Zbožňovaný (2021)

Ve filmu je prostě moc slepých míst podle mě. Nějaké ty "písničkové" části, celé scény, některé postavy (jako kamarádka od babičky) by se prostě s klidem daly dát do prdele a alespoň by to nějak zhustilo některé ty lepší části. Málo situací, divná konstrukce scén, místy divně rozostřená kamera a vše místy až moc doslovně zalité sluncem.

Muž se zaječíma ušima (2020)

Poněkud nedynamický, preciní pokus o reflexi světa z pohledu starého chlapa aka "Den cvoka" bez humoru, což je maličko škoda, protože komediální potenciál film rozhodně měl a mohl by i tak skvěle fungovat vedle závažných témat, která film sděluje (víra, vztahy, morálky). Dynamicky nápaditější momenty vytrhující film z fádní monotónnosti jsou celkem asi jen tři a vlastně vás jenom naserou, tím jak se zdejší postavy, které jsou celkem loosers chovají hrdě a nasraně. Kamera si hodně hraje se symetrií, střih svou chaotičností zdůrazňuje nereálnost fiktivního světa a je velmi zajímavý a poutavý, nicméně mu chybí odstup, který nabyde režisér svým svázáním s filmem jen velmi těžko. Segmenty filmu jdou zkátka jakoby random za sebou a není tam skoro žádný vývoj, jen objevujeme svět starého chlapa. Herecké výkony jsou skvělé užil jsem si naháče s vychlastaným hlasem, Krobota (který třeb ani nevypadal že vůbec disponje mimickými svaly vyjadřující úsměv) nebo i ta Kronerová s barevnými brýlemi.

Rick a Morty - Rickmurai Jack (2021) (epizoda)

Yes, konečně se vracíme do citadele. Tato epizoda dala Rickově minulosti konečně ucelenou formu a propojila různé střípky hned z několika dílů. Vynikající soundtrack a timing. 5*

The Grand Tour - Lochdown (2021) (epizoda)

politicky nekorektní vtipy - SPLNĚNO; karavany - SPLNĚNO; zlomyslný prank na jednoho z kolegů - SPLNĚNO; autentické faily - SPLNĚNO; vytvoření útvaru vypadajícího z ptačí perspektivy jako penis - SPLNĚNO; May řvoucí "Clarkson!" - SPLNĚNO; nabourání Jamese Maye zezadu - SPLNĚNO; hlášky ("I am the meat in an incompetent sandwich"; "Clarkson? Your car appears to be talking as it goes along") - SPLNĚNO; Pánové se snaží nalézt odpověď na otázku: proč nejsou americká auta v Evropě populární. Tato epizoda naskýtá pohledy na krásná americká klasická auta ze šedesátých let v kombinaci s úchvatnou kamerou zachycující sver UK. Střihově se mi nejvíce líbila montáž reklam na americká auta ze šedesátých let v kombinaci s ikonickou hudbou. Z těchto důvodů 4*, ale chtělo by to méně scénáře jako vždy.

Skála (1996)

Film je hodně rychlý, hodně roztřepaný, hudba je jak z Pirátů z karibiku (i přesto, že je samotná dobrá, tady mi nesedla) a jediné, co je fakt hodně nice jsou herecké výkony. Jsem schopný ignorovat mnohý nonsens, ale tady těch děr bylo fakt hodně... Jaktože pracovníci FBI nebyli schopní najít pracovníky věznice z doby, kdy byl Mason v Alcatrazu (ve filmu to odbyli větou: "Snažili jsme se kontaktovat nějaké bachaře - zbytečně"). Film je prostě líný své postavy a akce něčím pořádně podepřít a motivovat. Nevěděl si rady, jak vyvážit misky vah klaďasů a záporáků a tak někdy úplně idiotsky nadržoval. Nicméně chápu, že hlavním cílem těchto filmů není vytváření poctivých dějových struktur (i když by to fakt neuškodilo), ale cílem je vytvářet napětí a nezávaznou zábavu plnou výbuchů a střílení. To napínání celkem funguje a střílení jsem se už asi celkově tak nějak přežral. 3*

30 for 30 - Lance, Part 1 (2020) (epizoda)

