• Krátkometrážní

BrainStorm (2008) (TV film)

Celkem tradiční variace na téma intelektuál a praktická žena, obohacené o dementního otce, který zázračně začne znovu vnímat a trochu všechno zamotá. No...teda v kostce... Samozřejmě, že je tam toho víc, nějaké to rádobyuvědomění sebe sama, hledání štěstí v životě a kdesi cosi. Ale přijde mi, že není důvod se na BrainStorm dívat. Neurazí, to ne. Ale nepotěší a nepřekvapí ani trochu. Pár vtipných glos, pěkná Slovenka, příjemný Trojan. Éto vsjo...

Milenci ze severního pólu (1998)

Nejsem vyloženě cynické povahy, ale rozhodně jsem spíše cynik, než romantik. I proto na mě většina romantických sraček příliš pozitivně nepůsobí - často jsou líbivé, bez herectví a příběhu a jsou-li dobré, pak jsou "jen" dobré, nikoli výborné. Najdou se samozřejmě výjimky - "Seznamte se, Joe Black", "Notting Hill" a možná bych si vzpomněl ještě na další. Ale aby mě celovečerní film věnovaný čistě jen vztahu dvou lidí takhle rozložil a nechal vytřeštěně zírat na titulky... No ještě se mi to zkrátka nestalo...______ Hra s divákem, hra s časem a prostorem, láska ve své nejryzejší a nejčistější podobě, symboličnost, dokonalá jednoduchost. Výborná vizuální stránka a také velmi příjemní herečtí představitelé.____Nebudu tady pět chvalozpěvy celý den - už není co dodat, snad jen: daleko daleko lepší, než tolik oslavovaný "Sex a Lucía".

Sex a Lucía (2001)

Fascinován Milenci z polárního kruhu, zatoužil jsem co nejdříve po podobně silném dechberoucím zážitku. První půle plná vyšperkovaných, dráždivých, sexuálních (nikoliv však pornografických!) scén mě skutečně nadchla. Je to asi poprvé, co jsem zaznamenal erotiku ve filmu v tak významné míře a to bez nemravnosti, zkaženosti, či jako lascivní efekt pro diváka. Ale nahá těla film neutáhnou a proto přichází druhá část plná chaosu, množství postav, které jsou více či méně bizarně propojeny a krásné panoramatické záběry. Jenže to mi holt nestačí - nepotřebuju nutně vědět, na co se to dívám (např. Lynchův Inland empire), ale musím dostat něco na oplátku, něco co mi vynahradí absenci děje - například atmosféru. Ta se bohužel postupně vytrácí a jak už tu kdosi psal, závěrečné shledání mě žádnými velkými emocemi nenaplnilo... Škoda.

Taková normální rodinka (2008)

No, je to bída. Co na filmu oceňuju je taková ta pravdivost (holka a kluk se mají rádi, nechcou mít dítě, ale holt se stane, kluk nemá kde bydlet atp.), která je ovšem obalena balastem nepravdivostí (absurdní postava ukrajinské babičky - ani herečka mě svým (ne)herectvím neohromila, dále pak svádění otce rodiny, které probíhá způsobem, kterému lze jen těžko uvěřit atp.). Ne, že by snímek neměl potenciál - jen ho nevyužívá. Taková normální rodinka demonstruje typicky české sklony k vtipnosti za každou cenu a proto se na pozadí životních osudů rozehrávají POKUSY o vtip namísto pokusů o vážnější dialogy. Myslím si, že je to trochu škoda, ale teď už se s tím asi nic dělat nedá, že? :-)

Upír Nosferatu (1922)

Tak - mé filmové vzdělání je rázem bohatší. Jsem rád, že Nosferatu nebyl prvním němým snímkem, který jsem shlédl, protože na tehdejší herectví (mimika, nalíčení, vyhrocenost emocí...) se musí chvíli zvykat. Samotný hrabě Orlock mi přišel skutečně děsivý jen na několika záběrech, jinak působil spíše úsměvně. A to říkám i přesto, že na mne hororová atmosféra působila poměrně úspěšně. Mírně také zamrzel náhlý konec, ale přeci jen nač to protahovat? Samotný příběh i jeho servírování divákům jsou přeci lahůdkou tak jak jsou. Shrnuto podtrženo zajímavý kousek, který byste si neměli nechat ujít!_____________Shlédnuto v Projektu 100/2009 s hudebním doprovodem Petra Kružíka.

