Božská relikvie (1986)

V prvních momentech filmu vidíme Jackieho, jak se snaží sebrat artefakt africkému (?!?) kmenu. Upřímně, vypadá to divně. Pak nás čeká expozice, kde zjistíme, že Jackie byl v popové skupině s kamarádem a rozešli se ve zlém kvůli dívce. Tu teď unesl náboženský kult a chce po Jackiem, aby jim doručil Božskou relikvii. Uff. Tady už jsem začal pochybovat jestli tady Jackie nezaváhal. Jenže za chvíli vypukne divoká automobilová honička. Dynamická, destruktivní, s kaskadérskými kousky při nichž začnete pochybovat o pudu sebezáchovy zúčastněných kaskadérů. Každopádně to vrátí film na koleje. Následuje nějaká ta komedie (v US verzi výrazně prostřihaná) a pak akční finále, kde se Jackie porve s mnichy a "amazonkami". To vše klasicky s propracovanou choreografií. Prostě další klasika s dalším kaskadérským kouskem na konec (balón). Jackie se ve své autobiografii vyznal ze svého obdivu k Indymu a Stevenu Spielbergovi. Možná, že Božská relikvie není tak uhlazená bezchybná podívaná jako vzor, ale po akční stránce je to špička.

Police Story (1985)

Co napsat o Police story? Podle mě Jackieho magnum opus. Film, který změnil hongkongskou kinematografii. V podstatě je to ale reprezentativní příklad Jackieho filmografie. Po špatných zkušenostech s americkými filmaři při natáčení Protectora se Jackie rozhodl ukázat světu jak se podobné filmy dělají po hongkongsku. Vím minimálně o jednom hollywoodském filmaři, který si dělal poznámky při sledování úvodního explozivního demoličního derby skze vesnici v příkrém svahu. Zde vidíme, že Jackie svého muže dostane i kdyby při tom měl viset za autobusem v krkolomném kaskadérském kousku. V okamžiku kdy Jackie autobus zastaví a zatkne gangstera si zase dělal poznámky jiný hollywoodský tvůrce. Zatčením ale starosti nekončí, spíše naopak. Nyní se musí Jackie starat o nespolupracující svědkyni, udržet si svou přítelkyni a odolat nájezdům gangsterů, kteří se chtějí zbavit svědka i Jackieho. Police story má famózní akční sekvence a kaskadérské kousky. Jackie a jeho tým si dali opravdu záležet. Především finále v obchoďáku je Jackieho Top 5. Rychlé kombinace, destrukce,  rány a stunty které bolí už při sledování, plus ten Jackieho závěrečný skok a tuna rozbitého skla, které si Jackie speciálně objednal a díky kterému jeho stunt tým tento film přezdíval Glass story. Dodnes si pamatuji když jsem Police story viděl poprvé. Předtím jsem viděl jen Jackieho historické kousky z let předešlých. Přestože se mi hodně líbily, tady jsem pochopil, že sleduji vyjímečnou osobnost akčního žánru.

Ochránce spravedlnosti (1985)

Golden Harvest zase zkusili Jackieho prodat v zámoří. Bohužel najali Jamese Glickenhause, který se zhlédl v drsných kriminálkách ze 70. let ve stylu drsného Harryho.  V New Yorku je unesena dcera jedno z kriminálních bosů, který je zapojený s triádami. Stopy vedou do Hongkongu a tak se Jackie a jeho parťák vydávají na cestu. Existují dvě verze tohoto filmu. Originální Glickenhausova a Jackieho. Jeckie byl nespokojený s Glickenhausovou verzí, která kromě drsných krvavých přestřelek obsahovala nadávky a nahotu a rozhodl se ji upravit. Vystřihl nahotu a nadávky (třeba úvodní krvavá přestřelka zůstala), dodělal linku se Sally Yeh a přetočil akční scény (což údajně zabralo více času, než natáčení Glickenhausovy verze). Glickenhausovu verzi jsem neviděl, ale tu Jackieho ano. Dotočené scény se Sally Yeh trčí z filmu stylem, humorem i vizuálem, jako kdyby jste přepnuli TV na jiný film. Jackieho verze akčních scén je pozitivem tohoto filmu. Fajn je i Jackieho akrobatická honička po lodích v přístavu (tady Jackie moc zasahovat nemusel), ale přetočené finále je lepší než originál (viděl jsem na youtube). Billy Wallace je v Jackieho verzi přeci jen lépe využitý a tato bitka je povedená a snese i srovnání s Jackieho standartem. I přesto se tento film zapsal do historie jako přímá inspirace pro jeho další film.

