Temný případ (2014) (seriál)

1. série První co jsem k seriálu potkal byl ten zvláštní plakát. Ten mě navnadil dostatečně k tomu, abych si o seriálu ještě před startem něco přečetl a přečtení mě zase naladilo na to, abych se na seriál těšil. Přeci jen hlavně obsazení vypadalo slibně. Úplný začátek seriálu mi nijak extra neokouzlil, zlomilo se to pro mě až zhruba někdy v polovině. Pomalé tempo mi obyčejně docela vadí, ale tady je tak nějak zabaleno, že jsem ho akceptoval bez problému. Atmosféra je temná a depresivní. Postavy jsou opravdu zajímavé a herečtí představitelé se vážně předvádějí. Woodyho mám rád už delší dobu a Matthew konečně předvádí, že není jen tím týpkem, co si v každé roli musí sundat tričko. Navíc není žádné tajemství, že HBO má skvělá intra, a i tentokrát se rozhodně dá označit za povedené. A i když nejsem ze seriálu úplně odvařen (94% a 2. místo mezi seriály vůbec) jako spousta dalších, tak uznávám, že rozhodně má svojí kvalitu a stojí za podívání. Jsem zvědav, jak bude vypadat druhá série, protože laťka je nastavena vysoko, minimálně herecky hodně vysoko. *** 2. série Nová řada, nové prostředí, noví herci, nový "temný" případ a zatraceně těžká situace v očích diváků. Poté, co byla první série doslova přehypovaná se očekávání ke druhé sérii stala neskutečně vysoká a od již od prvního dílu bylo jasno, že tentokrát se bude na True Detective hlavně nadávat. Jenže proč? Opět tady máme pomalý, temný a zamotaný příběh, opět tady máme skvělé obsazení v čele s Farrellem a McAdams a opět se dočkáme scén, které si budeme pamatovat. Ba dokonce samotné finále je intenzivnější a má mnohem větší dopad na postavy než tomu bylo v řadě minulé. Mě sledování bavilo, o postavy jsem se bál a doufal jsem, že to zvládnou a o to jde především, ne? Samozřejmě, některé věci se změnily, například tentokrát nejsou dvě časové roviny a osobně jsem rád, že odpadly ty filokecy z první série, ale upřímně doufám, že se bude pokračovat i třetí sérií. Nic Pizzolatto mě přesvědčil, že zvládne navázat a na další temný případ bych se tak taky díval. Možná bude mé hodnocení kacířské, ale pro mě druhá série byla stejné úrovni jako ta první a rozhodně si nezasloužila tolik kritiky. *** 3. série Po dlouhém čekání přeci jen přišla třetí řada a co se týče hereckého obsazení, tak se s těmi předchozími může klidně a bez ostychu měřit. Přeci jen se tvůrcům podařilo přesvědčit, aby si hlavní roli zahrál Mahershala Ali a to je momentálně nemalé lákadlo. Příběh i tentokrát přichází z trochu pozměněnou formou a dočkáváme se hned tří časových linek. Zpočátku možná není příběh tolik strhující, ale postupně graduje a závěrečné vyústění stojí za sledování. I když musím uznat, že mě to nevtáhlo tolik jako předchozí dva případy. *** 4. série Už jsem ani nečekal, že seriál True Detective přijde s další řadou, ale proč ne. Každá série je uzavřená a nepotřebuje postavy z těch předchozích, takže několikaletá mezera vůbec nevadí. Tentokrát se vypraví na Aljašku a sníh ve společnosti s ledem nám dodá pěkně depresivní atmosféru. Vidím, že tahle řada dostává docela dost kritiky, a i když mě nijak nenadchla, tak si nemyslím, že by byla výrazně horší než ta předchozí. Často mi to právě tou atmosférou a záhadností připomínalo tu úspěšnou první řadu. Rozhodně mě bavilo obsazení Jodie Foster, to se za mě určitě podařilo a znuděnou policajtku hraje špičkově. Na druhou stranu ten samotný případ byl slabší a jeho rozuzlení bylo divné.

