Pátrání po Sugar Manovi (2012)

Hodně z toho cítím typickou anglofonní vlastnost, hrozně se rochnit v celkem jednoduchém příběhu přehnaně moc. Hodinka by stačila. "Something absolutely amazing happened. We found a clue! Wow!" No a rozhodně nemůžu dát plné hodnocení jinak krásnému dokumentu, který se úplně, ale dočista úplně vykašlal na zásadní fakt, že ten borec zdaleka neprorazil jenom v JARu, ačkoliv tam nejvíc, ale i ve většině ostatních anglofonních zemích jižní polokoule, specielně v Austrálii. To by se jistě dalo prominout jihoafrickým fans v 90. letech, amatérům pár let po izolaci, ale rozhodně ne severoevropským dokumentaristům v 21. st., profesionálům, kteří naposledy zažili izolaci ještě před vynálezem parního stroje.

Očista (2012)

Fuj. Strašně dlouhé dvě hodiny. To je tak černý, že by to mohlo sbírat bavlnu. Nebýt hollywoodského závěru, šel bych to potom inverzně spláchnout zeblitím se. Solidní 4, ale už to nikdy nechci vidět.

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Nebýt geniální myšlenky a geniálních keců, neharmonicky spojených v pokulhávající celek, nebýt geniálního pana Hrušínského, tak bych šel ještě níž. Mám totožný problém s Limonádovým Joem i dalšími perlami. Ta filmařská nevtříbenost mi ten zážitek dost kazí.

Bohemian Rhapsody (2018)

No, dobře spíchnuté. Už jsem si myslel, že natočit opravdu silný a přitom ne zrovna puritánský snímek dnes už bez kanálnického slovníku nepůjde. Hodně lidí do toho očividně dalo úplně všechno, včetně herců. Takový Malek, kterého jsem dosud rozhodně neznal, se tam odevzdal ve velkém stylu. Sice jsem mu některé věci hodně nevěřil, ale po následném pátrání jsem došel k závěru, že jde jen o mou nezalost opravdového Freddieho. To mě ale taky dovedlo k závěru, že plné hodnocení nebude na pořadu dne. Dle autorů jde o film a ne dokument, tak nemáme čekat historickou korelaci =1. Jde i o umělecký zážitek. Tak proč spoustu událostí zaměnili za méně záživné události? Vždyť ten opravdový příběh nabízí ještě lepší drama, než film. Měnit si příběh jen proto, abych se odlišil, tak tím si kredit u mě nikdo nezíská. Stejně tak mi vadí dokola opakované klišé, vytváření kultu osobnosti, obvykle u kapel hlavního zpěváka. Sice často trochu vyčnívaj, ale ne zas tolik, kolik prostoru jim dávaj filmaři. Toto je jedna velká hvězda dolů, bez okolků. A propo, když už mám potřebu měnit reálný příběh, tak to sakra uvedu v titulcích. Nakonec mě ještě pobavilo, že na propagaci takového filmu je potřeba 120M$? :-) To jakože kapela Queen není dostatečná reklama? Ani halíř bych nezaplatil!

Největší showman (2017)

Dostal jsem přesně to, co jsem čekal. A to se mi ani v kladném ani v záporném smyslu u filmů poslední dobou vůbec nestává. Je teda pravdou, že bych o muzikál, hloupoučký romantismus, specielně anglofonní, nadopovaný hromadou tehdejšího pozérství, nebo příběh o americkém showbyznysu, sám od sebe určitě nezavadil. Ale když už o to stará tolik škemrala a já věděl, že mi to odmaká minimálně půlku večerní šichty, tak jsem se tedy obětoval a vyhodil z okna dvě hodiny svého života. Příběh je tupoučká blbinka, často jsem si říkal, proč tu nereálnost tak přepalujou, někdy prostě proto, že je to hollywoodskej slaďák a muzikál (z nuly bez jedinné vindry a umu v krále showbyznysu ve stejném kalendářním roce, lol), někdy to dokonce doopravdy tehdá proběhlo (kterej patolízal pojmenuje dceru Charity? - nikdy nepodceňovat viktoriánskou neomezenou omezenost!). Romantickému pokrytectví je učiněno za dost poctivě, když největší dobrák a klaďák nakonec i zotročí tropickou zvěř do smradlavých a zasněžených amerických doků. Celé to diriguje typický viktoriánský popíček z roku 2010 speciálně vyvinutý pro širší skopové publikum generujících tržby, které jsou nakonec jedním jedinným měřítkem. Suma sumárum, dekadenci dnešní společnosti bylo učiněno za dost, musím ale alespoň udělit jednu hvězdu za herecké výkony v podstatě všech zúčastněných.

