Karamazovi (2008)

S tímhle filmem mám problém. Asi jsem literární negramot, když vidím jaké hodnocení Karamzovi mají. U mě drží film nad průměrem Ivan Trojan a David Novotý. Oba si očividně natáčení užívali a jsou tak tím nejlepším, co ve filmu je. Zbytek osazenstva jim nesahá ani po kotníky. První, kdo mě vadil, byl Radek Holub, ale na něj mám obecně silnou averzi. To ten člověk umí jenom dokola vyplazovat jazyk jako idiot a mlátit sebou v záchvatech neustále o zem? Polský dělník, který celý film odehraje s jedním jediným výrazem a cpe se nám s ním po celou dobu do záběru, je také kapitola sama pro sebe. Jeho příběh mě tak chytnul a dojal, že jsem si začal přát, aby mu taky nějaká traverza přistála na čele... Další kvanta zbytečných a hloupých scén. K čemu bylo, že chtěl herec pořád odjet do Prahy? Proč běhá režisér po železárně s holým zadkem? Proč tam ta káča poskakuje na židly a pak tam všem káže? Závěrečná odcházečka kamsi do pryč jen dokresluje fakt, jak zvláštní film to je…

Máj (2008) odpad!

Při prvním zhlédnutí jsem usnul v polovině „filmu“ a chtěl sem si ho pustit pro jistou znovu, načež jsem si dal facku a pokračoval dál tam, kde jsem skončil. Tohle je na mě vážně moc... Jestli ještě někdy uvidím děsivě rozcuchaného lesůpaná Stropnického, jak se pokřiveně, zřejmě s artrózou nejtěžšího stupně, prohání na koni, Jarmilu na tlesknutí roztahující nohy, halucinogení výmaz s letajícímy přízraky (wtf???) nebo tragicky směšnou "podřezolízací" scénu, tak za sebe skutečně neručím. A to mě je Máchův kraj tak blízký! Ach jo...

Venkovský učitel (2008)

"Vidlákyzace" českého venkova pokračuje, pomyslel jsem si, když se na scéně objevil malotraktor polepený repráky. Tahle pachuť ze mě postupem času vyprchala (i když ne zcela) a plně jsem si začal užívat filmu, kterých se u nás moc netočí. Liška hraje skvěle a dokazuje, že umí zahrát i „normální“ roli než klasické liškoidní imbecili tipu Jarouška Rýdla (sedmkrát... jako sem kakal teďka...) I přes ten cedníkovitý scénář s výletem do Německa si Venkovský učitel zasloužil Českého lva rozhodně více, než podivní Karamazovi viz. komentář k nim.

Muži v říji (2009)

Po druhém zhlédnutí překvapivě o dost slabší… Čekal jsem, že film časem poroste, bohužel je tomu právě naopak. Nejde nezmínit zcela zásadní fakt, že filmu NENÍ rozumět! Herci se překonávají v tom, kdo svou repliku nejlépe zamumlá a zvukařem byl snad sám Zekon. Dál film sráží stupidní charaktery jako idiot předstírající neandrtálce, nebo Vančurová, která s*re za gauč (či co???) a každý je pro ni starý. Naopak Trnavský s tím jeho telefonem na krku, to je jiná liga. Hodně si to užíval a za tu skvělou scénu na přejezdu stojí film vidět. :)

Pouta (2009)

Tak tohle mě uPOUTAlo až do čtyř hodin do rána. Od Pout se jednoduše nedá odejít. Tenhle pocit sem u českého filmu už dlouho nezažil, proto považuji Pouta za největší překvapení posledních let. Konečně film bez těch stále stejně nudných, okoukaných a přehrávajících herců (zdravím pane Hřebejk)! Všichni napříč federací hrají výborně a to co předvádí Ondřej Malý, nazývám totálním herectví. Je ten člověk jako jinak v pořádku? :) Jestli si Radim Špaček nepoveze domu plnou klec lvů, tak to Vachlere zabal i s tou slavnou akademií. PS: Pokud nevíte jak dostat manželku z domu, zkuste se inspirovat Antonínem Rusnákem, jeho metoda je velice elegantní. :)

Habermannův mlýn (2010)

