• Thriller

Transcendence (2014)

"Takže chcete stvořit boha? Svého vlastního boha? - Velmi dobrá otázka. Copak se o to člověk nepokoušel odjakživa?" Film rozhodně tak božskej nebyl, přestože (a zase jsme u toho) měl svým námětem potenciál, o hereckým výběru ani nemluvím. Dalo se tím sdělit i určitý poselství, abysme "byli lidma" a ne otrokama nebo závislákama na vymoženostech. Ale způsob, jakým to bylo podaný, se mně nezdál. A vrcholem všeho je, když umělá inteligence/program bez emocí změní svůj názor kvůli pár slovům (lásce?). Tak to už přesáhlo hranice, který by jinak i mohly souhlasit s vyšším hodnocením. Proč nám divákům tohle tvůrci dělají?!

Ďáblův uzel (2013)

Ani pořádně nevím, co napsat nebo jak uchopit film, kterej nemá pořádnou zápletku. Nebo on tu zápletku má, ale ta je hned na začátku (cca po 20 minutách je jasno, co se děje a o co půjde) a pak už to víceméně stojí na místě. Možná je to tím, že i ten případ byl takovej, ale tvůrci tady z toho nedostali nic víc, čím by diváka upoutali. Role C. Firtha je úplně zbytečná a mimo, přestože se dá říct, že vyšetřuje nejvíc ze všech - do děje ale nijak nezasáhne, jenom zamračeně chodí a vykládá, jak to není správný. No OK, ale že to je všechno špatně, všichni ví od chvíle, kdy padne zrak na ty 3 podezřelý. A takhle se to plácá v ničem až do konce, kterej vlastně není pořádným koncem. Uff... no tak to by bylo.

Po setmění (2012)

Nijak zvlášť zajímavá podívaná, kde se to sice chvilku tváří dost zamotaně, aby vám to mohli na konci vysvětlit, ale nějaký ohromení nečekejte. Dokonce mně to přišlo i dost zdlouhavý, resp. jsem začal mít pocit, že se furt jen chodí kolem horké kaše, aniž by se to posunulo někam dál. Přitom, pokud vnímáte, co se vám v průběhu předkládá, dokážete rozuzlení odhadnout před samotným závěrem. Zajímavým prvkem pak je jedna z hlavních postav, která po celou dobu v podstatě neřekne ani slovo, přesto nenudí.

Příběh kmotra (2013)

Předloha a inspirace pro film je výborná, na tom by se dalo stavět až až. Já mám ale pocit, že to nějak neumíme. Nevím, jestli je to scénáristama, hercema nebo snad nevelkým rozpočtem, ale když se pak na to člověk dívá, něco tam chybí. Dala by se tady použít i 100x omletá věta "...ale tak na český poměry...", nicméně to není omluva. Film to rozhodně není špatnej a je dobře, že se mezi lidi dostanou aspoň nějaký informace, jak to tady bylo, je a asi i bude. Ovšem to zpracování... nevím, pořád nad tím kroutím hlavou a napadá mě jen jedna věc - bylo to takový nepoutavě odvyprávěný. Ne odehraný, ne akční, ne zajímavý, ale jenom odvyprávěný.

Sabotáž (2014)

Není to dokonalý, Arnie už má taky svůj věk, takže akce z jeho strany je trochu pomalejší, ale na druhou stranu klobou dolů - kolik z nás bude v jeho věku vypadat a hýbat se takhle! Jinak tým (casting) je suprově vybranej, potkalo se tam několik herců, který mám vcelku rád, takže tady bych hledal tu čtvrtou hvězdu. Dá se říct, že je to akční thriller s celkem slušnou zápletkou. Jako jo, najdou se lepší, ale větší kraviny taky existujou, takže mírnej nadprůměr pro všechny ostatní diváky, kteří si odmyslí mou hvězdu za herecký obsazení. Hlášky tam občas taky padnou, surovost a krvelačnost o ty není nouze... nudit se nebudete.

Zátah 2 (2014)

Absolutní odklon od prvního dílu je jen ku prospěchu a od průměrné akční střílečky se rázem dostáváme do totálního masakru, kde prim hraje souboj na blízko. Jestliže si někdo neví rady s choreografií soubojů, měl by se podívat na tohle. V Raid 2 je totiž tolik rozmanitých bitek v různých prostředích, s různýma zbraněma (aneb vše, co je po ruce) a dalšíma nápaditostma, že toho mají tvůrci na rozdávání - a hlavně je to všechno dotažený na 100% k dokonalosti. A to nemluvím o brutalitě a naturálnosti, s jakou je to natočený. Chvílema jsem měl pocit, že snad i mně tečou čurky krve po ksichtu. I ten scénář má něco do sebe, rozhodně to není hloupý, ale musím se přiznat, že jsem se občas ztrácel, co, kdo, proč... no asi jsem se málo soustředil.

Jack Ryan: V utajení (2014)

Tohle je takovej ten akčňák, na kterej se podíváte a za chvíli nevíte, že jste to viděli. Prostě klasika - ruští darebáci se snaží dostat Ameriku na kolena a jedinej, kdo tomu může zabránit, je agent/slaďouš. Dokonce to ale není ledajakej agent, je to ekonomickej analytik bez výrazných zkušeností, ti jsou ale prý do akce nejlepší. Na filmu potěší účast K. Costnera a pak snaha tvůrců nenatahovat snímek přes dvě hodiny, přece jenom dnes je stopáž pod dvě hodiny celkem vzácná. Akce je místy přitažená za vlasy, ale to už asi málokoho překvapí - mám pocit, že u takových filmů je to skoro povinnost.

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Jednička mně proti tomuto dílu přišla neuvěřitelně plochá a prostá. Tady se přece jenom víc naráží na post-apo atmosféru a přestože ubylo zběsilé akce za volantem, divák se rozhodně nenudí, protože je neustále se na co dívat. Záporáci jsou správní hnusáci, i když se zase chvílema chovají jak opice. Občas je potřeba přivřít oči nebo se chytit za hlavu, ale pořád je z mýho pohledu dvojka mnohem zábavnější a líp natočená.

Šílený Max (1979)

Nízkej rozpočet bych tomuhle filmu celkem odpustil, však se taky jedná z dnešního pohledu o starej snímek a dobu, kdy se točilo úplně jinak. Nicméně kromě pár honiček po silnicích, nabušených aut a rychlých motorek tam nevidím nic moc jinýho. Scénář je tak moc prostej a jednoduchej, že se mně i ta hodina a půl zdála chvílema nekonečná. Nehledě na to, že se tam všichni chovají nějak divně a praštěně, snad jen M. Gibson má tu roli napsanou jakš takš. No nějak se začínat musí, to je fakt, ale jako kult to teda nevidím.

Blink 182: All The Small Things (1999) (hudební videoklip)

Jasná záležitost - parodie všech boybandů a přiteplených chlapců... punkáči jedni.