Dokument místy klouže až moc po povrchu a nedotazuje mnohé skutečnosti. Dopoval Lance v roce 2009 nebo ne? Co si říkali s Ulrichem, když ho navštívil? Ale v zásadě vám to uvede Lancovy činy do kontextu, a sice že jste tehdy buď dopovali nebo jste nejezdili. Jeho povaha mu nedovolila říct pravdu o dopingu, což ničilo mnoha lidem život. Teď je z něj nový Lance, kterému pořád ale chybí nějaký nadhled, jaký má dnes Floyd Landis. Já ho nicméně chápu, uznávám ho jako mimořádného sportovce a odpouštím, nicméně tuhle kaňku na jeho jméně už nikdo nikdy nesmyje. 4*

Rick a Morty - Amortycan Grickfitti (2021) (epizoda)

Morty a Summer se snaží za každou cenu zalíbit novému cool týpkovi ve škole a Rick zneužívá Jerryho cringe hlášek pro potěšení pekelných bytostí. Tvůrci z toho vytřískali docela dost vtipných hlášek, byl zde i nějaký vývoj vztahů a charakterů postav, nicméně to není tak nápadité, navrstvené a tempem divoké jako první dva díly, takže 4*

Rozmarné léto (1967)

Komedie jo? Smysl pro humor tohoto jinak vznešeného poetického filmu jsem úplně nepobral (major snažící se ojet Annu, načež ho to tak vyčerpá, že ihned usne? Dědek upozorňující kouzelníka, aby nespadl, přičemž ho ten krypl z toho lana setřese - div z něj neudělá krypla? - asi už jsem mimo...) Před nedávnem jsem přemítal nad tím, čím to, že je Hrušínský se svým odevzadným, monotónním projevem tak opěvovaný herec. Ale když tady vidím, jak je prostě s tou postavou sžitý (hraje to, jako by jí sám byl celý život), prezentuje se přirozenými, charizmatickými gesty apod., tak je mi to už jasné a držím hubu.  Ve výsledku Chudák Antonín dostal ze všech tří nejvíc napráskáno: ne od kouzelníka nebo opilců, ale od konečného soužití s blbou Kateřinou, které se žel bohu nezbavil. "tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným" (zamrazilo).

Země nomádů (2020)

Nevím, nějak na mě tady ta poetika divočiny nepůsobila ani zdaleka tak intenzivně jako v "Into the wild". Spíš mě to udržovalo v mírné nudě a depresi o tom, co mě čeká. Vrásčitý ksicht, rozpadající se tělo a finanční omezenost (něco jako v "Babím létě"). Nelíbí se mi hlavní hrdinka (můj problém), nelíbí se mi pomalé klavírové tóny (sry působí lacině), libí se mi originální námět a autentičnost prostředí, jednoduchý střih váže skvěle odvedená zvuková práce. Not for me, ale chápu, že to někomu příjde super.

Fateful Findings (2014)

Tím jaký je to trash působí tento film samozřejmě velmi antiiluzivně a vy jako divák si můžete užít jeho hloupost a povyšovat se nad jeho chybami jako génius, filmový expert a všeznalec, což je neskutečná zábava. Všechny aspekty filmu (herectví, kamera, scénář, režie, efekty, zvuk, střih, Neil Breen) jsou dokonale na hovno, což vytváří brilantní komedii, nicméně se připravte na to, že vás to nakonec svou těžkopádností dostihne a utahá. Ten film je strašně, strašně těžkopádný. Asi jako by vám někdo zalil hlavu do betonu a vy byste pak měli uběhnout maraton (kdo viděl Spiklence slasti, tak to lze přirovnat stavu, do kterého se uvedla pošťačka s těmi kuličkami chleba). Jednoduše se nevyhnutelně začnete nudit, ale za ty dokonalé shit momenty to stojí za to vytrpět. PS: Neil Breen je prostě primitivní pošuk, který si nadevše přeje být zajímavý, chytrý a charizmatický, načež se rozhodl točit filmy, kde se do této role stylizuje, přičemž ve skutečnosti ztělesňuje pravý opak... A momenty, kdy se sanží "zazářit" a nejde mu to jsou prostě top.