Tenet (2020)

Teda to je ale hovadina! Vykrádačka nekonečné řady jiných filmů poskládaná do maratonu nudy, ale hlavně nesmyslu. Filozofickou otázkou je, zda jde o umění nebo ne. Na první dobrou bych řekl - ne, ani omylem. Naprosto nesmyslný a nelogický děj, zpětný či zpomalený chod videa, občas audia, rozhodně není v tomto století žádným uměním. Ale potom - vlastně je. Dneska je umění obecně taková primitivní a nesmyslná sračka, že se dá za něj považovat libovolný prd, flusanec, smrkanec, cákanec. Na postfaktickou dobu to docela sedí. Já jsem na tu vlnu rozhodně nenajel a za mě tedy velký palec dolů. Hvězda za několik málo ucházejících vtípků, snahu dohnat všechno nějakou řemeslnou kvalitou, zaplnit nudu akcí.. i když za tu "hudbu" v závěrečných titulkách si to ještě pořádně rozmyslím, jestli nepůjdu na dno.

Život není krásný (2008) (amatérský film)

To je taková pecka, že ty amatérský nedokonalosti tam, pokud nejsou zrovna přímo k užitku, což často jsou, tak prostě vůbec nevadí. Na to stejně nemáš čas, protože masíruješ bránici. Jako Rumburák bych dal ještě šestou hvězdu za to prostředí, ty lidi, kulisy, to si člověk užije ještě o to víc. A sedmou za to, že to sesmolilo na koleni pár holobrádků s cetkama za pár kaček. Absolutně neprofesionální a přitom absolutně geniální. Ale klíčový tam je i ten Martyho neobyčejný talent, to jen tak někdo takle nenatočí, ať už profi nebo neprofi. Jedna z nejleších komedií a taky gangsterek, co znám.

Jehovova pomsta (2010) (amatérský film)

Hodně solidní 4. První dvě shlédnutí mě to tak moc nebavilo, hlavně ve srovnání se ZNK, kde se jedou pecky od začátku do konce. Postupem času ale doceňuji hloubku příběhu. Tam, kde komedie kulhá, jede tragédie (ve smyslu žánr) a je to takový netradiční mix vzhledem k obhroubosti komedie. Ale funguje to. Co se amatéřiny týče, no, nejvíc mě naštval asi zvuk u některých hromadných scén, možná to mohlo být trochu rozpracovanější a detailističtější co se řemeslné práce týče, ale co zas jako chcete od školáků amatérů. Hollywoodský Bčka na tom nejsou o moc líp. Naopak musím vyzdvihnout třeba hudbu nebo některý umělecký prvky jako scéna ze snu u kostela nebo scéna Robina kalícího v baru - ten Marty se fakt nedrží při zemi a fakt mu to vychází! Rád bych ještě ocenil herecký výkony, jako třeba Sepy výčepní, sorry jako, to je prostě dokonalost sama, zaplatíš hvězdě milion dolarů a líp to nezahraje. Marty, jakože v ostatních filmech mu herectví zas tak dobře nejde, tak tady to bylo bomba, ačkoliv nevím, zda to odpovídá zrovna heroinu, ale do tý scény to bylo jinak mega. Martyho fotr, samozřejmě Rosťa v hlavní roli, masterpiece, ale i další. Jako obvykle na tom je nejlepší ta autenticita. Poselství taky super, rozhodně mi nepřišlo, že by jím bylo setřít Jehovisty - o těch ten film jednoduše nebyl. Zkrátka, bravo.

Dokundament (2007) (amatérský film)

Absolutní klenot! Přišlo mi to tak vtipný, že jsem si řek, že to je až divný, že se na to musim pro jistotu taky jednou podívat čistej. No, sice už jsem neměl výtlem ještě dvě hodiny po, ale ocenil jsem tu genialitu, s jakou byl ten dokument vymyšlenej, poskládanej, sestříhanej, doplněnej hudbou nebo titulky a taky zahranej (hrát sám sebe taky není jen tak!). V životě jsem od něj neviděl jednu jedinou hru (a možná s tím na starý kolena něco udělám právě díky Dokundamentu), k pochopení podle mě stačí znát a chápat aspoň něco málo z jeho tvorby. Klobouk dolů, výborný dokument a výborná komedie v jednom, ty vole na střední s kámošema za pár kaček, kolik ověnčených tvůrců nedá dohromady kloudně ani jedno z toho.

Párty Hárd (2019)

Bravo. Za čtvrt míče a řemeslně plnohodnotně dostačující na Ačkovou bláznivou komedii. A svou osobitostí, genialitou a autenticitou naprostá pecka. Smekám. "Co, ten zmrd se rouhal?" "Choď do piče s Mendělejevem." Díky! PS. nejslabší článek Poulíček.

Beer Story (2005) (amatérský film)

3 hvězdy objektivně, relativně vzhledem k podmínkám, jak to vzniklo, viz autorův komentář, 10/10. nápad, myšlenka, hlášky, autenticita prostředí, hudba, ale i třeba střih, jeden velkej gejzír nevybroušenýho potenciálu. oceňuji dějovou linku, považuji to za umělecké dílo.

