Roztržitý (1970)

Proste tie vtipné situácie nie sú prirodzené, ale príliš naaranžované. Vidno to hneď na začiatku, keď sa Pierre motá so skicami po križovatke. Ale kam vlastne ide?

Dcera (2021)

Netušiac, do čoho sa púšťam, po úvode som očakával komornú a idylickú psycho-drámu. V tomto duchu sa to aspoň vyvíjalo dosť dlhý čas a musím povedať, že istá zdĺhavosť a naťahovanie scén sa mi zdali práve vcelku vhodné, aby som mal čas premýšľať nad možnosťami nasledujúceho diania. Po čase však vzniknuté napätie začalo hustnúť a trend pritvrdzovania pokračoval až do záveru. Ukázalo sa, že nie každý, kto vyzerá ako dobrák, má naozaj čisté úmysly. Škoda, že sa film nepodarilo udržať v čisto psychologickej rovine bez násilia, no i tak myslím, že patrí skôr medzi nadpriemerné divácke zážitky. Ale len vtedy, ak si nevšimnete prívlastok "akčný", čo rozhodne nie je.

Žáby bez jazyka (2020) odpad!

Pravdepodobne sa jedná o nejaký nový, dosiaľ neznámy filmový žáner. Kým sa však nevylúčia nežiadúce účinky, odporúčam zatiaľ pre istotu uskladniť do krytého podzemného úložiska potenciálne nebezpečného psychoodpadu.

Labyrint (2012) (TV film)

Začiatok vyzeral lákavo. Prelínanie storočí, tajomná zápletka. Možno až príliš zamotané. Mal som problém zorientovať sa v postavách, ich vzťahoch a úmysloch. Ale nevadí, veď postupne sa všetko ukáže. Aspoň prostredie stredovekého mesta a hradu je celkom pekné. Hrdinovia zo súčasnosti si tiež žijú dosť luxusne. Stále viac ma však vyrušovali rôzne nezrovnalosti až nezmysly. Napríklad, že niekto hľadá chlapíka, ktorý sa vzápätí objaví v tej istej miestnosti. Na môj vkus zbytočne veľa hrubého násilia. Málokto obišiel nezakrvavený. No niektorým sa to podarilo zázračne (bez liečby) rozchodiť. Asi ešte mali vykonať niečo dôležité. Nuž a na záver som sa dočkal popretia všetkého, na čo som sa celé tri hodiny vydržal dívať. Takže o čo tu vlastne išlo?

Cesta domů (2021)

Bolo cítiť, že film sa chová podľa toho, čo sa od neho očakáva. Postavy nevybočili zo svojho zažitého rámca. Zdá sa, že sme už konečne "docestovali". Inak ale celkom príjemné pozeranie.

Láska na druhý pohled (2019)

Francúzsky film pripomínajúci skôr hollywoodsky gýč. Základná osnova príbehu - ak teda neberieme do úvahy ten nezmysel s paralelnou realitou - je obstojná. Avšak konkrétna realizácia často škrípe. Chýba tomu pútavosť. Už som len čakal, ako to dopadne. V závere síce pekná myšlienka, no i tak len slabé 3*.

Radioaktivita (2019)

Už keď som videl to zoznámenie Marie s Pierrom: náhodou do seba drgli na ulici v Paríži - to myslíte vážne? A keby sa správala tak povýšenecky a odmietavo ku všetkým... Nie, prepáčte, ale tento film nemôže byť o skutočnej Marii Curie-Sklodowskej.

Putování starými cestami (2005) (TV film)

Asi nebudem s vysokým hodnotením úplne objektívny, lebo téma starých ciest ma zaujíma a tento dokument bol pre mňa inšpiratívny. Privítal by som aj viac konkrétnych informácií o historickom vývoji ciest, ale to už by bolo zrejme na viac častí.

Oznamuje se láskám vašim (1988)

A nemalo to byť v nemčine? Viem, asi je to nepodstatný detail, ale možno niekoho menej znalého (ako napr. mňa) to môže trochu zmiasť.

Čarodějnice (2015)

Priznám sa, že spočiatku ma tento film vôbec neoslovil. Až keď som si pustil originálne znenie a započúval sa do dobovej angličtiny, pochopil som, že ide o navodenie zážitku, o prenesenie sa do čias, kedy myseľ ľudí bola ešte ovplyvnená iracionálnymi predstavami. V tomto smere precízna práca.