A.I. Umělá inteligence (2001)

Zaujímavý fenomén: človek sa dokáže príliš ľahko citovo naviazať na neživú vec, stačí mu k tomu zdanlivá podobnosť so živým tvorom. Napríklad plyšový medvedík, bábika, ... Ak dokonca takýto predmet rozpráva alebo prejavuje pokročilejšie znaky skutočného ľudského správania, človek má sklon považovať ho za živý. Pritom je dôležité si uvedomiť, že takýto citový vzťah je neprirodzený, lebo na druhej strane nikto nie je.

Přes noc třicítkou (2004)

Vysvetlenie je jednoduché: Synergickým pôsobením zázračného prášku a vysloveného priania došlo ku kvantovému efektu otvorenia časo-priestorového kanálu do paralelného vesmíru, v ktorom Jenna poznáva karmické účinky svojho doterajšieho psycho-spirituálneho nastavenia, vplyvom čoho dospieva k osvieteniu a zmene svojich postojov.

Králové hor (2015)

Fascinujúce zábery prírody a zvierat. Naozaj to pôsobí tak, že to mal byť pôvodne dokument, z ktorého sa stal film. Nenáročný, ale pekný.

Jméno růže (2019) (seriál)

Oproti staršiemu filmu tu chýba mystický opar, no na druhej strane sú veci zobrazené reálnejšie a uveriteľnejšie. Aj Adso sa chová primerane inteligentne.

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů (2013)

Ani ako laik by som sa nepodpísal pod takéto zobrazenie života Konštantína a Metoda. Akoby tí dvaja ani neboli hlavnými postavami celého diania. Už úvod bol ako z rýchlika. A potom všetko dôležité, čo bratia konali, bolo zobrazené len veľmi povrchne. Namiesto toho boli divákovi ponúkané všetky možné udalosti naokolo, ktoré pôsobili veľmi zmätočne. Asi aj reálne boli chaotické, ale v takto krátkom filme sa nedá obsiahnuť všetko. Preto by bolo lepšie sústrediť sa viac na konanie samotných Solúnskych bratov.

Marco Polo (2007) (TV film)

Tak to som netušil, že Kublaj-chán bol Američan.

Vrať se do hrobu! (1989)

Téma je zaujímavá, no spracovanie je dosť povrchné a klišéovité. Mladí predsa nie sú všetci rovnakí. A hlavný hrdina sa chová úplne nemožne, takto by medzi nich vôbec nezapadol. Chcelo by to iného herca, ktorý by pôsobil uveriteľnejšie. Možno by stálo za to spraviť remake na súčasnú dobu a trochu viac rozvinúť rôzne situácie, ktoré by mohli nastať.

Šťastie príde v nedeľu (1958)

Námet filmu je jednoduchý a tomu zodpovedajúca zápletka tiež. Je to teda pohodové sledovanie, pri ktorom ma skôr zaujali obrázky zo vtedajšieho života v Bratislave. Lodná kaviareň na Dunaji, trh na Rybnom námestí ešte so synagógou, staré električky a malý vysielač na Kamzíku. Zaujímavé je aj porovnanie štýlu reči a celkového prejavu hercov so súčasným - pôsobí trošku prehnane spisovne a umelo, ale zrejme je to znak vtedajšej doby.

Soudruh Drákulič (2019)

Súdruhovia, tak toto vám akosi nevyšlo. Asi som nebol na správnej vlne. Očakával som niečo vtipné, no ledva som to vydržal dopozerať. Strata času.

Tlumočník (2018)

Neviem, či je dobré vyťahovať tieto staré vojnové témy a otvárať staré rany, ale film je to určite zaujímavý. Len by som ho neklasifikoval ako road movie ani komédiu.