Fígle (2007)

Pěkné, citlivé dílko, které sice není ničím výjimečné, nedisponuje ohromujícím příběhem, ale přesto potěší. Představitel Štefka byl naprosto přirozený a jeho sestra Elka zase krásná (no jo, zrzky .-) ). Srovnání s Amélií je myslím na místě i přesto, že se jedná o dva hodně odlišné filmy - míra imaginace, naivity i jistého poetického nadpřirozena je zastoupena v obou zmíněných filmových kusech.

Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Zde bych si dovolil použít citát, který jsem se dočetl už ani nevím kde, ale perfektně sem sedne: "Totální psychedelickej nářez". Nevím, jak to jinak popsat. Drogy jsou to nejlepší, co vás může v životě potkat, ale zároveň za to platíte i těmi nejhoršími zážitky - stojí to za to? Hrdinům "Strachu a hnusu" zjevně ano. A film je to vskutku strašidelný a hnusný - jeden z nejhnusnějších, co jsem kdy viděl. A těm opomíjím řadu bezduchých splatterů s vyhřezlými vnitřnostmi a kdovíčím - ty jsou spíše smuné někdy i úsměvné. Ale tenhle kousek je hnusný psychicky - všechny bad tripy, blbé dojezdy a paranoie jsou nám tu naservírovány tak, abychom i my pocítili "jaké to je". Deprese jsou prokládány i neuvěřitelně vtipnými místy, ale občas i když byste se třeba chtěli smát, se smát nemůžete, protože ve skutečnosi to zas taková sranda není... Vynikající psychedelická kamera, vynikající Gilliam, který vzpomíná i na duševní úlety hlavního hrdiny v Brazilu a parádní ústřední duo.________Komplikovaný, nepříjemný film - zkrátka famózní!

Závrať (1962)

Nečekaně nalezený snímeček vysoké kvality. Film nepřekypuje žádnými zvraty ani extravagantními charaktery - i ten příběh je vlastně prostinký. Gabriel je řidič náklaďáku a proutník, Božka je mladá, krásná a navíc dcera Gábova kamaráda. Civilní film popisující jejich zvláštní vztah, jejich živošičné a přirozené puzení k sobě i jejich nutné odlučování (nejen věkový rozdíl). Za celou dobu jsem se nestihl jedinkrát nudit, navíc jakési prohození role hlavního hrdiny (nejprve Božka, potom Gába) film také oživuje. To, že sentimentální konec je nasnadě vůbec nevadí - jinak to přece ani skončit nemohlo. Krásný, čistý film o lásce.

Hoří, má panenko (1967)

Ne a ne. Tohle zjevně není film pro mě. Ze začátku jsem se sice válel smíchy a prostředí venkovského hasičského bálu se Formanovi podařilo zachytit výborně. Autenticita je ovšem spíše ke škodě, neboť stejně jako většina podobných zábav je i tato zábava nudná, což se projevuje i na filmu. Vtípky, které jsou na vás ze začátku páleny jako z kanónu pokračují i později, ale opakovaný vtip již není vtipem a to ani když ho zopakujete několikrát. Nakonec jsem se tedy už v podstatě jen párkrát pousmál a spíše se kabonil na dle mého podbízívý humor...

Slavíci v kleci (2004)

Příjemný film, který mě upřímně řečeno celkem překvapil - čekal jsem od něj daleko méně. Děj už sice všichni známe z mnoha jiných filmů, stejně jako všechny postavy, ale i tak se na to pěkně kouká. Kluci zpívají, ředitel řve, Jugnot výborně hraje... Co mě nepotěšilo byl ustřihnutý konec (který přišel jako rána z čistého nebe asi o půl hodiny dŕíve, než jsem ho čekal) a chabý scénář. I přesto se ale rozhodně jedná o film kvalitní.