• Thriller

Uzavřený kruh (2013)

Dobrej soudní thriller, kterýmu kazí ostrost ta milostná linie (už zase), kterou tam prostě asi někdo musel narvat. Já nevím... nejsem romantik a asi nikdy nebudu, ale toto má být prosím "thriller", popř. snad "drama". Jo, dívalo se na to dobře, vyšetřování včetně veškeré politické špíny, která se tam objevuje, ta bezmoc proti establishmentu, to všechno tam bylo pěkně podaný. Nakonec divák ani netuší, komu vlastně má věřit, protože každej může být zrádce. Ale ta romance?! No tááák, sem to nepatří.

Hamilton: V zájmu státu (2012)

Severský filmy jsou dobrý, protože jsou drsný, tam se prostě nikdo s ničím nemaže (aneb neusínejte s nožem v ruce, když máte výcvik speciálních bojových jednotek). Nicméně i přes všemožný reálno, který se v tomhle filmu objeví, i přes obstojný herecký výkony a zajímavou tématiku prostě tu 4. hvězdu nedám. A to z toho důvodu, že ten příběh je trochu přitaženej za vlasy, má prostě mezery a taky proto, že v tom má člověk tendenci hledat Bourna (takže nijak zásadní originalita). Vlastně by to mohlo mít škatulku "bourneovka", ten holt nastavil laťku vysoko.

Thor: Temný svět (2013)

Strašnej bullshit toto... neznám sice předlohu, ale i tak musím říct, že jsem chvílema nevěděl, jestli se dívám na marvelovskej komix nebo Hvězdný války. Celej film mně přišel tak strašně umělej a hloupej, že mně to bylo všechno naprosto jedno. Kdyby sám velký Thor chcípnul hned po 10 minutách, bylo mně to úplně ukradený. A vlastně by to možná bylo mnohem zajímavější než to, co proběhlo. Za rok přijde další díl a už teď vůbec nemám chuť se na něj podívat.

Noční jízda (2013)

Totální masterpiece, výborně napsanej minimalistickej film, kde exceluje T. Hardy. Tenhle styl filmu mám hodně rád, ovšem není většinou jednoduchý to dobře natočit. Tady se to ale prostě povedlo. Je to smutný, depresivní, skličující, přesně takový jako situace, do které se hlavní hrdina dostal. Těžko se na tom hodnotí něco jinýho, když se to vlastně celý odehrává v jednom autě na dálnici, ale ono nic dalšího asi není potřeba.

Ve stínu (2012)

Výborná žánrovka, která je temná od začátku do konce a dokonale tak mapuje tohle hnusný období naší historie, kde bylo svinstvo na denním pořádku, akorát se o tom moc nesmělo mluvit. Moc pěkná výprava, herecký výkony (I. Trojan je prostě u nás TOP) a taky soundrack (no kdo u nás dělá lepší filmovou hudbu než J. P. Muchow?!). Přestože je film zaškatulkovanej mezi kriminálky, tahle oblast je tam obsažená asi nejmíň, jedná se hlavně a především o dobový drama, kde je úzkost a bezmoc na prvním místě. Poctivost tady nehraje žádnou roli, spíš intriky, úhybný manévry a taky stranická příslušnost, ta je/byla důležitá. P.S.: ...a je mně na blití z toho, jak po to všem může někdo volit tuhle stranu (jojo odbočka od hodnocení filmu, ale musel jsem...).

Den před krizí (2011)

Parádní film, kterej si vystačí s minimalistickým soundtrackem, dobře napsanýma dialogama a hlavně skvadrou herců, kteří prostě snímek musí utáhnout, i kdyby trakaře padaly. U těch dialogů je pravda, že to někdy trochu skřípne, resp. je trochu zarážející logika scénáře, kdy na megaproblém přijde mladej zelenáč, zatímco zkušení mazáci tu chybu dosud neviděli. Stejně tak když přijedou bossové, aby zjistili situaci, tihle malí šulínci jim to musí vysvětlovat jak neandrtálcům. OK, vidím v tom ten náznak, že spoustu korporací vedou lidi, kteří jsou tam jen dosazení - vlastním přičiněním se tam mnohdy nedostanou, ale trochu to bylo... no, řekněme divný a až moc na pilu tlačený. To je škoda, protože jinak bych po dlouhé době uštědřil filmu plnou palbu. P.S.: Povedená je místama napínavá atmosféra, přestože se nemuselo zacházet do dramatických nebo snad akčních scén.

Ochrana státu (2008)

Thriller o boji proti terorismu, kterej nepůsobí prvoplánovitě, zběsile akčně, ale naopak rozvážně, přestože akce nechybí. Francouzům se podařilo s určitým citem přistoupit k téhle tematice a vypustili tak do světa velice schopnej snímek, kde je povedenej příběh, casting i způsob natočení. Jo jo, najdou se nějaký ty dírečky ve scénáři nebo v občasným podivným chování postav, ale není toho zase tak moc, to vůbec. Ve srovnání s tímhle by se našly mnohem větší hrůzy.

Yuma (2012)

Tohle byl celkem syrovej úkaz toho, jak chudí vidláci ke jmění přišli a jak jim to vlezlo na mozek. A protože se chodí se džbánem tak dlouho pro vodu, až se ucho utrhne, nemůže to přece skončit jen tak nablýskaně. Je pravda, že ta doba byla šílená a vidina nových adidasek dělala s lidma divy. Musím přiznat, že jsem si ze začátku říkal "bože, na co se to dívám?!", ale pak se z toho vyklubal super film, kterej si myslím, že sdělil přesně to, co měl. Vzestup a pád se vším všudy...

Vendeta (2011)

Přece jenom máme v tomhle žánru ještě mezery. Nedaří se tu temnou a tíživou atmosféru vůbec gradovat, není tam žádný napětí, a i když O. Vetchý hraje dobře (ostatně na toto jsme už zvyklí), nestačí to. Ti tři pubertální smradi mě srali od začátku tak, že bych jim dal facku bez rozmyslu, a to bych ani nemusel být otcem té slečny. Nenastane tam žádnej moment překvapení, nemá to ani nějaký zásadní vyvrcholení, prostě to tak nějak proplyne a tím to hasne. I když jsem rád, že se (KONEČNĚ!) začínáme pouštět do těhle vod, jsou tam ty nedostatky vidět. No chybama se člověk učí... tady to byly vydřený 3*.

Nevinnost (2011)

On to mohl být fakt hodně povedenej thriller s dobrou kriminální zápletkou. Ovšem na to se díváte a najednou je jakoby konec, ale přitom skončila teprve "první část", na kterou je naroubovaná "část druhá". A ta se mně k tomu teda moc nehodila, vypadalo to, že je tam navíc a přidaná proto, že tvůrci už nevěděli, jak mají dál pracovat s kriminální rovinou filmu. To je škoda, protože tahle nesourodost mně bila do očí kazila dojem z jinak velice slušnýho filmu. Naštěstí se ale tentokrát vyvarovali pokusů o komediální scény.