Studio 30 Rock (2006) (seriál)

Opět tady máme první sérii seriálu a jako vždy se jedná hlavně o tu seznamovací a přesvědčovací. Tak tedy s postavami už seznámen jsem. Proto, pár jsem si jich okamžitě oblíbil (Jack a Kenneth), pár jich je na hraně (Liz a Tracy) a o některých už teď vím, že si je oblíbit nedokážu ( Jenna, Frank i zbytek štábu). První série mě sice přesvědčila, abych se pustil i do další, ale bylo to vážně jen tak tak. Občas mi přijde, že jsou díly ohromně nevyvážený. U některého se směju opravdu hodně a některý proběhne, aniž by mi z něho něco utkvělo. Ve srovnání se Studiem 60 to pro mě je zatím výrazně slabší, přesto to ještě šanci dostane. Po první sérii je to tak 60% *** Druhá série pokračovala v nastoleném tempu a možná se pro mě i nepatrně zlepšila. Jack naprosto neodolatelně vládne vtipným situacím a Kenneth mu stále zdatně sekunduje. S Liz mám občas problém, ale občas je i ona skvělá a překvapil mě Tracy, že nesklouznul ke špatné části obsazení. Zbytek mi za větší komentář nestojí. Z hostujících hvězd mě nejvíc pobavil Ross (David Schwimmer). Jsem zvědav, co si pro mě nachystalo studio dále. 70% *** Tempo se drží i ve třetí sérii. Partička z 30 Rock baví docela dobře a určitě nemůžu zapomenout ani na hostující hvězdy. Nejvíc pobaví Steve Buscemi a hlavně Salma Hayek. Doufám, že alespoň stejnou úroveň si studio udrží i nadále. I když rozhodně je tady prostor i pro zlepšení. 70 % *** I nadále to pro mě zůstává prostě úplně stejné. 30 Rock pravděpodobně už nikdy nebude seriálem, který by u mě vyvolal salvy smíchu, ale zůstane tím, který mě dokáže pobavit a nechá se na něj nenáročně dívat. I tentokrát nejvíc baví Jack a jeho rozhodování mezi dvěma ženami. (Skvělé hostování pro Elizabeth Banks i Julianne Moore). Vážně už se mi šíleně začala zajídal Liz a její neustále fňukání nad chlapama. I přesto se seriálem určitě budu pokračovat, protože pořád je poměrně dobře koukatelnej. 70% *** Pátá série a oslava dokonce již stého dílu. První polovina se mi líbila, druhá mi přišla o trochu slabší. Nejspíš je to tím, že mě postavy už začínají tak trošku nudit a nepřichází s ničím novým a zajímavým. Díly utíkají, ale zábavy polehku ubývá. Nejvíc jsem se pobavil u dílu, kde hostovala "matka" Cristin Milioti a Chloë Grace Moretz. Zajímavé, jak vás pobaví hostování někoho, v té době neznámého. Třeba se to v posledním dvou sériích ještě zlepší. 65 % *** Šestá série je v mých očích obrovský propad dolů a nezachrání to ani žádní hosti. Bál jsem se toho, že mě přestane bavit i Jack a přichází ta chvíle, kdy už mi pouze on nestačí, protože i on slábne. Co je však úplně nejmarkantnější je propad Kennetha, z jedné z nejlepší postav to polehku dopracovává mezi ty nejotravnější. Absolutně nejvíc mě štve Hazel, nenávidím jakékoliv scény s ní. Doufám, že ji pro poslední sérii vyškrtnou a taky doufám, že se polepší a uzavřou seriál nějak kvalitně. Tohle byla nejhorší série. 55% Přichází závěrečná sedmá sérii a poslední rozloučení s oblíbenými postavami. Stejně jako se mi stalo u jiných seriálů, i tady se v závěru dostaví nostalgie. Poslední série opravdu je o hodně lepší než ta předchozí, i díky tomu, že se zde Hazel v podstatě nevyskytuje. Tak je to tady, ještě jedna poslední show, ještě jedna hádka mezi Jackem a Liz, ještě jedno sebestředné vystoupení Jenny a ještě jeden útěk Tracyho. Konec se mi líbil a Jack to na lodi úžasně rozčísnul. 75%

Mystérium sexu (2013) (seriál)

