Rychle a zběsile (2001)

Pôvodne som tu mal 100% a obhajoval som si to dobrou náladou, v ktorej ma film zanechal, ale... ruku na srdce, nič netreba preháňať. :) Samozrejme za ostatným si pevne stojím - závodným scénam niet čo vytknúť, Vin Diesel sa sem hodí parádne a keď sa nám začne rysovať nejaká tá myšlienka, motivácia postavy alebo psychológia, neohŕňame nos, ale žerieme to aj s navijákom. A neviem prečo, ale ten záverečný drag cez železničnú trať milujem... "I live my life a quarter mile at a time. Nothing else matters: not the mortgage, not the store, not my team and all their bullshit. For those ten seconds or less, I'm free. "

Ti druzí (2001)

Oveľa menej strašidelné, než sa môže zdať z väčšiny komentárov. Na druhú stranu atmosféra je poriadne mrazivá, prostredie maximálne neútešné (zatemnený viktoriánsky dom a jeho zahmlené okolie) a tá pointa je fantastická (a všetko po nej tak krásne dáva zmysel). P.S.: Scéna s Grace v lese je jednoducho fantastická a ak podobne natočia SILENT HILL, jeden z mojich filmových snov sa splní...

Scary Movie: Děsnej biják (2000)

Pod filmom je podpísaných 6 scenáristov a na výsledku je to jednoznačne poznať. Nad niektorými vtipmi sa nepousmeje ani len nadpriemerne inteligentný prvák základnej školy, niektoré sú ale tak trefné a zábavné, až to vyzerá, ako by sem ani nepatrili a dostali sa sem omylom z nejakej inej a podstatne inteligentnejšej paródie. Bohužiaľ, nechutné a nevkusné útoky na bránice priblblého amerického publika dokážu pokaziť dobrý dojem a divákovi zostáva len za hip-hopového rytmu záverečných titulkov premýšľať, ktorý z klanu Wayansovcov by zaslúžil vykastrovať...

Ohnivé oči (1984)

Z fantastickej predlohy sa prebral len storyboard a skvelo napísané postavy, dychberúce napätie, podmanivá atmosféra a samotný "kingovský feeling" (ktorý dokonca mal aj filmový PET SEMATARY) scenárista nejako zabudol pribaliť. Je otázne, do akej miery za to môže Lester, ktorý si len odviedol svoju robotu (a reči o tom, ako má rád knihu - ktoré nepochybne trúsi na DVD bonusoch - si môže niekam strčiť), no fakt, že King sa točí ťažko, ho neospravedlňuje. Nemal sa do toho púšťať. Keď Andy (v knihe) opäť prišiel k sebe a začal vymýšľať plán (nie som konkrétnejší, aby som nespoileroval), prežíval som niečo podobné (aj ked zďaleka nie rovnako intenzívne), ako keď vrcholil Shawsahnk Redemption. Vo filme to samozrejme nefungovalo, keďže sme ani nemali možnosť zistiť, aké vnútorné problémy prežíva hrdina v sídle Firmy. Kontrast medzi chvíľami zbesilej naháňačky o vlastný život s dňami zaslúženého pokoja (počas ktorých sa spolu s hrdinami v kútiku duše cítime bezpečne, no uvedomujeme si, že to nebude trvať večne a jedného dňa sa určite objavia) sa vo filme nekoná, dej sa len nezáživne odsýpa dopredu a do toho všetkého hraje príšerne béčková hudba, pri ktorej si nezasvätený divák určite nedokáže predstaviť, aké skvelé to pôvodne bolo (a mohlo byť - v rukách správneho režiséra). Vyhnite sa tomu - a zožeňte si knižku.

Tajemné okno (2004)

Bol by to hrozne priemerný thriller, keby v tom nehral Johnny Depp a keby to nemalo taký zaujímavý záver. Aj keď v momente odhalenia pointy budete na rozpakoch, nasledujúce minúty su veľmi príjemne mrazivé (čo sa nedá povedať napr. o minútach po odhalení pointy OSADY), čo určite stačí na tú štvrtú hviezdičku. Slová Morta Raineyho to presne vystihujú: "The only thing that matters is the ending. It's the most important part of the story. And this one, is very good. This one is perfect."

Z pekla (2001)

Pôsobivá výprava, fungujúca temná atmosféra. Možno trochu horší scenár, ale Depp a príjemne smutný záver to dosť vynahrádzajú.

And Now the Screaming Starts! (1973)

Zo začiatku je to presne také, ako sľubuje plagát, názov a slogan ("The dead hand that crawls KILLS and LIVES!!!") - béčko s asi dvoma lacnými ľakačkami a nefungujúcim všetkým ostatným. No približne v polovici príde zlom v podobe flashbacku do minulosti, ktorý nám odhaľuje príčinu celého záhadného diania, a v tej chvíli nastupuje fungujúca temná atmosféra. Nakoniec som bol celkom prekvapený, aký príjemne seriózny (aj keď nie veľmi strašidelný) horor sa z toho vyvinul.

Interstate 60 (2002)

Road movie o hľadaní životných odpovedí, ktorá vyzerá ako z dielne Tima Burtona, až na to, že nemá príliš "rozprávkovú" vizuálnu stránku a nehrá v nej Johnny Depp.

Van Helsing (2004)

Strašne bezduché, prázdne a priblblé, ale... who gives a fuck? Digitálnych efektov je tu oveľa viac, než sa patrí, a miestami nepôsobia ani trochu vierohodne (Mr. Hyde pripomína niečo medzi Hulkom a Shrekom, to fakt stojí za to), no medzi pixelmi DVD obrazu sa to akosi stratí. Hugh Jackman cool, Kate Beckinsale sexy, niektoré scény audiovizuálne dokonalé (a niektoré naopak takmer nepozerateľné), celkovo by som to videl na 3 hviezdičky s tým, že z klasík Universalu som nevidel absolútne nič.

Kurýr (2002)

Paráda. Maximálne nadupaná a príjemne "nehollywoodska" akcia, jednoduchý príbeh hnaný dopredu zbesilým tempom a (s prihliadnutím k žánru a k stvárňovanej postave) excelentný Statham. Bez neho by aj trojhviezdičkové hodnotenie pokrivkávalo, no takto nemám žiadne výhrady. Tešme sa na dvojku...