Srdce draka (1985)

Jackie hraje člena zásahové jednotky, jehož největším snem je stát se námořníkem a plavit se po světě. Problém je, že se musí starat o svého zaostalého bratra Sammo Hung), který si nejraději hraje s místními dětmi, které ho často přivádějí do problému. Do toho se zamotají kriminálníci a taška plná šperků. Heart of the Dragon je drama. Sammo hraje svou postavu jako dítě, ale místy se mi zdálo, že se blížil k "full retard" pojetí. Sammova postava nemá žádnou jinou funkci, než způsobovat situace, na které musí Jackie reagovat. Jackie zde má zajímavou roli, kdy se musí rozhodnout mezi svým bratrem a touhou po dobrodružství. Přestože je to hlavně drama, tak i zde najdeme nějakou akci. Zde však Jackie volí častěji zbraně. Nicméne akční finále je výborné a pokud nemáte chuť na emocionální výlevy Samma a Jackieho tak si dejte alespoň to finále. Heart of dragon je rozhodně zajímavý film, ale není to moc pozice ve které bych Jackieho měl nejraději. Mimochodem, ten konec (až ten po akčním finále)... uff.  Heart of the Dragon v kině moc nezazářilo a Jackie si dal od dramat na chvíli pokoj.

Šťastné hvězdy (1985)

Třetí díl Lucky star dorazil do kin stejný rok jako druhý díl a tentokrát se navazuje přímo na druhý díl. Tentokrát kromě komediálních skečů dorazilo i více akce a spousta slavných herců v minirolích (Andy Lau, Michelle Yeoh). Hlavní pětice (Sammo a spol.) tentokrát dovolenkuje v Thajsku, kde zase obtěžují ženy a ošahávají vše, co se k nim dostané na délku paže. Richard Ng se tentokrát dá na woodoo, aby mohl ovládat ženy. Pětice se připlete k vraždě policejní informátora, který poslal usvědčující dopis do Hongkongu. Adresátku v Hongkongu hraje Rosamund Kwan a do jejího bytu se nastěhuje inspektorka Barbara z dvojky (Sibelle Hu) a Yuen Biao. Rosamund se nastěhuje i se spolubydlícím (John Sham z jedničky) k naší hlavní pětici do bytu. To spustí sérii událostí, které mají vést k osahávání a okukování Rosamund Kwan.  Kladem třetího dílu jsou především akční scény. V první bitce ve skladišti vyniknou Jackie a Yuen. Rolí záporáků se ujali Yasuaki Kurata a Richard Norton a to se rozhodně vyplatilo. Jackie se utká v půlce s Richardem Nortonem, ale závěrečné zúčtování s nimi je necháno hlavně na Sammovi. Bitky mají vynikající choreografii, jsou dynamické a je vidět, že Sammo, Yuen a Jackie chtěli předvést to nejlepší na závěr. Mise splněna. Sérii po Sammovi převzal Eric Tsang a pokračování už jsou jen komedie s minimem, nebo žádnou akcí.

Mé šťastné hvězdy (1985)

