Zlo mezi námi (2003)

Lepší tři. Moc trošku naivní příběh, některé věci trošku ujíždí, nevěřil jsem tomu. V čele s hlavním hrdinou.

Prachy v prachu (2013)

Neobjektivně bych hodnotil výš, protože za jejich myšlenkou stojím ve vší parádě, ale objektivně to teda jako dokumentární film pokulhává. Nadšení sice není mimo mísu, ale je třeba si přiznat, že dneska po tom neštěkne pes a obrat k lepšímu se nekonal, stejně jako nikde jinde ve východní EU.

Česká cesta (2015)

Proč tohle netrhá rekordy ve sledovanosti a nepouští se to v hodinách dějepisu? Z některých komentářů je mi zde smutno, podepisuji se pod koment Philantropa.

A co teď? (2011)

Rád bych některým připomenul, že se to neodehrává tady za humny někde na Oravě, ale v dost odlišném kulturním prostředí. Tam je oheň na střeše hrozně snadno a z důvodů, které my asi nikdy nepochopíme (já taky ne), ale tak to tam prostě chodí. Toto tedy není něco, co bych já filmu vytýkal. Nicméně některé pasáže, především v první půlce, jsem teda nepobíral z žádného úhlu pohledu, netušil jsem, co se děje, proč se děje. Bohužel, to byla minimálně jedna celá hvězda dolů. Budu si to muset pustit ještě jednou, jednak kvůli tomu, jednak proto, že jsem k tomu měl otřesné, ale naprosto tragické titulky, které zjevně psal někdo z té vesnice. Snad pak přihodím hvězdu navíc. EDIT po druhém shlédnutí: lepší titulky a lepší pochopení. Už mi to celé dává smysl a posun ze 3* na 4* naprosto s přehledem. Líbí se mi to.

Simpsonovi - Série 28 (2016) (série)

Jo, je to slabota. Občas dost, občas tam ale přiletí perfektní hlášky, které to ale rozhodně neutáhnou. Měřítko snesly a nesmazal jsem: Nesnášíme Boston a především Noční klub u Vočka.

Leaving Neverland (2019)

1. Pokud je pro vás kardinálním argumentem proti to, že si najednou vzpomněli tak pozdě, čili to musí být lež, tak prosím za žádných okolností nemějte děti, dokud vám to nedojde. 2. Pokud máte uvažování na úrovni některého z rodičů těch dvou kluků, tak možná taky radši nemějte děti. 3. Zřejmě je vhodné se potom také podívat na Square one nebo Lies of Leaving Neverland. Jde o ještě méně profesionální dokumentaristiku, než zde, každopádně je vhodné si udělat obrázek o tom, jak je pravda relativní a hlavně hluboko zakopaná pod nekonečnými vrstvami lží, manipulací, demagogií, přehnaných emocí, egem, zaslepeností atd. Je vtipné, kolik lidí má hned jasno ať už na jednu nebo druhou stranu, přitom ví tak leda h***o. 4. Krom těch několika, pro které Michael (nebo ti kluci) opravdu něco znamenal jako člověk, nebo pro které byl jako hvězda smyslem života, pro nás všechny ostatí je přece ve výsledku úplně jedno, jak to bylo. Michael je pod drnem, kluci pokud lžou, tak jsou jen další nenažrané krysy ve státě nenažraných krys, pokud nelžou, tak utrpěli určité trauma, které nechci brát na lehkou váhu, na druhou stranu se na světě najde možná i miliarda lidí, kterým život nadělil ještě horší věci a jsem přesvědčen, že tihle lidi nějak zaopatřený dožijou i kdyby nic nevyhráli. Spíš bychom se měli koukat tam, kde je soucit potřeba víc, klidně u nás doma, kde se najde spousta zneužívaných a i o dost hůř, který si na svym alkoholickym fotrovi nebo kom nikdy v životě nevysoudí ani zlámanou grešli, natož nějaký soucit, pochopení. I kdyby byl Michael vinen, ve frontě pedofilů na šibenici by ho postavili někam hodně dozadu i Wade nebo Jimmy, jeslti vůbec. Jediný rozdíl je, že byl taková hvězda. Myslím, že ten film je pro nás mnohem podstatnější ve svym poselství, je to zajímavej a propracovanej psychologickej profil tady toho problému a i kdyby to byla lež, jako osvěta je dobře, že to vzniklo (když už teda lidstvo neumí stvořit něco lepšího). Doufám, že to podnítí další oběti o tom víc mluvit a ukázat světu, jak je to težký. A že hyeny, který si na tom falešně přihřívaj polívčičku a přiživujou zaslepené odmítače, nakonec někdo i doopravdy vojede jak doslova, tak i o všechny jejich zbylý prachy. 5. Jako profesionální a nezávislý dokument to opravdu hodně pokulhává a se skeptiky v nekterých bodech musím souhlasit.

