Příkaz k smrti (1983)

Tvl! Harvey, Harvey, Harvey... toto si za rámeček určitě nedal ani v těch svejch slabejch 80. Keitel mně vlastně k tomuto přivedl, Lydona jsem viděl snad poprvý v životě, fakt neznám. Tak teda když už jsme u něj - hodně výživnej typickej anglickej slizkej vyšinutej degenerát! Rozhodně se řadí mezi seznam důvodů, proč týhle nehorázný sračce dávám vůbec jednu hvězdu. Od 68% hodnocení jsem věru čekal víc, zřejmě to zadotovali pankáči, co v 80. šli za pajzl na Lydona a americká i na Bčko velmi špatná produkce zahřála u kohouta na hlavě tak jako tak... no, už to, že jsem tenhle film zoufale nemohl sehnat, nakonec sehnal jen nějakou dvd verzi, ve 4GB neskutečně špatnej vhs rip, kterej se ještě sekal, titulky jsem k tomu nesehnal už vůbec, to všechno už mi mohlo napovědět, že sestup do propadliště dějin asi měl důvod! Ke zbylým důvodům té jedné hvězdy: přirozený herecký talent Keitela, dobrá hudba, poslední asi pětina nabrala spád a vlastně největší důvod byl prostě námět - tenhle námět mohl být proměněn v absolutní top, místo toho z toho vznikla absolutní žumpa. To je fakt zázrak, že jsem to dokoukal, že jsem se dostal k tomu ještě jakž takž zajímavýmu konci, protože většina filmu byla takový wtf, že i zbytečně roztahaná zápletka v péčku má blíž k opravdový filmařině. Ruce pryč!

Secret Army (1977) (seriál)

No tak k tomuhle seriálu jsem se dostal díky "zajímavosti" zde pod seriálem Haló Haló. Vysoké hodnocení zde nemá oporu ve statisticky dostatečné základně, ale na IMBD ho má taky, takže jasný! U prvních dílů jsem nevěděl, zda se smát, nebo brečet, ale rozhodně se jednalo o úplně něco jiného, než jsem čekal (asi jsem si k tomu na imbd měl přečíst víc, než rating). Tak v první řadě to není a nemá být vtipný, v druhý řadě zmínka o široké herecké základně, která si zahrála v obou seriálech, byl pro mě nehorázný clickbait! Jelikož v Haló, haló mně herci přišli naprosto geniální a např. Guy Siner v čele, těšil jsem se.. No a za celou první řadu jsem nepotkal jednoho jediného herce. Ani reference, jakože by Haló, haló byla parodie, nic moc. Nejhorší ale byl ten rozdíl v herectví. Herectví předvedené v Secret Army mi přišlo asi jako z druhého nejlepšího okresního divadelního souboru. Dobře zahrané, naprosto zjevná snaha to dobře zahrát, ale genialita a přirozenost světových herců neviděna ani z vlaku. Jako když si to naštuduju z učebnice hraní a v červnu se snažím vytáhnout na ročníkových zkouškách a projdu s vyznamenáním, ale nakonec stejně skončím v okresním divadle a vydělávám si v nějaké výběrové ZUŠce. Scénář to samé, za to řežie spíš ála starej tělocvikář, kterej na to má náturu, talent, ale nemá zájem, tak to tam odkroutí stylem, hlavně se vyvarovat situací, kde se dělaj chyby. Účel to splnilo, ale 8-9/10? Wtf? Ještě bych se každopádně vrátil ke scénáři, jelikož to bude jeden z hlavních dvou důvodů, proč mi stačila první série (druhá je, že mě tyhle vážné seriály až tak nezajímaj). Prostě... Snaží se být chytrý, ale ve výsledku není. Což je nejvíc vidět na hlavních představitelích, snaží se být mega chytří, a pak dělaj ty zásadní chyby. Vtipný taky bylo, jak se na začátku dušujou, jak nejsou odboj, žádný Němce nestřílej a nesabotujou a pak místo toho vymazávaj jednoho civilistu, partyzána a britskýho pilota za druhym.. Tak si scénárista hezky nakakal do papulky, nicméně subjektivně musím přiznat, že od tý doby, tj. nějak ve třetině první sezony to společně s tím taky celkově nabylo koulí a začlo to být celkem zajímavý, celkem se to rozjelo (když člověk přivře oči nad logikou). Kromě bezzubých prvních pár dílů byl ještě bezzubější ten hlavní gestapák, to měl být kruťas a naprosto nebezpečnej záporák, ze kterýho by šel strach a přitom taková čivava. Vzhledem k hodnocení zklamání, asi hodnotili jen skalní fans, zbytek to ani neviděl, protože to tak trošku zaslouženě skončilo v propadlišti dějin. I když ne zcela zaslouženě, viděl jsem samozřejmě i velmi populární seriály o několik tříd horší, za který by se i na tom okrese propadli hanbou. Zkrátka, průměr, průměr, průměr.