Druhý díl Lucky stars série vlastně nenavazuje na první díl. Máme tu stejné obsazení, jen Johna Shama vystřídal Ecic Tsang (za mě plus) a Shamova sestra také zmizela. Sammo je zase za kormidlem a všichni hrají podobné postavy jako v jedničce, jen roli otloukánka po Sammovi převzal Eric Tsang. V úvodu sledujeme Jackieho a Yuena, jak pronásledují kriminálníky v Japonsku. Po úvodní bitce je Yuen unesen a Jackie odstaven na vedlejší kolej až do úplného závěru. Místo toho sledujeme jak je Sammova postava naverbována z vězení na pomoc Jackiemu. Ten přibere své parťáky a pod vedením policejní ispektorky Barbary (Sibelle Hu) se vydávají do Japonska na pomoc. To co následuje je opět sekvence volně provázaných komediálních skečů. Richard Ng se tentokrát snaží ovládat věci svou myslí a pětice se snaží ošahávat nebohou Sibelle Hu. Na závěr nás čeká akční finále, kde Jackie i Sammo mají pár dobrých momentů. Akce je tak 15-20 minut. Je fajn (Sammo měl opět na starosti choreografii) ale pokud vám nesedne komediální část, tak My Lucky stars nemají moc co nabídnout. Ale na akční scény se podívejte. Pořád je to podstatně lepší než většina Jackieho akčních scén ve filmech po roce 2004.

Pojízdná kantýna (1984)

Pokud od Wheels on Meals čekáte Jackieho trademarkovou non stop akční taškařici pak se připravte na náraz. Pár bitek sice během filmu najdete, ale jsou krátké a ne tak výživné. Jako by se vás Jackie snažil trochu vyhladovět před závěrečným chodem. A ten je dostatečně sytý. Zde Jackie, Yuen Biao a Sammo Hung dostanou přiděleného protivníka. A Jackie se má vypořádat s Bennym Urqidezem. Fenomenální. Bitka má sice něco kolem pěti minut, ale každá vteřina je parádní. Je vidět, že oba ví co dělají. Kdyby ta bitka měla 20 minut, tak bych se nezlobil. To je také má výhrada k závěrečné akci. Yuen a Sammo v ní nedostanou moc šance se předvést. Jejich příspěvky jsou neuspokojivě krátké. Kdyby dostali více prostoru a celý závěr měl alespoň těch 20 minut, tak hodnotím výše a finále bych si pouštěl každý večer před spaním. Zbytek filmu je standartní hongkongská komediální taškařice s jednou ne příš dobře natočenou automobilovou honičkou točící se kolem jednoho dědictví. Film se po většinu stopáže tváří spíše jako komedie s několika dobrými komediálními momenty. Celkově ale promarněná šance stvořit akční legendu, ale díky bohu za tu jednu fenomenální bitku, která se v přehledem řadí do topky Jackieho bitek.

Vítězové a hříšníci (1983)

Winners & Sinners je první ze série Lucky stars, která má tři "hlavní" díly a čtyři další pokračování, plus čtyřdílnou spin-off sérii Pom pom. Celá série je týmovka, kde v prvních třech dílech jsou Sammo, Jackie i Yuen plus řada dalších komediálních herců. Pouze Sammo, který je zde jako jedna z hlavních postav, měl na starost i režii a akční choreografii. Sammo zde hraje jednoho z pěti zlodějíčků, které vidíme na začátku při jejich krátké kriminální kariéře, která je přivede do vězení (Sammovo zatčení je nejlepší). Po propuštění se ocitnou v bytě jednoho z nich (John Sham).  Ten má sestru. To vede k tuhému boji o její přízeň. Takže sledujeme, jak se snaží nejdříve zbavit jejího bratra a pak se vzájemně vyřadit ze hry. Winners & Sinners je série víceméně provázaných skečů (scéna s řidičem mikrobusu, Richard Ng snaží stát neviditelným), které vrcholí zápletkou s kufříkem, který si u nich ukryli gangsteři a teď ho chtějí zpět. Je vidět, že tato zápletka tam je jen jako záminka k nějakým akčním scénám a aby zdůvodnili přítomnost Jackieho, který byl evidentně zamýšlený jako lákadlo pro diváky díky své popularitě. Jackie zde má také všechny akční scény v prvních dvou třetinách. Poprvé když zatýká gang zlodějíčků a Sammo mu pomůže. Ta je krátká, ale povedená. Pak je tady honička na kolečkových bruslích, kdy Jackie pronásleduje zloděje v plném provozu a odstrkuje se od projíždějících aut. Ta má divoké vyvrcholení. Sammo se trochu předvede až v závěru. Winners & Sinners by asi fungoval i jako komedie bez akce, ale asi by se jí dostalo méně pozornosti (minimálně mimo Hongkong). Winners & Sinners byl ale v kinech obrovský hit a další díly následovaly v těsném sledu.