Pomáda (1978)

Tak nenechám se strhnout proudem a ohodnotím to jako naprostou kravinu. Co se na tom jak podílelo: 40% moje osobní absolutní nepochopení muzikálů obecně (opery jakbysmet). Spojení hraní a hudby bych teoreticky pochopil, ale je to o level složitější tomu dát hlavu a patu a taky to pak z 99% blbě dopadá. Když z toho má vylézt kravina, tak bych si jí radši odpustil teda. 10% herecké neumětelství. Nejlepší Travolta a smekám před jeho tanečním a pěveckým umem, i když i on tam měl pár slabších hereckých momentů. Většina ostatních slabé jak v hraní tak v tanci (nevím, do jaké míry to je o choreografii, ale ty tanečníky do počtu jsem nikdy nepochopil, to by zvlád kdokoliv s dvojkou na žíle a prča je to jen s trojkou na žíle). Takže za slabé herecké výkony ty vrásky na ksichtech středoškoláků opravdu, ale opravdu nestály.10% zub času, jak to, kdy se odehrával děj, tak to, kdy se to točilo. No a zbylých 40% je jednoduše o tom, že ten scénář je hrozná hovadina. To se nedá nijak okecat. Komerční bahno. Jednu hvězdičku uděluji za hudbu, která mi přišla nadmíru zdařilá a to včetně textů, kdyby po zbytek filmu radši drželi klapačku a nebo rovnou zůstali jen u soundtracku, ocenil bych to mnohem víc.

Babylon Berlín (2017) (seriál)

Námět a zpracování 100%, fakt hustý a dál se nad tím rozplývat nemusím. Ale ten scénář... dějová linka je zajímavá, ale tragicky postavená. Jednak je to zamotaný moc, rozuzlení v každym druhym případě chybí, osvětlení situace a příčiny skoro vždycky. A zápletka strašně moc často stojí na tom, že na zřejmě nejnebezpečnějšim oddělení vražd v celý zemi, možná vůbec jakýmkoliv oddělení, zásadně detektivové chodí do temnejch uliček a doupat sami. Pak nějakou nereálnou náhodou vyváznou a příště tam jdou znova sami, někdy si ani nevyndaj bambitku. Fakt byli němečtí kriminalisté tehdá tak dementní? Spíš asi ne, spíš je to neschopnost scénáristů skloubit zajímavou zápletku a realistické situace. To mi na tom fakt vadí a srázit za to jen jednu hvězdu znamená přivřené minimálně dvě oči.

Poslední císař (1987)

No, chtěl jsem dát 4*. 7 oskarů bych zřejmě odkýval, některé nadšeně, scénář samozřejmě ani omylem, strašný čajíček. Ale budiž. Chtěl jsem dát 4 s asi podobným zdůvodněním, jako většina ostatních, neuvěřitelně zpracovaná freska, výprava, kostýmy, to mi fakt vyrazilo dech. V tomto ohledu opravdu megadílo. Děj byl o něco slabší, ale pro mě to uspávačka rozhodně nebyla, téma je mi to více než zajímavé, i když tomu nebyl dán spád nebo logická návaznost. Každopádně za ten scénář jsem chtěl dát hvězdu dolů. Ale stejně mi to nějak neštimovalo, tak jsem se trošku na to téma dovzdělal a musel srazit další 2* za opět vlastně scénář. Prostě, když točím biografii a ještě k tomu áčko všech áček, tak mi musí hodně strašit ve věži, abych to takhle zmrvil. Ještě bych pochopil parodii, propagandu, příběh na námět nějaký doby nebo nějakých událostí - ale ne že vezmu něčí život, zobrazím ho naprosto nepopiratelně jako onoho člověka jednoznačně identifikovaného i s jeho historickými událostmi a napatlám na to takovou pokřivenou demagogickou slátaninu. To je zločin! Už z uměleckého hlediska jen tím, že natočit to tak, jak to skutečně bylo, mohlo být asi tak 10x zajímavější a mohlo si to zasloužit ne 4 místo 2, ale rovnou 5 nebo snad i 6*. Je tam teda ted malý detail samozřejmě, že úplně přesně se to natočit asi nedalo, protože by je partaj nepustila točit nejen v zakázaném městě, ale ani na půlce kontinentu. Ale to se dalo řešit, kdyby se chtělo. Pokud chtěli točit umělecké dílo, mohli natočit příběhy ze zakázaného města třeba 19.st. bez zaměření na jeden jedinný životopis. Nebo pokud po nich komáři chtěli demagogii, mohli je poslat do háje a udělat to jinak. Takhle je to pro mě sviňská blbost, i když natočená neuvěřitelně krásně. Krom oskarových ocenění bych vyzdvihl ještě výkon Johna Lonea, byl výtečný.

Tváří v tvář (1997)

Dříve se mi ten film fakt hodně líbil. Dříve jsem ho taky považoval za raritních 15min, kdy Cage dokázal dobře zahrát - stačilo mu dát zápornou roli. Dneska se na to podívám a nesdílím ani jedno. Cage, ačkoliv se hodně snaží, je prostě antiherec a film je strašně přestřeleně hollywoodskej. Hlavní dvojka je brutálně dobrá a všichni ostatní jsou hrozný dementi a křoví (to už tam fakt měli radši hrát Stallone a podobní typové. Jakmile někdo střílí na jednoho z těch dvou, ohne se gravitační pole a ujede to někam do popelnice, jakmile střílí oni dva na třetí osobu, je rozhodnuto, milimetrová trefa. To si představuji od 80tkového béčka, ne 90tkového áčka, sorry jako. Nejhustší je, když stojí oba proti sobě na pár metrů bez překážek a nemůžou se do sebe trefit, protože od toho umí utýct (rozuměj bežeckým umem rychlejším jak kulka). Podobně tak zbytek akčních scén přepálený. Až mě to zarazilo, že mi to v mládí nevadilo. Slabé 3, opravdu slabé, možná ještě snížím. Největší předností je zápletka, to je naprosto libový nápad. Dále někteří herci zahráli výborně, např. Travolta, ten kontrast s Cagem je propastný.