Square One (2019)

Square One rozhodně dopadlo lépe, než Chase the truth. Ale slavně taky ne. Opět se zde vyčítá Leaving Neverland jejich jednostrannost a zaujatost, přičemž to samé prezentuje v ještě větším. Pokud se rozhoupu k hodnocení, pak za hypotetického předpokladu, že mají obě strany stejný díl pravdy (nemají, ale obě mi přijdou vyrovnaně přesvědčivé či spíš nepřesvědčivé), tady každopádně přistane o hvězdu míň. Krom neskrývané zaujatosti bych určitě vypíchl rozhovory se slečnou Zohny, se slečnou, která do celého příběhu zapadá střípkem tak vzdáleným a mikroskopickým, že by měla být ráda, kdyby dostala alespoň prostor k jedné větě, místo toho se tam vykecávala snad na čtvrtinu celé stopáže o nikoho nezajímajících historkách ze svého sotva lehce nadprůměrného, vlastního života, a ani se na to nebyla schopná zběžně učesat. Minimálně o tuto část byla stopáž bezpochyby přepálená. Krom toho je to evidentně reakce na Leaving Neverland, ačkoliv předmětem tohoto snímku je plus mínus kauza z roku 1993, který se s Leaving Neverland absolutně nevylučuje, ačkoliv se to tím tady snažili hodně, hodně vehementně naznačit. Ale tak pro ty, kdo mají jasno i bez toho, je to samozřejmě dobře fungující berlička pro jejich život v dost možná lži tak jako tak.

Lies of Leaving Neverland (2019)

Nemůžu dát hodnocení, pokud nevím, kolik je pravdy na těch jednotlivých bodech, které tam rozebírali. Na čemž celé tohle stojí a padá. Slepě jim to věřit nemůžu a dohledávat si to nebudu, osudy žádného aktéra mě zas tak netankujou. Každopádně důvody k podezíravosti bych zde určitě měl. 1. začátek tohoto snímku je naprostá prázdnota, bláto, agitka, nicneříkající zbytečnost. To bych jedním střihem celé odstřih a přešel rovnou k věci. 2. Ty argumentace jsou hodně jednostranné a poháněné chtíčem prostě lidi přesvědčit o opaku. Něketeré momenty se mi ani nechtěly věřit, že by Robson a Safechuck mohli být tak nehorázně tupí, nechat se takhle setřít, nebo soudy tak tupé, že by s nima po tomhle, resp. po jejich filmu, totálně nezametli hned u příchodu. Ale hej, toto je USA, největší kocourkov soudobých dějin, tam je možný snad všechno. Zajímalo by mě ale, kdo z těch, kteří tohle žerou jedním dechem, si všecky ty fakta ověřovali. Protože zalhat v rádobydokumentu lidem, zvláště dnes, problém lidem fakt nedělá. Důkazem budiž celá tahle kauza, protože minimálně několik lidí zde nehorázně lže a přitom všichni vypadaj dost přesvědčivě.

Michael Jackson: Chase the Truth (2019) odpad!

Odpůrci Leaving Neverland vznesli mnoho lepších i horších argumentů proti. Mezi ty lepší jistě patří jednostrannost a nekomplexnost pohledů více stran. V reakci na to pak natočili vícero snímků "uvádějících toto téma na pravou míru", pričemž se těchto vad na kráse dokumentaristiky zpravidla dopustili ještě mnohem hruběji, než sámotný Leaving Neverland. Zářným příkladem budiž tato kravina, která s kvalitním dokumentem nemá nic společného. Já nejsem ani na jedné straně, ale pokud Leaving Neverland snese určité měřítko, tak toto ho nesnese ani omylem. Vyloženě odpad.

Underground (1995)

Něco jsem nepochopil, něco je vskutku nesmysl, něco je natočené vyloženě neuměle, něco je fajn, vtipné či nápadité. Hudba super. Celkově ale slátanina.