Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Žiadny prínos oproti jednotke - hrá sa ťažko na istotu. Z tohto dôvodu logicky filmu chýba sviežosť, ktorou disponoval prvý diel. Je vidieť, že sa pridalo na rozpočte, výprava je veľmi pekná. Opätovne platí staré známe pravidlo, že akčný film je taký dobrý, aký dobrý je jeho záporák. Moriarty je postava, ktorá tvorcom poskytovala široký priestor na skutočne adekvátneho a hutného oponenta pre Holmesa. Jared Harris je solídny a rozhodne nič nekazí, ale chýba mu kus charizmy, ktorá by z neho činila skutočne pôsobivú postavu. A taký je aj celý film - solídny, presný, ale chýba mu šťava. Trošku grádov film naberie až v poslednej polhodinke. Tá film vytiahla v pohode do solídnych troch hviezd. Ak spravia aj trojku, som zvedavý akým smerom sa posunú, lebo toto bolo kreatívne slabé.

Iron Man 3 (2013)

Osobne ma ani jeden Iron Man nijak zvlášť neuchvátil, a ani trojke sa nepodaril opak. Dej nemá ťah na bránku, a zápletka s "vylepšenými" vojakmi išla úplne mimo moje chute. Zato Kingsleyho Mandarin - OK, to som nečakal, a veľmi dobre som sa pobavil. :-) Miestami dobré vtipy a obstojná akcia - všehovšudy fajn jednohubka. BTW - rejža Shane Black je z toho cítiť na sto honov a odviedol dobrú prácu (napriek tomu, že je to IMHO aj ním, že filmu chýba určitá zovretosť).

Nevědomí (2013)

Za prvé - je evidentné, že Oblivion a Trona režíroval ten istý človek. Kosinski kopíruje sám seba - formálne aj rozprávačsky. Hudbu mu opäť robila elektronická kapela a jej skĺbenie s obrazom je aj v tomto prípade miestami ozaj pôsobivé. Príbeh je rovnako ako v Tronovi pramálo originálny, len osobne mám pocit, že vo svojej druhotine Kosinski všetko vybrúsil do funkčnejšieho celku. Z designového hľadiska je Oblivion precízna vec a bavilo ma všetky tie technické hračky sledovať. Rovnako sa mi páči Kosinského záľuba v priestranných, minimalisticky zariadených interiéroch a pedantne komponovaných záberoch (tento kameraman Claudio Miranda sa mi začína fakt páčiť, po kliknutí na jeho profil zisťujem, že vizuálne mi všetko od neho šmakuje). Skrátka určite sa je na čo pozerať. A dej je síce statočne neoriginálny a povykrádaný (v pravom zmysle tohto slova) z X iných sci-fi filmov, ale napriek tomu funguje vlastne veľmi fajn. Nenudil som sa, miestami ma to strhlo a fungovali aj emócie, čo bolo hlavné zlepšenie oproti Tronovi. O to mne vlastne dnes už všehovšudy ide - nepotrebujem originalitu za každú cenu, už som toho videl veľa. Stačí mi ak ma niekto fakt zaujme aj obohranou story. BTW, na moje prekvapenie filmu dosť pomáha samotný Cruise, ktorý obmedzuje svoje trademarkové tiky na minimum a celú vec bez srandy veľmi solídne ťahá. Celkovo príjemne prekvapenie.

Zlomené město (2013)

Veľmi sľubne sa to celé rozbiehalo, po prvej cca hodinke sa ale dovtedy pevný film začína trochu sypať. Prichádza miestami až príliš skratkovité a nahodilé jednanie postáv, ktorému chýbala nejaká pevnejšia logika. Resp. postavy sú vo všetkých prípadoch len rozhoraté figúrky, ktoré sa neposunú nikam ďalej. Filmu zároveň v druhej polovici chýba ťah na bránku, gradácia a napätie. Tieto nedostatky trošku zamrzia, lebo inak je Zlomené mesto po formálnej stránke veľmi fajn a herci sú vo svojich úlohách veľmi dobrí. Ako celok teda pohodová vec, ale mohlo to byť o lepšie.