Co si budu nalhávat Masters of Sex mě přilákali hlavně díky názvu, motivu a stanici. Jestli někde má něco takové vzniknout, tak Showtime je ideální volba. Obsazení seriálu se mi zamlouvá, Sheen mi před lety padnul do oka díky roli manažera v Proklatém klubu a i Lizzy Caplan se mi zamlouvá už delší dobu. Jejich postavy v seriálu jsou opravdu zajímavé, třeba o Billovi se snad nedá říct jediná pozitivní věc, co se týče chování, přesto mu prostě musíte fandit a přát, aby jeho studie nabrala ten správný směr. Zajímavou linku sebou přináší i Beau Bridges a jeho snaha o léčbu homosexuality. Seriál má skvělou dobovou atmosféru a tak vlastně není jediný důvod proč ho nezařadit na trvalo do watchlistu. Jedinou malou výtku bych měl u blonďatých slečen, jsou tři (manželka, dcera rektora a dobrovolnice) a přijdou mi dost podobné. Fíha, to je sešup. Druhá série padla o kousek níž než byla ta první, ale ten propad ve třetí sérii je opravdu velký. Myslím, že tady se Showtime s prodlužováním unáhlil. Zatímco v úvodu byl téměř nesnesitelný Bill Masters se svým arogantním chováním, které k jeho postavě ale patří a jeho snaha o změnu je zvláštní. Tak ve třetí sérii přebírá žezlo Virginie, ze které se stává opravdu prvotřídní trapka, hlavně co se týče jejího vztahu s dcerou a obrovským pokrytectvím, které z ní vychází snad v každé scéně. Problém je i v příběhu, zatímco první dvě série měly co vyprávět (začátky a vydání knihy), tak třetí už nemá moc co nabídnout. Navíc díky obehraným zápletkám působí stále méně zajímavě. Hledání sponzora? Léčení opice? Kdo miluje koho? Dcera-matka spor? Nic z toho prostě nefunguje a vůbec nevím, jestli budu ve sledování pokračovat. Třetí série pro mě byla tak špatná. že jsem si myslel, že už se k seriálu ani nevrátím. Nakonec (i vzhledem k ukončení) jsem se však rozhodl to udělat a seriál dokoukal. A musím říct, že tahle série je o level (nebo i víc) výš než ta předchozí. Ano, nepodařilo se eliminovat otravnou Virginii úplně, ale nabízí dostatek vedlejších linek, které zasluhují pozornost. Ať už jde o Betty a Helen nebo o Libby objevující svou hippie stránku.

Pán času - Sněhuláci (2012) (epizoda)

Povedenej speciál, kterej jsem si opět užil. Matta Smitha už jsem si jako Doctora oblíbil a jeho epizody mě baví. Sněhuláci byly docela pěkně udělaný záporáci, škoda, že se jich šlo jednoduše zbavit. I Strax a Madame Vestra patří mezi moje oblíbené vedlejší postavy, navíc je tady krásná Clara, takže jsem se bavil a s chutí si díl někdy pustím znovu.

Pán času - Doktor, vdova a skříň (2011) (epizoda)

Vánoční speciál, který se očividně inspiroval u Narnie, ale i tak mě Doctor bavil a příběh jsem si docela užil. I když je fakt, že musím podotknout, že jiné speciály byly zajímavější.

Black Books (2000) (seriál)

Trvalo mi možná dýl než půl roku, abych vůbec dokázal dokoukat první sérii. Tím nechci říct, že by byla vysloveně špatná, jen to prostě není můj obvyklý humor a neměl jsem okamžitě chuť pouštět si další díly. Navíc jsem si chvilku musel docela zvykat na postavy, málokdy se mi totiž stává, že bych koukal na něco, kde jsou na první pohled tak nesympatický. Kde jinde potkáte protivnýho alkoholika, zvláštní ženskou a chlapíka s vizáží hipíka. Ale abych jim jen nekřivdil, vážně si prostě člověk musí zvyknout a pak ho Bernard, Fran a Manny začnou bavit. Zatím je to pro mě jen průměr, uvidíme jak to bude dál. Doufám, že druhou sérii stihnu rychleji. *** Druhou sérii jsem zvládnul přeci jen rychleji a to hlavně proto, že mi přišlo o dost zajímavější a vtipnější. Bernarda jsem si oblíbil, dostal mě svou alergií na zeleninu. S chutí se pustím i do poslední série. Asi nejvíc jsem se pobavil u úvodního klavírního dílu. *** A poslední třetí sérii jsem zhltnul jako nic. Podle mě mají série vzestupnou tendenci, tahle se mi totiž líbila nejvíc. Úžasný byl díl s Mannyho rodičema. Konečně jsem si postavy oblíbil, konečně jsem se u nich a s nimi začal skvěle bavit a přišel konec. Tak jako tak se Black Books stal prvním britcomem, který jsem si oblíbil a dokonce si ho i rád pustím znovu a třeba ho při příštím promítání ohodnotím ještě lépe.

The EE BAFTA Film Awards 2014 (2014) (pořad)

Nevím jak se takovéhle věci hodnotí, popravdě moc na ně nekoukám. Tentokrát jsem udělal výjimku, protože náš host-father si užíval předávání přímo na místě a nás zajímalo jestli ho třeba náhodou neuvidíme. Jinak je to pro mě prostě jen předávání cen za filmy a já radši ty filmy. I když vtípek o Charlie Sheenovi coby kouči Leonarda DiCapria pro roli ve Vlkovi z Wall Streetu mě opravdu dostal.

