• Pohádka
  • Rodinný

Děvčata, nedejte se! (1937)

Opět jedna z moc milých prvorepublikových komedií. Hugo Haas se znovu objevuje v roli starého mládence a poplety, který se ne vlastní vinou zaplete do dalšího dobrodružství. Tentokrát je v hlavní roli malé batole:). Děj nás zavádí až do dívčího penzionátu, kde o zápletky a překvapení není nouze. Zvědavým chovankám dominuje v té době strmě stoupající hvězda filmového plátna Adina Mandlová. Velmi povedená a znělá je i ústřední píseň "Děvčata, nedejte se!" Z dnešního pohledu možná určité scény působí směšně, dívá-li se na to ale člověk jako na "exkurzi" do starších, nezapomenutelných časů První republiky, je to oáza. Co film trochu brzdí, to jsou ne vždy úsměvně působící scénky s Haasem, kterých je zde až moc.

Princezna Husopaska (1989)

Škoda... Pohádkla měla od začátku docela pěkně "našlápnuto", leč s každou přibývající minutou to šlo z kopce... Dalo by se říci, že ji zachránila česká účast - dvojice Morávková - Kuklová se velmi zdařila. To se však nedá říci o německých hercích, především o představiteli mladého prince. I celková zápletka působila až moc naivně, jednoduše, ... Pár scén, jakoby bylo nedomyšlených, ukvapených, ... Pohádka však měla určitou "pohádkovou atmosféru" a 50% si zaslouží.

Výdělečné ženy (1937)

Premiéru měl tento film na obrazovkách až teď, po tolika letech... A je to škoda, protože se jedná o velmi pěkný film. Vkusné melodrama bez zbytečného patosu, s nutnou dávkou prvorepublikové filmové naivity a jednoduchosti. To, co by dnes působilo směšně, mělo dříve své opodstatnění. Na plátně se znovu objevila dvojice Wanka - Vítová, tedy herci, mezi kterými ta pověstná chemie určitě fungovala. Dalším osvědčeným párem byli nezapomenutelní herci Nedošinská - Pištěk. V roli padoucha, který opustí svou ženu a dítě, můžeme opět vidět Ladislava Boháče, který si z role typckého milovníka několikrát "odskočil" právě k těmto negativním charakterům. Milým překvapením je výkon dětské herečky, která působí velmi přirozeně. Celkově považuji film za milé překvapení.

Anna ze Zelených vršků (1985) (TV film)

Ve svém žánru se jedná o nadprůměr. Na první pohled seriál vyvolává dojem "chudé Popelky", když však člověk pronikne do jeho nitra, je okouzlen. A to doslova vším - herci, hudbou, prostředím, a především samotným dějem. Ten, ať může z dnešního pohledu působit naivně, naivní vlastně je - ale v tom nejlepším slova smyslu. 83%

Pipi Dlouhá punčocha (1969) (seriál)

Seriál je moc povedený, má své kouzlo i neopakovatelného ducha. Ačkoli jsou některé díly lepší a jiné slabší, jako celek si seriál drží velmi vysokou laťku.

Neporažená armáda (1938)

Tvůrcům tohoto filmu se podařilo skloubit válečnou tématiku a osobní život hrdinů zajímavým způsobem, který rozhodně nenudil. Přispělo k tomu i herecké obsazení: sympatický Ladislav Boháč, neodolatelný Moravák v podání Jana Pivce, vždy vtipný a v tomto snímku ještě mladinký František Dibarbora či okouzlující Eva Gérová. Kromě obrázků z armády mě zaujala i slovenština, která v prvorepublikovém filmu mockrát nezazněla. Stejně jako obrázek Vánoc, který je ve filmech té doby spíše vzácností.

Ošklivá princezna (1999) (TV film)

Moc milá televizní pohádka - pohladila po duši a tak by to s nedělními pohádkami mělo být. Výborné herecké obsazení, i neobvyklý námět. U dílek podobného typu si vždy postesknu, že to tvůrci "nedotáhli do konce". Opravdu se z toho dalo "vytříškat" mnohem více, filmový formát by pohádce určitě prospěl. 62%

Posledná bosorka (1957)

Moc pěkný film!!! Proč tolik vykřičníků? Neměla jsem nejmenší tušení, že Slováci také natáčeli historické filmy - a soudě dle tohoto dílka, tak úspěšně. Byla jsem moc překvapená tou kvalitou v téměř všech ohledech: výprava, kostýmy, herci, hudba, a hlavně děj - moc povedené. Myslím si, že tento film je zcela srovnatelný s našimi, jako je např. husitská trilogie.

Film o filmu Peklo s princeznou (2009) (TV film)

Jeden z nejpovedenějších "Film o filmu", který jsem kdy viděla. Bylo znát, že tvůrci dokumentu nebyli hosty, ale součástí natáčecího štábu. Ač netrval déle než půl hodiny, v divákovi vyvolal pocit, že i on je součástí celého toho frmolu kolem natáčení pohádky. Zajímavé postřehy, příhody z natáčení a rozhovory s herci - opravdu mi bylo líto, že už je dokument u konce. Hurá do kina!

Oběti - Karambol (2008) (epizoda)

Děj filmu v dnešní době poměrně klišé, přesto příběhy tohoto typu diváka vždy chytnou způsobem, který jim nedovolí odejít od obrazovky dříve, než se objeví titulky. Zároveň se však jedná o ten typ filmů, které stačí vidět jen jednou a netřeba se k nim vracet. Za zmínku stojí kvalitní herecké výkony tandemu "Schneiderová-Valenta(proč ten není v hereckém obsazení?!)" a nepostradatelný psycholog Františka Němce. Ta role mu padne jako ulitá!