Jason Bourne (2016)

No tak celá hvězda dolů za to, jak se pan režisér na plný pecky svezl na soudobý módní vlně "když nemůžem natočit 4h film, tak natočíme 4h film ve dvou hodinách" - myšlenka je sice fajn, že se tam hodně děje, ale výsledek je, že to tam štěkaj jak ve zrychlený sekvenci a člověk i když stihne číst titulky třeba, tak nestíhá vstřebat, co přesně se děje. Bohužel spousta filmů, včetně tohodle, má ten nádor rozšířenej ze scénáře i na akční scény, takže člověk vlastně ani vizuálně nestíhá, co se děje. Možná to bude i tím, že by jinak viděl a také stihl vidět, že to vlastně nedává moc smysl a že je to blbost. To už se ale dostáváme směrem k tý druhý hvězdě dolů, několikrát zrecyklovaný téma už nemělo moc co nabídnout a změna scénáristy to poctivě zpečetila. Hrozně prvoplánový, hrozně přehnaně černobílý, bezduchý střílení civilistů od CIA zatímco chudáček Jason by pouze zranil i chudáčka hladovýho komára přisátýho na krku. Naprosto dementní jak herečka Vikander, tak její postava, normálně mám sto chutí za to sundat i třetí hvězdu, ale když se podívám, jakejm brakům dvám 2*, tak to zase nemůžu. Slušnej akčňák, ok, ale nemělo to v týhle sérii už vzniknout. Tímto bych nechtěl tupě kategoricky nadávat na moderní navazování na trilogie, v principu je mi vážně šumák, kolik to má dílů, trilogie je jen taková póza, která mě nechává chladným, za mě by těch dílů mělo bejt prostě tolik, kolik je třeba. Samozřejmě v praxi to vypadá tak, že už to většinou dávno stačilo, ale proč z toho nevyždímat další chechtáky, když to ovce zaplatěj, že jo. Tady těch dílů stačilo zhruba tak 2 (souzeno pouze z filmů, knihy jsem nečet, pokud jich za to stálo víc, tak se jich tradičně měli držet, jak se jich tradičně nedržej).

Pan Lehmann (2003)

Tak nějak nevím, co si o tom myslet. Má to svoje kouzlo, ale i mi to občas přijde rozpačitý. Určitě bych tomu vytkl některé příliš rychlé dialogy.

Blade Runner (1982)

Nepochopil jsem to. Nepochopil jsem to před dekádou, nepochopil jsem to teď ve final cut verzi. Zjevně to nepochopil minimálně ani chudák Ford, kterej je tam ztracenější jak divák ve scénáři. Plus za hudbu a atmosféru ano, ale to mi prostě .nestačí.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Vůbec žádný průměr, oddychovka, pohoda, nic takového. 10/10, skvělý příběh, skvělý film, skvělá režie, skvělí herci, skvěle s citem, nepřehrávané scény, hudba, nic, skvěle všechno. Samozřejmě, pár detailů by se vždycky našlo, ale to vždycky.

Matrix Revolutions (2003)

Asi nejhorší. Rozuzlením vyplavalo na povrch, že je to fakt nesmysl a možná ještě větší, než by se po jedničce nebo dvojce zdálo, nějaká královská akce, která by předešlé díly trumfla, se nekonala (souboje se Smithem celkem trapné). Hodně slabé 3*. Ještě bych se vyjádřil k soundtracku, hudba v prostředí Matrixu rozhodně neotřelá a beru jí jako plus, ale za to hudba při útoku strojů je otřesná a je to tak na migrénu, to platí napříč trilogií.

Matrix Reloaded (2003)

Přenesení těžiště děje více do reálného světa oceňuji, nicméně celkově zlepšení nula. Dříve jsem to měl za horší jak jedničku, ale teď to vidím na stejno. Dějově je to prostě výborná myšlenka, ale výsledek tragédie. Nejlepší část celé trilogie je rozhodně bitka o Klíčníka. Tvůrci se tu vskutku odvázali, ale na uzdě smyslů to udrželi a hlavně tomu konečně věnovali nějakou účelnost, zbraně a využití jakýchkoliv dostupných prostředků, ne jen nějaké sportoví kungfu s popíráním gravitace. Za 15 min ale 4* dát nemůžu.

Matrix (1999)

Vůbec. Blbost je to. Prostě to nedává smysl, hlavně na konci. Bojové styly jsou vyloženě na efekt, praktičnost nula. Jistě, kouká se na to dobře, je tam pořádná dávka líbivé akce, herci, výprava, prostě Ačko se vším všudy, až na smysluplný děj. A to je zásadní. Nejlepší samozřejmě vizuální efekty, to je masakr.

Babylon (1980)

O čem to vlastně mělo doopravdy být? Film o ničem. Myšlenka dobrá, zajímaví herci, ale nějak to vůbec nefungovalo (scénář+režie). A to neříkám jako někdo, kdo to samé řekne o Juice nebo Boyz n the hood, které mi přišly velice dobré. Tady to fakt neklaplo. Doporučuji pro vyložené fajnšmekry pekelných přízvuků angličtiny. V životě jsem v tom nebyl tak ztracen, jak tady, bez titulek bych netušil, o čem a v jakym jazyce to melou.