Jump street 21 (2012)

Tohle byla šílenost a ve velkém stylu. Původní seriál jsem nesledoval, takže camea neocením. Je pravda, že to mělo svoje klady a chvílemi jsem se sice bavil, ale taky to měl zápory, při kterých jsem jen nechápavě kýval hlavou. Takže se spokojím s tím, že to vezmu jako takovou průměrnou záležitost.

Luther (2010) (seriál)

1. série Sakra to bylo něco. Tak jako první série tady, mě naposledy zaujal snad Sherlock. DCI John Luther je opravdu velice zajímá postava, která píše neméně stejně zajímavý příběh. Idris Elba mě zaujal už v The Wire, ale tady vysloveně řádí a jeho postava mě opravdu dostává. Trochu vychýlený morální kompas a Alice Morgan jsou další dva body, které v první řadě vyčnívají. Jednotlivé díly jsou všechny super, nelze říct, že by mě nějaký nebavil. Navíc jsem rád, že jsem se tady v jednom případu (taxikář) dočkal něčeho co se běžně v seriálech neděje až mě to samotného překvapilo. Na konci série se rozehrává nebezpečný boj, který končí neskutečně zajímavě. Jsem rád, že jsem Luthera objevil až nyní a nemusím tedy prožívat tu dlouhou pauzu před spuštěním dalšího dílu. *** 2. série Pokračování jak má být. Další díly a další případy se mi opět velice líbily, možná snad ještě víc než ty předchozí. Jediná škoda je, že nebylo tolik Alice Morgan a místo toho tam přišel jiný osobní problém, který mě tolik nezaujal. Vážně jsem zvědavej na poslední sérii, doufám, že se opět dočkám víc Alice. Její rozhovory s Lutherem mi vážně bavily. DCI John Luther se boří stále hlouběji a hlouběji do svých problémů a jsem zvědav jaká/jestli vůbec bude cesta ven. Tak a vzhůru na závěrečnou sérii. *** 3. série Závěr jak má být, vrátí se Alice, přijde velká oběť, takže z tohoto hlediska jsem spokojený. Zakončení mi taky přišlo dostatečný, ale rozhodně bych se nezlobil, kdyby ještě bylo nějaké pokračování, třeba ve formě filmu. Není nic překvapivého, že případy jsou zajímavé, i když je faktem, že poslední záporák mě naštval. Nejen tím, že nás připravil o jednu z postav, ale hlavně tím, že vlastně zničil svoje ideály. 4. a 5. série Zatímco čtvrtá série přinesla hlavně návrat Johna Luthera z ústraní zpět do ulic Londýna, tak pátá zašla ještě mnohem dál a přivedla zpět i Alice. A možná právě Alice byla to, co minulému návratu chybělo. I proto se mi mnohem více zamlouvala pátá řada, která skončila tak, že prostě musíme dostat ještě další pokračování. John Luther se neomrzí a obzvláště pokud mu dáte zajímavý případ k vyšetřování a zároveň mu zavaříte v osobním životě.

Taková moderní rodinka (2009) (seriál)