Tohle je koprodukční křeč… Příběh němce, který se stal morálně největším Čechem, obalený na stokrát ohrané klišé o dobrákovi, který špatně dopadne. Pro mě zklamáni roku, a to jsem se na režii Juraje Herze těšil. Nečekal jsem, že mlýn bude za a) tak laciný – viz směšně natočená sabotáž nacistického důstojníka, za b) scenáristicky děravý - Hans jde na procházku zrovna ve chvíli a na místě, kde sou zastřeleni němci, za c) nevěrohodný – závěrečný lynč Habermanna vesničany, aniž by nám režisér opodstatnil důvod jejich mrdnutí v hlavě (měl na to hodinu a půl), za d) nedá se to poslouchat! - jak mohli vzniknout tak šílené postsynchrony, zvláště pak u hlavní role?! Jediné co se dá vyzdvihnout je hudba a přijatelná délka. Třetí hvězdu dávám za Rodena a budu doufat, že snad budou Lidice lepší.

Sociální síť (2010)

Vida, jak málo stačí, aby většina lidí sypala hvězdičky z rukávu jak Zuckerberg stodolarovky z peřiny. Výborný režisér natočí průměrný film o vykurveném/milovaném facebooku (nehodící škrtněte) a máme tu kasovní trhák. Pro ty, kteří škrtli ono slovo připomínající lehkou děvu (a mimochodem snad každou ženu v tomhle filmu) a jsou na FB každý den, musí být film něco jako zjevení z nebes, všichni se v něm zřejmě vidí a je pro ně geniální. JENŽE social network není geniální. Je to jen dobře natočený filmový dokument o fenoménu dnešní doby… Fincherova režie není vůbec znát, vše se jen povinně odvypráví, aby se děj posunul na další stranu a mohlo se dál samoúčelně blábolit o html, sql a hackování. Až si refreshnu mozek, tak se na to třeba kouknu znovu…

Všichni dobří rodáci (1968)

Ano komunisti byli svině, sou svině a budou svině, ale jak ukazují rodáci, nebyli všichni stejní... Filmařsky se jedná o klenot našeho filmu, ale z pohledu dnešního mě přišel snímek dosti těžkopádný. Obrovská úcta před herci (Brodský, Menšík, Brzobohatý) a režisérem, že se v tak složité době odhodlali natočit tento nepochybně vynikající film!

Krvavý diamant (2006)

Libo-li Dicapria na procházce džunglí? Krvavý diamant je takový dvouhodinový trip po jižní africe, snažící se působit holywoodštěji, než umírněnější hotel Rwanda. Na africkou přírodu se hezky dívá, nepochybně se příjemě dívá i na Jennifer Connelly. :) První polovina se docela vleče, postavy nám švenkují sem a tam, jak se režisérovi zamane. Zmateně se tu stříhá mezi záběry a tak sou postavy jednou ve vězení, rázem si to ale zase štrádují po ulici nebo pochodují džunglí jednou ve dne, tu zas v noci, jakoby režie zhasínala vypínačem. V divákovy tak roste pocit, že vzdálenosti v Africe nejsou menší než jeho ranní chůze pro rohlíky. Nebýt těch zdlouhavých scén a lepší výpravy je to špičkový film, takhle je pouze velmi dobrý. PS: Doporučuju vidět v originálním znění, jelikož černoch, který střída plynule češtinu s řečí afrického kmene, nepůsobí zrovna dvakrát věrohodně.

Kuky se vrací (2010)

Tohle byl tedy ten Kuky, co na mě půl roku civěl z každého billboardu a limonády? Divně mumlající přiteplený medvídek a jakýsi boss lesní „faunoflory“, který sice nemumlá, ale monotónní přednes Zdeněka Svěráka uspí diváka za 10 minut. Navíc hrané scény jsou tady překvapivě úděsné. Nepřesvědčivá Kristýna Nováková jako máma a houmlesák Oldřich Kaiser se na své role vůbec nehodí. O nejmaldším Svěrákovi , vzhledem k jeho věku, se raději ani nezmiňuji. Je to škoda, protože zbytek filmu má nepochybně vysokou uměleckou hodnotu a je na něm vidět práce spousty lidí. Ve výsledku si lámu hlavu nad tím, pro koho ten film vlastně vzniknul? Pro děti, či pro dospělé? Nebo jenom pro Svěráky?