delanim videoklipu a nedela to pro zadne vycichle particky, ale rovnou tezkej kalibr typu u2, eminem apod. pokud si pod pojmem "kvalitni a nabusenej videoklip" predstavite podle mnohych jeden z nejlepsich ceskych klipu voda ziva od anety"koks&kozichy"langerove, tak jste jste hodne vedle a 10 let tomu nazad. proste tempo, dynamika a strih, ktery by mohl zavidet kazdej evropskej reziser. jenze to je tak asi vsechno, co je na tomhle filmu zajimavy, snad krome pekelne nadupanych motorek. v hlavni roli kurvic n°1 martin henderson, ktery se v sympaticnosti deli o vavrin s takovymi velicinami jako je paroubek a gross. a i ostatni by v pohode prehralo osazenstvo ochotnickeho divadla z albanske vesnice. nejvetsi hvezda filmu, ice cube, ma nasazenej porad ten jeden vyraz, ktery nesunda ani pote, co mu oddelaji brachu. takovej je to tvrdak. tenhle film by mohli ocenit snad jen zaprisahli motorkari, ja jakozto milovnik 4 kol jsem asi moc povrchni.

Zvíře (2001)

rob schneider je sice docela dobry herec (narozdil od mizerneho adama sandlera), mlatit s sebou o zem a predvadet epilepticke zachvaty dovede docela obstojne, jeho problem je bohuzel v tom, ze jsou jeho filmy neuveritelne nudne (narozdil od neuveritelne zabavnych sandlerovek). tak co s tim? asi nic...

Dech života (1987)

skvela bondovka s vybornym daltonem (i kdyz tohle jsem zjistil az po nekolikerym shlednutich). narozdil od bondovek s bozskym rogerem ubylo humoru, nadsazky a vsemoznych uletu, ale kupodivu to neni vubec ke skode veci. dalton dostal prilezitost pojmout bonda po svem - jako drsneho agenta, presvedciveho v akcnich scenach (zaverecna scena v letadle je opravdu excelentni), ktery netravi moc casu na banketech a v kasinech balenim hrabenek, vystaci si s jednou bondgirl - slovenkou s typickym slovenskym menem kara milovy (bratislava tady zaziva svych 5 minut slavy). film drzi pohromade jako krteckovy kalhoty, nejlepsi reziser bondovek john glen dela co muze a ian flemming dodal (im memoriam) posledni namet. mozna proto uz povedenejsi bondovka nebyla natocena. lepsi rozjezd si dalton nemohl prat. skoda ze to moc dlouho nevydrzelo.

Patriot (1998)

paradni komedie, ktera si chytre pohrava se vsemi dostupnymi klise ... %@ co? ze je to thriller!? aha, takze znovu. na tenhle film se dokonale hodi ono klasicke "je to tak blby az je to vtipny/dobry". rozhodne pri sledovani doporucuju patricnou davku nadhledu, nebo se muze stat, ze to jednoduse neunesete. a prilitava dalsi klasa, tentokrat made by rigor mortis - neptejte se, jestli je ten film dost dobrej. ptejte se, jestli ste vy dost dobri pro tento film. jedeme dal - stevie seagal je proste sympatak, takovej sympatak, ze mu sezerete i toho felcara, i kdyz za ten nevkusnej vohoz prichazi srazka 1 hvezdy. stevene stevene, za tohle by te modni policie zavrela do satlavy az bys zcernal (nebo by te hrablo z kecu lenky korinkove, ktera sdili vedlejsi celu). cely film se nese v poklidnem duchu, semtam kamera zabere kolemplachticiho orla, ale zase se vrati na zem, kde prave postarsi indos sbira kyticky za doprovodu rudokozskych odrhovacek. steven se ani moc nepere a dokonce zabije hlavniho zaporaka (btw hodne nudny manik, staci par vterin nepozornosti a jeho smrt propasnete, aniz byste si vubec uvedomili kam se podel) hodne neferovym zpusobem. ke konci jeste spousti helikoptery na mestecko kvetiny a tim dokonavaji tenhle hanebny atentat na filmoveho divaka. steve sorry, ale za tohle ode me dostavas zlutou kartu.

Vítězové a poražení (1999)

naprosta bozarna! uz od zacatku nasadi stone neuveritelne tempo, ktere ani na okamzik nepolevi. tenhle film nema jedinou slabinu, hromadou skvelych hercu pocinaje a stylovou hudbou konce. vubec nepochybujte, ze tohle je ten nejlepsi film ze sportovniho prostredi, kterej kdy byl natocen. proste jednim slovem bomba.