Sedm (1995)

Kvalitní, ale podle mě trošku přeceňovaný film. A ta předposlední vražda nedává vůbec smysl.

Skála (1996)

Dříve jsem tak nějak souhlasil s názory zde převažujícími. Ale po posledním shlédnutí to vidím jinak. Některé scény jsou prostě moc přitažené za vlasy, jsou nereálné, některé jsou zbytečné nebo nesmyslné, jakož i nakonec hlavní dějová linie. Jistě, jde o akčňák, ale přišlo mi to trošku za čarou. Role akčního lůzra Cageovi jakožto lůzrovi mezi akčními hrdiny sedla dobře, zhruba tak úniku z cely. Ještě tomu budu muset vytknout hudbu, ten slavný refrén je fakt pecka, ale jinak je to hrozná slátanina, tedy alespoň tím, jak je posazen do scén. Chtěl jsem dát horší 4, ale ta flétna na konci a poslední scéna mi odrovnaly další hvězdu.

Černá zmije - Černá zmije IV (1989) (série)

Za mě nejlepší řada. Největší pecka byl asi Lord Flashheart, i když je nejspíš dobře, že nedostal více prostoru, protože jeho humor by se asi časem omrzel, narozdíl od hlavní pětky, která je boží. Možná bych vypíchl Laurieho, který to zahrál naprosto geniálně. Ani jedna epozida vůbec nepokulhává.

Příběh z Bronxu (1993)

Roberte, absolutorium. Chazzi, tobě taky. Tady se točilo od srdce, se 100% nasazením, s kvalitou a točil se příběh, co napsal sám život. Většina nesrovnatelně zkušenějších režisérů nebo herců, co točí slátaniny slátané ze vzduchu a hollywoodských klišé, jen aby se něco točilo a prachy se sypaly, se kvalitativně můžou jít tak leda klouzat. Tohle je čisté zlato.

Odplata (1999)

Bavil jsem se, scénář napsal pro Portera několik nečekaných a vtipných situací, které mají solidní snahu vytáhnout tenhle příběh z Bčkových vod, ale nestačí to. Lepší tři.

Obchodník se smrtí (2005)

Obsahově a poselstvím jsem hrozně rád, že takovýhle film takhle vznikl. To, že to ve Státech nikdo nechtěl financovat, je symbolika, ale hlavně americké duchovní dno. Takže díky všem, kdo tomu dali vzniknout. Filmařsky to ale pro mě (oproti plnému hodnocení) pokulhává, v první řadě typické neherectví Cage, to je tentokrát největší slabinou. Ten tam tak nesedí, až to bolí. No a tu a tam ten příběh je takový buď naivní (brácha, manželka, ten jeden jedinej policajt, co po mě porád jde), nebo nesedící (naprosto neexistující snaha zohlednit věk postav, nedůvěryhodné vykreslení života v Sovětském Svazu..). Tématem naprosto skvělý, filmařsky dobrý, i když ne zrovna mistrný film.

Srdce temnoty: režisérská apokalypsa (1991)

Svým způsobem podobně zmatené. O některých věcech se mluví příliš, o některých příliš málo. Bizardnost natáčení filmu byla sice značná, ale rozhodně nedosahovala rozměrů, které tu naznačují místní komentáře. Každopádně jestli jsem si z toho něco odnesl, tak že Coppola je fakt sympaťák, ačkoliv to, jak pojal minimálně Apokalypsu, se mi rozhodně příčí. V čem jsem ho nepochopil, je to, proč se na Branda nevykašlal hned od začátku, ty jeho podmínky a očividný nezájem o to, co z toho filmu vyjde, když muselo být už předem jasné, že to ani technicky a logisticky, ani finančně nebude na stříbrném podnose. Taky že nakonec zahrál totální tužku, mohl by ho zastoupit průměrný Bčkový herec za minimální hollywoodskou mzdu. Dokument Eleanor mě celkově vážně nenadchl.

Válka, kterou nevidíte (2010)

Progres, kterým Pilger prošel od snímku z před 3 lety, je pozoruhodný. Z naprosté propagandistické stoky to vytáhl na úroveň, kde nestrannost nebo nezávislost snese i určité měřítko. Jako novinář pokládající otázky je hrozně iritující, takový ten člověk, kterému byste nejradši hnedka jednu natáhli. Jeho nevhodné skákání do řeči je něco, za co bych mu tuhle úlohu okamžitě sebral. Tím nechci zpochybňovat jeho novinářskou práci, nebo třeba režisérskou - je to natočeno dost solidně. Některá fakta by bylo vhodné si ověřit, protože vzhledem k vylhanému War od democracy se tomu člověku jednoduše nedá jen tak věřit, ale stopy marxismu-leninismu jsem tu nikde neobjevil a většinu z toho už spousta z nás ví i beztak. V tom náhledu na Bushe a Blaira jsme bezpochyby na jedné lodi, nicméně v náhledu na diktátory, kteří to odskákávají, s Pilgerem na jedné lodi už rozhodně nejsem.

The War on Democracy (2007) odpad!

Proletáři všech zemí, strčte si tuhle leninovinu víte kam. Zajímalo by mě, jestli všichni ti pětihvězdičkáři tady jsou fakt bolševici, doufám, že ne, doufám, že jen totálně hodili rozum za hlavu. V rozporu s místním popisem obsahu minimálně první polovina je čistě o Venezuele, co je dál, to už se asi nedozvím, protože je to nedokoukatelné. Tato proletářská propagadna, označující chudinku Cháveze za bojovníka za svobodnou demokracii, kterého zlí fašisté nenechali dělat svou demokraticii, je tak maximálně nožem do zad relevantních dokumentaristů a investigativních novinářů, kteří se skutečně profesionálně a nestranně snaží kontrolovat demokratické postupy západních papalášů, které košer rozhodně taky nejsou. K zblití.

Apokalypsa (1979)

Nechytal jsem se. Prostě jsem to nechápal. Někdy jsem nechápal takový to žvanění kolem, tolik typický v americký armádě především, hlavně v první části, to by se dalo ještě přejít, čím dál blíž konci jsem to žvanění chápal, resp. ustávalo, ale čím dál víc jsem nestíhal ty vedlejší dějové linky až nakonec jsem nepochopil závěr vůbec ze všech úhlů. Chápu, že tam všem muselo hrabat, ale to samo ještě nestačí na dobrý film. Plukovník surfař byl teda fakt číslo, to byla pecka, stejně jako Frantíci, nicméně nerozumím, kde v čem že konkrétně Duvall představil nějaký oslnivý výkon? Normálně zahrál relativně snadnou roli bez chybičky, ale že by oslňoval... Brando tam byl jen jako pokémon, Coppola ho měl kopnout do háje, jak původně chtěl. Zahrát to mohl kdokoliv s přesvědčym ksichtem, místo něj tam předváděli génius režisér a kameraman. Ten příběh a to, jak byl pojat, to mi blízké je, ale ta surrealita to celé zpackala. PS: Když už musíte být hotoví z tohoto snímku, protože prostě je to modla pro režiséry, tak byste aspoň nemuseli taky slepě opakovat tu pitomost o jedné šílené mysli. Vždyť tam byli cvoci všichni do jednoho. Schválně mi vyjmenujte, kdo nebyl. A pokud by to mělo být jen o té jedné jediné šílené mysli, pak by to byly nejpřetaženejší 3 a 1/4 hodiny v historii válečné kinematografie.