Mys hrůzy (1962)

Dobrý námět, dobrá ústřední dvojka, dobrá hudba, fakt hodně špatná Bergen, sice v té době znásilňovanou ženu neuměl zahrát obstojně skoro nikdo, ale tato slečna toto amatérství dokázala dotahnout z divize do pralesa v Horní Dolní. Hned čtvrt hvězdičky dolů úplně v první scéně jestli to vůbec byla scéna, proč maj někteří režiséři to nutkání vycákat svoje nejlepší esa hudebního doprovodu ke scénám nejvyššího napětí hned na začátku v titulcích? Takhle si vystřílet zásobník už cestou do bojiště a v bojišti být za amatéra, bože proč... Celkově to bylo takové nějaké slabé, třeba finále napsané a sestříhané hrozně amatérsky. Rozhodně slabší, než předělávka, znovu si to jistě nepustím.

Černá zmije - Černá zmije III (1987) (série)

"No, it's all down to shoutin'." "Yes, your highness, your highness." Pro mně lepší jak předchozí řada. Edmund lepší, Percy mi ani nechyběl, princ o hodně lepší jak královna a Percy dohromady.

Válkou se to vyřeší (2007) (TV film)

Obsahově 4,5, ale... Je tam jednostrannost, nicméně si nedovedu představit, jak by to fungovalo osboustranně na toto téma. To bych tomu až tak nevyčítal, ostatně, je to plus mínus celé pravda. Ale to, že k tomu hovoří jedinný člověk a ještě namluvený, proč? To je samo o sobě hvězda dolů. Konec s Kingem mi přišel hodně mimo mísu, to je půl hvězdy dolů. Viděl jsem delší verzi a podle toho, které záběry by šly pryč, raději bych bral kratší verzi. Obsahově to není ani na hodinu. Co se mi mj. líbilo, byla obsahová ucelenost, střih, ale samozřejmě především pohled na věc.

Salvador (1986)

Některé věci mi tam neštimovaly, Boylova povaha, podezřele rozšířená znalost angličtiny v Salvadoru před 40 lety (i dnes) - buď to celé napíšu v angličtině, nebo to teda napíšu tak, jak to má být, ne něco mezi. Dále sebevražednost Johna a ten jeho konec bylo hrozný Bčko. Konec a celkově šachy s papírama, opět Bčko. Hudba v akci klasicky tragická, osmdesátkové vtipy nenadchnou, ale šlo to. Ještě bych vytkl jeden zlozvyk. Většina zlobivých hochů nakonec dostane přes prsty, morální ponaučení se do nějaké míry snaží doručit většina filmařů. Tak proč se na to kašle u vyhazování flašek a bordelu z auta do škarpy nebo kdekoliv na zem? Podprahově to zavání jako něčím, co má být naprostí normální. Chápu, že to odráží nějakou realitu, ale když už se těm postavám vrací kde co, jako třeba chlastání, proč ne tohle? Krom toho mi to přišlo jako výborný film, výborně zahraný, napsaný, natočený, člověk by řekl nákladově náročný, a přeci to šlo natočit za relativně pár šupů - ono to jde, když se chce. Dobrý a podceňovaný film.

Pahorek (1965)

Začalo to teda dost špatně, ale vyklubalo se z toho solidní drama. Vězni byli super, jak kostýmově, tak herecky, tak ve scénáři. Aj dobrý vtipy. Stáří filmu jsem si protrpěl spíš na dozorcích. No a ta mentalita i jazyk těchto prostředí je mi tak vzdálená, že si to znovu nepustím.