• Krátkometrážní

Expendables: Postradatelní (2010)

Terry Crews s AA-12 v chodbě a venku FTW! "Remember this shit at Christmas!" Director's Cut: Tak director's cut nic zásadního nepřináší, pouze se jedná o kosmetické úpravy. Nepřibyla žádná souvislá scéna. Vždy jen pár sekund tu a tam. Hlavně pár záběrů po akci na lodi a finále. Úvodní titulky jsou při scéně odletu z úvodní akce v letadle, takže tam je to nejvíce natáhnuté. Dále Statham více řeší svůj vztah s Charismou Carpenter ve filmu v dialozích se Stallonem. Vystřihlo se několik záběrů vybuchujícího paláce, jelikož Stallone nebyl úplně spokojený s kvalitou triků. Chybí i záběr, kdy Terry Crews utíká před bortící se věží a odhazuje svoji AA-12. Finální masakr je pak podbarven ústřední skladbou Diamong Eyes, takže je to ještě více nářezovější. Stejná skladba, ale dle mne zbytečně nahradila The Boys Are Back in Town od Thin Lizzy při závěrečných titulcích. Takže je vlastně slyšet 2x skoro hned za sebou. Celkově zásadní rozdíl mezi kinoverzí a DC nevidím a bude mi jedno, na kterou verzi se někdy příště podívám.

Twilight sága: Zatmění (2010)

David Slade z toho vyšel se ctí a přinesl nejlépe zrežírovaný díl, ale stále je to Twilight a to by semlelo i sebedokonalejšího režiséra jako třeba Camerona, Jacksona, Greengrasse či takové velikány jako Wellese nebo Kubricka. Při úvodu jsem si říkal hmm celkem fajn temné a atmosférické, pak přijde scéna na louce a vše je totálně v pr.... Pak se sem tam občas vysketně něco zajímavého, hlavně flashbacky do minulosti vedlejších postav, které jsou o dost zajímavější, než co se děje kolem ústřední dvojice, případně trojice. Kdyby se vystříhala, zbyl by z toho fajn 30 minutový kraťas s výbornými akčními scénami (Ale blábolit něco o armádě a ona je to taková menší skupinka je fakt směšné). Zavěr na opět na té samé louce vypadá, jako kdyby se těch 100 minut mezi úvodem a koncem nic nestalo, oni prostě pokračují tam, kde v úvodu přestali. Navíc je Bella jinak strašná kráva, přesně ve směru, jak popsala uživatelka kiddo. To už mnohem zajímavější je její kamarádka v podání Anny Kendrick, že kdybych nedejbože byl Edwardem, tak bych balil ji. 4/10

Smrt v Šanghaji (2010)

Špionské hry v rozdělené Shanghaii do amerických, britských, francouzských, německých a japonských zón těsně před útokem na Pearl Harbour. Takže tajnými agenty se to zde jen hemží. Příjemně staromódní thriller s trochu poněkud řidkou zápletkou, ale na druhou stranu s lahůdkovým obsazením jak na staně západních herců (Cusack, Morgan - ten tu je jen tak celkově na 2 minuty, Potente, Morse), tak asijských hvězd (Gong Li, Wataname a můj oblíbenec Chow Yun-Fat, který konečně po dlouhé době opět postřílí pár chlápků). Čekejte spíše hodně dialogů, pár přestřelek tu je, ale nijak se nesnaží nad zbytek filmu vyčuhovat. Jinak Weinsteini asi tušili, že na západě tohle moc nevydělá, a tak než, aby zde utráceli na propagaci, raději se orientovali výhradně na asijský trh, což bylo myslím moudré. 7/10

Gunless (2010)

Levné, vtipné jen tak, že člověk se ani moc neuchechtne, ale spíše má po celou dobu mírný úsměv a má to příjemný soundtrack a pěknou Siennu Guillory.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Ne až tak špatné, jak jsem od některých ohlasů čekal, ale ničím se nevyšvihující nad průměrný blockbuster. Jinak je vidět, že u Bruckheimera je režisér jen loutkou plnící jeho příkazy. Jinak si nelze vysvětlit Newellovu snahu o co nejvíce eye-candy záběrů, zvlášť, když to člověk porovná s Potterem nebo Láskou za časů cholery.

Centurion (2010)

Óda na skotskou vysočinu v zatím nejslabším Marshallově filmu, což ale vzhledem ke vztahu jaký mám k jeho filmům stále dělá rychle odsýpající chase movie plný brutálních killů. Jen ten scénář drhne, kdy některé scény na sebe ne úplně dobře navazují a sem tam nějaký logický laps, ale to je v Marshallových filmech běžné, akorát v Dog Soldiers a Doomsday je to překryto velkou mírou sebeironického nadhledu a v The Descent je perfektní klaustrofóbní atmosféra, kdežto Centurion se bere přeci jen vážně, a to mu škodí. Bitky už byly sestříhané celkem dobře, ale stále si trvám na tom, že by si měl Marshall najít nějakého střihače a nestříhat si svoje filmy sám (jako v případě The Descent). 7/10

Revanš (2009)

Rayi Winstonovi přizná manželka nevěru a úmysl ho opustit, tomu rupne v bedně víc, než zdrávo, a tak zavolá své nejlepší kámoše, unesou jejího nápadníka a pak se dohadují co s ním. Jako mučit, zabít a tak. Téměř celý film se odehrává v jedné místnosti a jen sem tam se podíváme někde jinde. Má to lahůdkové obsazení plné starých drsňáků od Winstona, přes Wilkinsona, McShanea až po Hurta, kterému líta fuck, shit, cunt a bitch od pusy raz dva. Jenže scénář je hodně mělký a v poslední třetině přicházející s halucinacema a divák je zmaten, proč a jak. Konec pak vyšumí do ztracena. 6/10 hlavně díky obsazení.

