• Thriller

Nevyřízený účet (2013)

Pohodová stathamovka, kde se povedl casting (i když teda J. Franco není úplně na záporáka) a ještě k tomu napsal scénář S. Stallone. Jasný, není to dokonalý, jsou tam určitý roztodivnosti, ale to k tomuhle žánru prostě patří. Samozřejmě nic se nesmí přehánět, ale tady to bylo OK, já jsem se bavil. J. Stathamovi tyhle role sedí, dokonce už občas ve tváři vykouzlí i něco jinýho než jeho věčně drsnej a nasranej look, F. Grillo je zase pořádnej motherfucker a svůj part zabijáka zvládl na jedničku. Ve výsledku těsný 4, ale jsou tam.

Očista: Anarchie (2014)

Jednoznačně lepší než jednička, proto musím tady hodnocení zvýšit. Ale zase ne tak moc, protože to pořád zůstává takovým tím horor-thrillerem s americkým pojetím, kdy se stane nejedna "náhoda" (auto přestane jet v nejmíň vhodnou chvíli nebo když jsou hlavní postavy schovaný ve tmě před zabijákama, skočí na ženskou krysa atd.) a další hlouposti se k tomu přidají. Tady už se sice trochu J. DeMonaco poučil, ale pořád by to ještě kousek chtělo, aby si to zasloužilo vyšší hodnocení. Předpokládám, že se dočkáme ještě minimálně "trojky" - to je dneska v módě - a tam se ukáže, jestli si tvůrci popustí uzdu fantazie v rámci kvalitních mezí.

Nokas (2010)

Filmová rekonstrukce jedné loupeže, která je téměř dokumentaristicky natočená a přestože se tam občas vyskytnou dlouhý záběry bez zvuku nebo dokonce ve slow motion, film je celou dobu napínavej jak kšandy. Musím říct, že mě to hodně překvapilo a zase jsem si po nějaké době řekl, že ty severský kriminálky prostě mají něco do sebe. Je to natočený velice neotřelým způsobem, kterej má na svědomí právě onu zajímavost. A že tady někteří kritizujou amatérismus lupičů - no jo, tak si zkuste udělat plán a vykrást banku, taková sranda to nebude - Dannyho parťáci jsou přece jenom pohádka. Tady to byl do jisté míry reál, protože i když si něco sebelíp naplánujete, stejně se můžou vyskytnout překážky.

Hříšníci a svatí (2010)

Jojo takových přestřelkových filmů najdete hodně, to se musí nechat. Dva klaďasi stojí proti mafiánským drsňákům a přestože je to občas stojí pár deci krve, jdou si tvrdě za svým - za pravdou a spravedlností. Jenže ono je to tak nějak dobře a celkem líbivě natočený, že odpustíte částečně i ty blbosti kolem, vypnete mozek a podíváte se na takovej thriller úplně bez problému. Stopáž je akorátní, nebylo tam co protahovat (naštěstí si to tvůrci uvědomili), takže ve výsledku mírnej nadprůměr se třema hvězdama.

Zabiják Joe (2011)

Tak tady jsem si nebyl vůbec jistej, jestli si z nás diváků tvůrci vlastně nedělají prdel. Ten film by prostě divnej. A vlastně víc než krimi/thriller to byla černá komedie. Zvrácená, úchylná, trochu coenovská - něco jako Po přečtení spalte. Jenže narozdíl od toho jsem jim to tady nějak nežral. Spíš jsem si říkal, proč se chovají jak dementi a tváří se u toho tak vážně?! A ne jeden z nich nebo dva, ale všichni. S největší pravděpodobností to byl záměr, ale mě teda nezaujal, naopak se mně zdálo, že W. Friedkin neví, co chce vlastně natočit.

Bez záznamu (2012)

Nějak nevím, co bych tak zásadního u tohohle filmu vyzdvihl - chvílema jsem měl pocit, že se dívám na romanci z vysoký, chvílema na teroristickou propagandu a chvílema zase na "klasickej" americkej akčňák. Přestože by se mohlo zdát, že snímek může nabídnout širokou paletu možností, pravdou je, že si z toho nepamatuju skoro nic, což je teda rozhodně špatně. Film by měl zaujmout, ale tady jsem měl pocit, že nebylo čím. A S. Bean? Jako by tam ani nebyl....

Tísňová linka (2013)

Nebýt toho americkýho ale opravdu klišoidního konce, mohl to být vcelku slušnej a napínavej thriller. Záporák je správnej hnusák a úchyláka hraje dobře, H. Berry se snaží, seč jí síly stačí, a mladá blonďatá slečna prořve celej film tak, že vám začne lézt na nervy. Scény z kufru auta jsou povedený, tam se jedná o největší napínačku všeho, zatímco stupidní závěr, kdy operátorka call centra jede sama bez pomoci hledat a vyšetřovat, přičemž jí v tu nejmíň vhodnou chvíli spadne telefon do díry, kde se nachází onen vrahoun, to je jak dostat mokrým hadrem přes ksicht.

Monstrum Hwayi (2013)

Musím říct, že myšlenka filmu mě moc neoslovila - zabijáci unesou kluka a vychovají ho... nabízí se napsat k obrazu svému, ale tak to vlastně není. On totiž není zase tak chladnokrevnej a bezcitnej, jako jsou oni. Naopak má strach, se kterým bojuje, ale já jsem zase musel celkem bojovat s tím filmem, protože mně to přišlo nemastný, neslaný. Hlavní hrdina mě nezaujal, o to je pak výsledek ještě horší, protože mně ve výsledku vlastně bylo úplně jedno, co se stane.

Signál z neznáma (2014)

Dlouho jsem si říkal, že tomu dám jen 3* a nechám to tak v mírným nadprůměru, ale nakonec o jeden stupeň zvedám. A to proto, že je to nízkorozpočťák, kterýmu to vůbec neškodí, naopak to, že je toho ve filmu tak málo, způsobuje ono tajemno. A taky proto, že konec je tou správnou tečkou, která způsobí aspoň částečnej "wow efekt". Jinak L. Fishburnovi tyhle "morpheusovský" role sedí, on se na to hodí a i když mluví pomalu a hýbe se pomalu, pořád má to svoje charisma a nenudí.

Berlínská mise (2013)

Nemůžu si pomoct, ale Korejci prostě tenhle žánr umí. Ví, jak udělat akci, ví, jak vystavět příběh, kterej není tupej, nudnej a prvoplánovitej, nebojí se to udělat bez americkýho patosu, a to je prostě plus. I když jsem ze začátku trochu bádal v tom, co se tam vlastně děje (mluví se tam o CIA, KGB, Mossadu atd.), nakonec se to všechno vysvětlí, divák není za blbce a ještě si užijete suprově natočený akční scény, kde hraje prim soundtrack a zvuk. Doufejme, že se i ostatní budou třeba inspirovat v asijské kinematografii, aby pak nevznikaly zbytečný hlouposti s happyendem (ne, není to opravdu nutný!).