Dobří holubi se vracejí (1988)

Zajímavý. Čekal jsem srozumitelnější film - něco na způsob TV filmů J. Hubače (Ikarův pád nebo tak něco), ale tohle mělo více vrstev a bylo více fylozofičtější a náročnější na vnímání. Fakt vynikající byl střih, ať už nápaditými prostřihy, prací s flashbacky, či můstky (Brožek umí no). Říkal jsem si v čem je tento film lepší než Abstinent Davida Vignera, který zpracovává totéž téma. Ve zkratce má nějaké vrstvy, je charizmatičtější, má (samozřejmě) lepší herecké obsazení, inteligentní scénář, lepší dějová dramaturgie (segmentace pomocí zvolávání pořekadel atd), diverzifikované přístupy a pohledy skrze více postav, ale hlavně to prostě nepůsobí jako zatracený klišé návod na to, jak nebýt alkoholik, ale nedoslovně divákovi sděluje sklíčenost alkoholem lapených lidí a všudypřítomnost alkoholu ve společnosti emotivním způsobem tak, že to má daleko větší "výchovný" dopad. Na film se určitě podívám někdy znovu, protože jsem nenasál vše, co nabízí, zatím teda čtyři hvězdy a uvidím :)

Solaris (1972)

Objevil jsem nový typ filmů. Vůbec mě nebaví, když se na ně koukám, pouze je netečně a odevzdaně vstřebávám, pak skončí, nemyslím si o nich nic zvláštního a s postupem času si je retrospektivně přehrávám a připadají mi jako nejlepší filmy, co jsem viděl (to platí pro toto, Geparda nebo Spalovače mrtvol). Inspirace Vesmírnou odysseou je jasná (interiér konferenční místnosti atd.), čekal jsem daleko menší kontinuitu a srozumintelnost, ale nakonec to bylo daleko lepší. Film obsáhl spoustu zamyšlení a paralel (jací jsou lidé ve skutečnosti VS jak je vnímáme; o místě člověka ve Vesmíru; lidská povaha...) U spousty věcí jsem nepochopil jejich opodstatnění – 4 minuty jízdy v autě ala testuju divákovu trpělivost; motiv koně; motiv balónku. Velmi, velmi precizně komponované záběry a obstojné efekty i na dnešní dobu.

Chlast (2020)

Co film udělal dobře? 1) volí prostředí obyčejných lidí (učitelů na střední škole)-všem velmi blízké a atraktivní téma.  2) vhodný výběr prostředí a mizanscény podporující kontrastní protínání situací a postav (nudný učetel X nespoutané mládí; pohřeb kamaráda X oslavy studentů). 3) výchovný efekt-neschopnost zbavit se drogy, vyústí ve smrt jednoho z hlavních protagonistů. Dále: dlouhé na jeden záběr natočené scény řešené poskočným střihem (to podporuje určitou autenticitu), rozmazané záběry (opilost); naskakující promile popisující stupňující opilost mi připomnělo Lucy, které podobně nabíhaly procenta, které popisovaly její schopnost využívat mozek, a oni s roustoucím promile byli rovněž stále více schopní, tahle paralela (i když nezáměrná) se mi líbí :)

Notting Hill (1999)

Potvrzení mojí guilty pleasure-romantické filmy pro holky jsou prostě nejlepší! (stejně tak Pýcha a předsudek-nesuďte mě plz). Neskutečná práce R. Curtise se scénářem kdy na pomyslnou váhu postupně přidává závaží a my se jako houpačka přikláníme k tomu, jestli je Anna namyšlená svině nebo ne. Prostě stále otáčí perspektivy a je to neskutečné. Výtvarná stránka byla skvělá (úžasný one-take záběr na všechna roční období), precizní kamera ala Blow up-takže 5 hvězd, odpouštím klišé konec!

Hlava-22 (1970)

Hlava 22 aneb výmluva byrokratického aparátu na všechno. Cítil jsem tam tu esenci knihy a to i přesto, že jsem ji nečetl. Chytrý scénář a zbytečné dialogy, které vedly k tomu, že k ničemu nevedly byly skutečně zábavné. Z filmového hlediska jsem neviděl lepší práci s plány a vrstvami, než tady. Dramaturgická kompozice si nás přehazovala jako horkou bramboru, ale dalo se v tom  orientovat...