Pár nenormálních aktivit (2013)

Blbina, pri ktorej som sa veľmi nenasmial. Ale malo to príjemnú energiu, a Wayans je celkom pohodový čiže OK na oddychový večer.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Po dejovej a režijnej stránke solídna, old schoolová kriminálka, hoci bez akéhokoľvek prekvapenia. Dej sa tvári sofistikovanejší než v skutočnosti je. To by ale bolo v zásade OK. Nuž ale najväčší kameň úrazu je sám hlavný hrdina. Jeho "caseyrybackovský" životopis ako keby vyletel z nejakého béčka so Seagalom, rovnako ako jeho až absurdná omnipotencia. Skrátka toto je Rambo, Mac Gyver a Colombo v jednom - samozrejme aj ukážkový fešák. Všade bol, všetko videl a samozrejme strčí do vrecka celý policajný zbor, aj ostrieľanú právničku. Takéhoto macha im proste dnes už ja osobne nezožeriem a pôsobilo to na mňa nechcene smiešne,trápne a filmu to dosť uškodilo. Bohužiaľ, do tejto trápnosti skĺzol aj Cruiser, ktorý síce na svoje vek vyzerá dosť zachovalo (ale tá scéna bez trička - no kde to sme? :-D :-D), ale nejakého ostrieľaného armádneho veterána, ktorý má rešpekt kdekoľvek sa zjaví, som mu nezožral ani náhodou. Hlavná postava to teda pre mňa dosť zabila, hoci všetci zúčastnení odviedli solídnu prácu.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Jasné - ten sympatický chlapík McClane z prvých troch filmov sem ani nepáchne - toto je len jeho karikatúra. Dej je o ničom a logika dostáva kvalitne na frak - civilnosť je preč. Ale to som osobne od filmu ani nečakal. Chcel som sa len pobaviť. A to sa vcelku podarilo. Vtipy moc nefungujú, ale v druhej polovici film naberie slušné tempo, aj postavám som to začal viac žrať. Aj dvojica otec-syn bola omnoho viac znesiteľná ako som sa obával. Willis sa síce evidentne po vzore Jeana Clauda a Stevena S. presúva so svojím štábom do východného bloku, ale tentokrát to bratru bolo za dosť štedrý peniaz. A je to vidieť. Váhal som medzi dvomi a tromi, ale fajnové odpravenie zloducha a dvojica veľmi cool záberov v závere ma o tej tretej presvedčili. Na to ako Moorea fakt nemám rád ma celkom prekvapil.

Vyměřený čas (2011)

Nápad veľmi fajn. Nahradenie peňazí časom poslúžilo predovšetkým ako veľmi funkčná analógia k tomu ako mizerne je rozhodený náš vlastný svet/systém. S takýmto pohľadom na vec vynikne všetko nemilosrdnejšie a neľútostnejšie. Za to palec hore. Vo zvyšku už ma film nijak zvlášť neoslovil, hlavným hrdinom som palce nedržal, motivácie a správanie jednotlivých postáv mi často prišli dosť od veci a bez nejakej normálnej logiky. Timberlake daruje príkladne svojmu kamošovi 10 rokov (čo sa teda vzhľadom na to koľko mal a že kamoš má rodinu rozhodne neplesol po hodinkách) a o pár hodín na to staví všetko čo má v kartách. Sorry, ale takéto blbiny vo filme s takto zaujímavo vymyslenou premisou nemajú čo robiť. Ako celok je film IMHO príliš idealistický a naivný. Tá poslušnosť davu a skromnosť všetkých chudobných - ale no. Herci nemajú moc čo hrať - žiadna postava nevybočí z úplne šablonovitej, bezkrvnej figúrky. Dá sa to bez ujmy pozrieť, ale od Niccola som čakal niečo vnútorne zovretejšie a zmysluplnejšie. Amanda Seyfried tu je ale neskutočne krásna - padala mi z nej huba celý film a za ňu prihadzujem na tri.

Terapie láskou (2012)

Rýchle tempo, plné nasadenie všetýkch zúčastnených (aj De Niro po rokoch normálne hrá), veľmi dobre napísané dialógy a postavy. Na plných päť mi tam chýbal nejaký silný okamih, ktorý by vo mne fakt zostal. Jennifer Lawrence je talentovaná a hezká - som zvedavý čo predvedie v budúcnosti. Tým oscarom čo dostala si ale nie som veľmi istý.

Znovu a jinak (2011)

Veľmi fajn vec, s výborne napísanými postavami a dialógmi. Charlize Theron perfektná, ostatní s ňou zdarne držia krok. Paradoxne by som uprednostnil tradičnejší koniec.