Projekt A (1983)

Pokud někomu nebylo jasné, že Jackie má rád staré hollywoodské grotesky, pak tento film ho o tom celkem úspěšně přesvědčí. Jackie hraje příslušníka námořnictva, které má za úkol potírat piráty. Problém je, že místní podsvětí je poměrně úspěšně sabotuje a k tomu je zde rivalita s místní policií, kde je důstojníkem Yuenem Biao. S nimi se utkají v úvodní barové rvačce, kde se Jackie utká s Yuenem. Hlavní roli zde ale hraje talíř s těstovinami a komedie s tím spojená. Po další sabotáži je námořnictvo začleněno do místní policie. Zde se dají Jackie a Yuen dohromady při zatýkání hledaného kriminálníka. Je jasné, že následuje bitka a demolice  podniku pro místní smetánku. Zde se Jackie a Yuen předvedou v několika parádních výměnách s místními gangstery. Jackie zde narazí na místního zlodějíčka (Sammmo Hung) se kterým se zná a s kterým se dá dohromady, aby dopadl piráty. Následuje spousta komedie a akce z nichž vyčnívá groteskami inspirovaná honička na kolech a skok z věže, který je z tohoto filmu nejznámější a patří k vrcholným momentům Jackieho kariéry. Vlastně, celá sekvence s koly je fenomenální a vtipná. A to nás ještě čeká finální zúčtování s piráty, kde se Jackie, Yuen a Sammo spojí proti pirátské přesile. Project A patří k Jackieho klasikám. Poprvé zde předvádí krkolomný stunt, což se stalo jeho trademarkem. Project A je prototypem a zároveň zářným příkladem toho, proč se Jackie stal jednou z největších filmových legend. Škoda, že zrovna tento film se mi dlouho vyhýbal. Viděl jsem ho až na DVD, protože v televizi do té doby neběžel.

Pán draků (1982)

Jak jsem sledoval Jackieho předchozí klasiky v řadě za sebou během dvou dní, tak je krásně vidět, jak se posouvá Jackieho styl a jak postupně přidává jeho pozdější trademarky. Ať je to větší provázání komedie s akcí ve Fearless hyena, přidání revizit, které se používají při bitkách, jako dýmka v Young Masterovi, role pro své kamarády - Yuen Biao, komediání sekvence jakoby převzaté z vrcholných dob Hollywoodského studiového období (záměna identit) a gagy využívající propriet a ne jen grimasy a idiomů v čínském jazyce, které jsou pro nás nepřeložitelné. Prostě a jednoduše, Jackie se přiblížil západnímu divákovi, ale v akci mu předváděl něco nevídaného. Dragon Lord je zářným příkladem Jackieho posunu v jeho filmografii. Příběh je vlastně nepodstatný. Točí se kolem pašeráků se starožitnostmi, ale hlavní pozornost je upřena na Jackieho, který se snaží vyhnout studiím, běhá za dívkami a dělá různé alotrie se svým kamarádem (Mars). Situační komedie využívá postupy hollywoodských vzorů včetně grotesek (recitace pozie před otcem, blbnutí s puškou, celá sekvence s dopisem a drakem) a akce se neodehrává na náhodném plácku, ale v interiérech. Plus Jackie a jeho tým přidali komplikovanější kaskadérské a akrobatické kousky. Nejzajímavější je, že ve filmu jsou vlastně jen dvě větší bitky (pokud nepočítám sekvenci na střeše při získávání draka) a najdeme je až v závěru. Choreografie je rychlejší a plynulejší s excelentní integrací kaskadérských kousků a zapojení okolního prostředí. Radost pohledět. Unikátní na tomto filmu je, že aby se divák nezačal nudit pouze Jackieho komediálními výstupy, tak na začátku a v prostředku jsou dvě sportovní utkání, které by tam vlastně být nemusely, ale díky bohu za ně. Hlavně druhé utkání ve sportu, co je kombinace fotbalu, nohejbalu a kdo ví čeho je zábavné a skvěle natočené (a údajně to trvalo zatraceně dlouho, než byly natočeny všechny potřebné záběry). Jedna z mých oblíbených Chanovek.