• Thriller

Mystery Road (2013)

Pomalejší a nudnější film jsem už dlouho neviděl. Skoro se tam nemluví, skoro to nemá soundtrack, skoro se tam nic neděje, nikdo skoro nic neví, nikdo skoro na nic neodpovídá a jediný, co je na tomhle filmu plnohodnotný, je obrovská nuda. Pomalý záběry, pomalá chůze, pomalá mluva... ježiši, tak divný to bylo, že už pomalu ani neumím napsat normální komentář k tomu. Ne, fakt mě to nebavilo, ani jsem se neztotožnil s postavama a je asi jenom málo věcí, který by se snad daly na tomhle snímku vyzdvihnout.

The East (2013)

Myšlenka a poselství filmu jsou v pohodě, asi každej chápe, že by se prostě neměly vypouštět sračky do přírody a tvářit se u toho, jako že se vlastně nic neděje. Jojo, tohle beru a souhlasím. Ovšem způsob, jakým je toto natočený, to je teda ta horší stránka věci. Nemám tyhle aktivisty a extrémisty v lásce, nelíbí se mně co dělají a hlavně jak to dělají. Na takovýhle problémy se rozhodně dá upozorňovat jinýma způsobama, než jíst odpadky, squatovat v chatrči, umývat se v řece (ale jen z principu) a pak prostě sejmout těch "pár špatných". A prozření hlavní protagonistky, že tenhle způsob je vlastně ten správnej, i když předtím proti nim bojovala, to už byla jen nahnilá třešnička na dortu z odpaďáku.

Památkáři (2014)

S touhle plejádou herců by se dalo přeci jenom zahrát mnohem větší divadlo, než se G. Clooneymu a spol. podařilo. Je to škoda, protože potenciál tam rozhodně je. Problém ale nastává hlavně ve způsobu uchopení celýho díla, protože se to neustále pohybuje na pomezí komediálních scének a vážných situací, to ale nepůsobí dobře, resp. působí to rozhádaně. Jako by tvůrci nevěděli, co vlastně chtějí natočit. Druhou výtkou z mé strany je, že je to relativně zdlouhavý, nic moc zásadního se tam neděje, nepřichází zásadní zlom, nic takovýho.

The Zero Theorem (2013)

Orwellovskej námět je pro T Gilliama oblíbenou tématikou a i tady se mu to povedlo dobře rozpracovat. Ovšem jen na začátku - řekl bych tak v 1. třetině (s přivřeným okem polovině) filmu. Zbytek už byla recyklace sebe samého, kdy jsem měl pocit, že už snímek nemá co nabídnout. Ano, jsou tam zajímavé obrazy a odkazy (kamera místo hlavy Ježíše) a taky herecké výkony (Ch. Waltz, L. Hedges) na úrovni, nicméně hlavní hrdina se ve filmu bojí "ničeho" = prázdnoty, což jsem měl na konci pocit, že nastalo. Ve výsledku jsem si totiž řekl, že ten film byl vlastně o ničem a nic neříkající. Těžko říct, jestli to byl záměr nebo to tak cítím jenom já, ale jak jsem si na začátku sliboval, že to bude dobrý, tak na konci to bylo spíš zklamání.

Transformers: Zánik (2014)

Já to v tom prostě nevidím, nebaví mě to, a to už vůbec nemluvím o té šílené stopáži. 165 minut digitalizace, která na diváka bliká ze všech stran. Skoro se divím, že M. Wahlberg a ostatní tam nebyli dosazení jen digitálně (anebo jo?! ok, radši to necháme být). Ale ne, tak chápu, že je to sci-fi, ovšem pro mě jsou Transformers zbytečný a nudný sci-fi, který nedokážu ocenit. Když to má v názvu "Zánik", mohlo by to někomu evokovat konec... ovšem minimálně do roku 2018 nás tady tyhle auta s nohama budou oblažovat. Fanouškům přeju, ať si to užijou, já to vidět nemusím.

Doupě (2014)

Víc "gangsta" už tenhle film být asi nemůže. Na jednu stranu se to totiž snaží být gangsta/nigga/cool, ale na druhou stranu je to neskutečně hloupý a ani tahle atmosféra nebyla nějak zmáknutá. Tzn. pokud se jako diváci přestanete soustředit na děj a příběh, je to pak vcelku normální akčňák, kde zaslouží obdiv hlavně parkour. Zejména na začátku jsem uznale pokyvoval. Jinak tam nehledejte nic jinýho, protože film se skládá z pár konverzačních scén a zbytek je pak úprk před nepřítelem, ať už po vlastních nebo v nějaké káře. Toť vše... 2,5/5*

Pokrevní pouto (2013)

Těžce vydřený 3*! Retro stylizace s výpravou je parádní, to se musí nechat, herci taky slušní, ale příběh a poutavost vcelku nijaká, už teď skoro nevím, o čem to pořádně bylo. Přišlo mně to chvílema nesourodý (možná kvůli 3 scénáristům) a takový mdlý. Ano, to je to správný slovo - nebylo to vyloženě nudný, ale spíš nemastný, neslaný a tudí mdlý. Tím pádem tomu nepřidává ani napálená stopáž, mohlo to být klidně kratší.

Snajpr (2012)

To byla taková změť příběhů zbytečně překombinovaných, že to je škoda. Francouzský kriminálky mívají svoje kouzlo, ale tady toho bylo moc. A přitom se to na začátku vůbec nezdá - bankovní loupež, vyšetřování, pátrání... ale pak najednou doktor, kterej má svou úchylku, jedna část skupiny, druhá část skupiny, ten proti tomu, jeden proti druhýmu, všichni proti všem. Myslím, že si tvůrci moc neujasnili, co a o čem chtějí vlastně točit. A to je zásadní kámen úrazu, kterej filmu škodí.

Zulu (2013)

Velice slušná kriminálka, která se mocně hrabe k plnýmu hodnocení. F. Whitaker hraje dobře jako vždy a O. Bloom má konečně roli, která snad nikoho nenasere. No fakt, on tady prostě hraje na výbornou a neupravenej alkoholik/policajt mu sedí velice dobře. Snímek se s ničím napárá, a tak není problém několik mrtvol včetně těch nejbližších, takže divákovi kolikrát zatrne. Tvůrci se toho prostě nebáli a udělali syrovou detektivku, jakoku jsem už dlouho neviděl. I scénář má hlavu a patu a kupodivu je to všechno oproštěno od nesmyslů a nelogičností - no jo vlastně, točili to Francouzi ;)

Ledová archa (2013)

Po nějakým tom rozmýšlení dávám 4*, protože mě to prostě zaujalo svou neotřelostí. "Postapo" filmů jsem viděl dost, ale tady to bylo zase trochu jiný, se zajímavým nápadem o vlaku, kterej jezdí kolem světa neustále dokola. Už od začátku je nastolený, kdo kam patří a je vytvořenej patrnej rozdíl - "ti dobří" = černobílí, špinaví / "ti špatní" = pestrobarevní, nablýskaní. A když pak přijde scéna s dětma ve třídě, která je naprosto ujetá a bizarní, umocnění je v tu chvíli stoprocentní. P.S.: Klobouk dolů před barrandovskýma studiama, co se jim podařilo vytvořit za rozmanitost jednotlivých vagónů!