Castle na zabití (2009) (seriál)

Season 1: 80%, Season 2: 90% Pokud přihlédnu k zápletkám, tak by to byl pouze mírně nadprůměrný detektivní seriál. Co z něho dělá něco vyjímečného je herecké obsazení a jejich vzájemné dialogy. Nathan Fillion je sympaťák k pohledání s neuvěřitelnýma hláškama, kterýma vždy setře Kate Beckettovou, hranou Stanou Katic (pro mne osobně díky seriálu nejnádhernější herečka). Takže bych okamžitě bych bral Nathana za nejlepšího kámoše a Stanu za přítelkyni. Potěšující je, že i zbytek obsazení je velmi pohodový, ať už babička nebo dcera, která se chová snad nejdospěleji ze všech, tak i zbytek detektivního oddělení. A vývoj vztahu Castla a Beckettové skrz díly nakopává zadek vážně pojatým romantickým filmům nebo seriálům. Proto byl závěř druhé série trochu rána pod pás, ale co se dá dělat. Snad to vyjde v té další. See you in fall, Castle. Season 3: 95% Zatím to vypadá, že každá další série má vzestupnou tendeci, i když díly jedou pořád podle stejného mustru, ale objevují se i hodně temné a vážné díly hlavně ve vztahu s vyšetřováním vraždy matky Beckettové. Poslední díl hodně překvapil, ale díky potvrzené další sérii si myslím, že se o osud jedné z hlavních postav nemusíme až tak bát. Season 4: 90% Tak další sezóna za námi. Hned na začátku první epizody se přímo navazuje na konec předchozí série, ale stačí jen 15 minut a hned se vše vrací do starých kolejí, ale některá vyřčená slova na konci nejsou brány v potaz, až na ke konci se vztah Castle k Beckettové konečně vystupňuje a v následujících 6 konečných epizodách se průbežně řeší, aby konečně vyeskaloval v to, na co všichni čekali a doufali. Musím přiznat, že finální epizoda, která opět řeší hlavní zápletku vraždy matky je ve scéně Castlova rozhovoru s Kate před finálem a pak následně ten kýžený moment, kdy za ním přijde do bytu je nápor na emoce a slzy jsou skoro na krajíčku. Ve vraždě jsme se posunuli jen kousek, zde byl hlavní jejich vztah, tak jsem zvědav na další série. Snad se už trošku vymkne zajetému mustru a díly budou na sobě příběhově více navazovat. Navíc se ještě naťukla záletka s Castlovým otcem, kterého nikdy nepoznal, a který patrně pracoval pro vládu. Každopádně se dosáhlo důležitého milníku. Jsem zvědav, co bude za ním. P.S. Zatimco Stana nám stále roste do větší krásy, tak Nathan je sice šarmantní, ale pomalu mu kila přibývají, a to mu ubírá na sex-appealu. Hlavně v porovnání s jeho vzhledem v úplně první episodě. Snad na sobě trochu zapracuje. Season 5: 85% No Castle si stále drží úroveň. Tentokrát jsou už spolu jen se to na začátku snaží tajit co můžou, aby to stejně prasklo. Přesto, kromě toho, že poznáme Castlova otce se nic mimořádného v této sérii nestane. Kromě konce samozřejmě, kdy Castle učiní krok, který jsem velmi zvědav, jak vyřeší. Takže čekání na další sérii. Ještě, že u sérií, které se táhnou 8 měsíců je to pak čekání celkem krátké. Season 6: 80% Další sezóna si drží víceměně stejnou kvalitu, ale přeci jen už je znát, že tvůrci vaří z vody a případy se začínají opakovat. Navíc mohla to být krásná poslední série. Případ vraždy matky Beckettové je kompletně uzavřen a na konci nás měla čekat vytoužená svatba. Jenže tvůrci museli těsně před ní použít tak laciný cliffhanger. To opravdu čekají, že jim to někdo sbaští? Ještě, že to stále táhne chemie mezi postavami a Castlovy narážky, ale přeci doufám, že tvůrci odejdou se ctí a nebudeme svědky hořkého pádu. Season 7: 85% Je až překvapivé, že si seriál stále drží svoji úroveň. Zápletka s Castlovým zmizením je sice zametena pod koberec a vyřešena v jednom dílu v druhé polovině sezóny, tak to byla jen taková berlička, ale hodně se povedly žánrové episody jako ta westernová nebo odehrávající se v simulátoru kosmické stanice. Finální epizoda řeší jedno trauma z dětství, ale vše je naštěstí vyřešeno a žádný cliffhanger se nekoná. Season 8: 75% Tak nám Castle teda skončil. Celkem už bylo načase. Konec sice přišel trochu náhle, když bylo oznámeno, že se se Stanou Katic do deváté série nepočítá, což zvedlo vlnu nevole u fanoušků, že ABC to raději zařízla. Natočeny byly dva konce (jeden jako cliffhanger do další řady a jeden ukončovací), což po shlédnutí poslední epizody není až tak pravda, protože na cliffhanger se hned nabalí přeslazený happy-end a ten přechod je jak pěst na oko, bez žádného vysvětlení. Ale linka o tom, kdo je LockSat, který stál zavším co Beckettovou předchozích sériích postihlo je ukončená. Nakonec se na Castla bude asi vzpomínat v dobrém a doufám, že Nathan Fillion najde zas roli, která mu sedne na tělo jako tahle.

Černá smrt (2010)

Film o tom, že jakákoliv forma fanatismu je špatná. Jak křesťanská, tak i pohanská. Ale ta křesťanská je přeci jen více sviňská :-) 7/10