1. série Na první pokus jsem před lety viděl jen pilot a dál jsem se nedostal ani si nepamatuju proč. Na pokus druhý (běží pátá série) jsem byl po pilotu opět připraven to vzdát. Styl,ono proradné Mockumentary, kterým je seriál natáčen mi ve všech ohledech nevyhovuje a neskutečně mě ruší a podle mě i zpomaluje plynulost děje. Tentokrát jsem byl však připraven seriálu dát alespoň celou sérii, než ho odsoudím. Jenže se stalo něco co jsem nečekal a já sérii dokoukal v podstatě bez problému. Ano, pořád mi vadí sezení na gauči a vyprávění, ale už jsem si zvyknul. Na co si však asi nikdy nezvyknu, je časté koukání herců přímo do kamery. To mi stále vadí. Musím uznat, že všechny postavy mají něco do sebe, jen Philovi nemůžu přijít na chuť, protože je podle často neskutečně trapnej. 60% *** 2. série Jelikož prostě nemám co sledovat, tak jsem se v podstatě okamžitě pustil do druhé série. Na mém watchlistu se totiž zoufale nedostává 20 minutových seriálů, které bych si pustil před spaním, nebo jen tak, když mám půlhodinku volného času. Musím přiznat, že k druhé sérii jsem přistupoval stále ještě skepticky, ale ke konci série už jsem byl polapen a seriál mě začal bavit. Užívám si hlavně gay couple, protože Cameron je super drama queen a s lehce upjatým Mitchellem se skvěle doplňuje. Jay už ze sebe dokázal strhnout a nálepku Ala Bundy a s Mannym a Glorií to taky funguje pěkně. Nejhůře je na tom třetí rodinka. S Claire problémy nemám, i když je občas mimo, problém mám pořád hlavně s Philem. Pro někoho možná nejlepší postava, ale já ho prostě nemám rád a myslím, že se to nezmění ani s přibývajícíma epizodama. Děti jsou fajn, i když jsou to přesně ty škatulky, které už jsem viděl dříve v jiných seriálech a lépe, i proto jsou především děvčata trochu nevýrazným doplňkem. Tentokrát už s radostí přistoupím ke sledování třetí série. 70% *** 3. série Třetí série pokračuje v nastoleném tempu. Hned na začátku jsem se zaradoval, protože jedna z nejotravnějších vedlejších postav, která se tam vyskytuje měla zůstat ve Wyomingu. Jak se později ukázala, tak tento předpoklad byl mylný. Kromě toho, že se Haley "chystá" na vysokou se vlastně nic moc neděje. V závěru pak přichází ještě takovej zajímavej twist a jsem docela zvědavej na to, jak se to vyvine. Pořád mě baví celá skupina, takže jsem se hned pustil do další série. 70% *** 4. série První část série se točí hlavně kolem těhotenství a druhá polovina kolem mimča. V té sérii se bohužel začíná víc projevovat Lily a mě docela vadí, jak. Sice díky ní přichází spousta vtipů, ale já nemůžu a ani nechci uvěřit, že by dítě reagovalo takhle. Což mi z nich kazí dojem. Navíc je docela dost rozmazlená, nejspíš díky výchově jejích tatínků. Všechny díly plní svůj účel a u každého se dá pobavit. Na závěr přichází trochu dojáček a pro mě se tahle rodinka zapsala na seznam pravidelně sledovaných seriálů. I když to rozhodně nebyla láska na první pohled. 70% *** 5. série Pátá série se v podstatě celá točí kolem připravované svatby Camerona a Mitchella a je vyplněna několika různými vtipnými odbočkami, ale vyvrcholí právě tímto aktem. Jelikož jsme u sitcomu, tak nic nepůjde jak by mělo. Mě osobně se nejvíc líbil díl z Vegas, u kterého jsem se opravdu skvěle bavil. Tuhle sérii už jsem zhltnul s chutí a těším se na přídavek v podobě šestého ročníku. 75 % *** 6. série Šestá série sice postrádá nějaký větší děj napříč celou sérií, ale to vůbec nevadí. Jednotlivé vtipné epizody to naprosto skvěle vynahrazují. Bavím se pořád stejně, možná i líp než v předchozích sériích. Tahle rodinka mě vlastně nakonec dostala a na její trampoty se rád a s chutí podívám a jsem rád, že bude pokračovat ještě dál. Spousta dílů byla povedených, ať už to byl Cam a jeho trénování nebo alergie na psa. Vlastně jediná epizoda, která mě nebavila by ta alternativní-skype epizoda, ale jinak říkám: "Jen tak dál!" 80 % *** 7. série Víte co, na to, že jsem s Modern Family začínal pomalu s odporem a vůbec se mi nezamlouval, tak po sedmi sériích musím říct, že patří mezi moje nejoblíbenější komedie. A je to hlavně proto, že jim i s přibývajícími epizodami na krku neubývá vtipnosti. Dokáží naplno využívat herců, jejich kombinací a vzájemných interakcí. Bavím se a doufám, že to tak bude ještě několik let. 80 % 8. a 9. série Nic se nemění a pořád se i v osmé i deváté sérii u Modern Family bavím a doufám, že ještě pár let budu. Tentokrát navíc pobavilo i hostování Nathana Filliona. Trošku mi přijde škoda, že devátá série skončila tak nějak bez pořádného finále. 10. série Jak se ukázalo, tak desátá série bude tou předposlední, takže jsem zvědav, jak celá Modern Family za rok skončí. I letos jsem se bavil a byl jsem spokojený s tím, kam se příběh posouvá. Linka s těhotnou Haley nebyla úplně špatná a alespoň přinesla pěkné uzavření série. 11. série Závěrečná jedenáctá řada splnila přesně to, co se od ní očekávala. Důkladné rozloučení s rodinkou, která vám více než dekádu přirůstala k srdci. Ještě pár dílů na pobavení a uzavření. I když jsem si Modern Family nezamiloval na první pohled, tak jsem s nimi strávil jedenáct let a vzpomínat na ně budu v dobrém.