Terminál (2004)

Steven Spielberg je velmi zrucny a versatilny reziser - dokaze natocit rodinne Sci-Fi (ET), prahistoricky film (Jurrasic park), horor-thriller (Jaws), Genialnu (!) vojnovu dramu (Schindler's list), nie az tak genialny vojnovy film (Saving Private Ryan), sci-fi (Minority report), ale prijemny oddychovy film na nedelne poobedie - Terminal. Pacilo sa mi to viac ako Catch me if you can. Dost velku rolu tu vsak hraju ocakavania. Ak cakate 'genialnu spielberovku' asi budete sklamani. Ak ste vsak ako ja poculi negativne ohlasy a idete na to bez ocakavani, mozno budete milo prekvapeni. Zasluhou perfektneho (medzi mojich oblubenych hercov nepatri, ale za toto sa mu klaniam) Toma Hanksa je to za 4.

Minority Report (2002)

Rozuzlenie som rozlustil predcasne, ale to nevycitam. Mohol by som vycitat snad slabsiu poslednu polhodinku, na ktorej si tvorcovia mohli dat viac zalezat. Mali tam dat daky alternative ending radsej. Ale takmer dve hodiny pred tym je ten film tak excelentny, ze mu to staci na plny pocet. No dobre, tak teda 4,5*

21 gramů (2003)

Medzi drahokamy v mojej filmovej zbierke sa hrdo trblieta aj tento snimok od Alejandra Gonzaleza Innaritu (btw opat kvoli originalnej nenapodobitelnej filmarcine v mojej Top 5). Jeho filmy vedia vyvolat emocie!. Oproti Amorres Perros je toto viac do sveta (cize komercnejsie), ucelenejsou zapletkou, s vybornymi hercami (del Toro, Penn, Watts) a IMHO lepsie. P.S.: K POMOvej otazke ci bolo treba poprehadzovaneho rozpravania: Nebolo, ale- mne to takto poskytlo lepsi filmovy zazitok, je to dramatickejsie. Robi to aj Tarantino, robia to mnohi ini, ale v tomto filme to ma podla mna este vacsi efekt (ktory sa blizi aj k efektnosti Mementa). Napriklad, kratky zaber na Benicia za volantom, krvacajuceho Seana v Naominom naruci na zadnom sedadle - divak netusi ako sa k tejto scene dostane alebo ci sa uz odohrala a vysledne to udrzuje napatie, kuriozitu a pozornost. *******

Requiem za sen (2000)

Druhy Darrenov 'komercne znamy' film rozprava o tom ako drogy a zavislost znicia sny (preto aj nazov). Oproti Pi, je toto urcene sirsiemu publiku - je to menej Art-ove a viac emotivne, no stale je citit cit (dobre spojenie, ze?) majstra Aronofseho. *******

(1998)

Darren Aronofsky - dalsi z mojich 5. najoblubenejsich reziserov. Jeho styl je nenapodobitelny. Pi s vysokokontrastnou CB hektickou kamerou je urcite 'Art film'. Objavia sa tu temy matematickeho genia, paranoie, aj Zidia. Mohol by som to ospevovat donekonecna, ale to treba vidiet!

Veronica Guerin (2003)

Necakajte 'entertainment', ale kruty pribeh podla skutocnej udalosti. Filmarsky to bolo na trochu slabsej urovni ALE nie az dokumentarnej. Cize cisty priemer, ktory si za par rokov kludne pozriem znova.

Muž, který nebyl (2001)

Bratia Coenovci patria do mojej oblubenej reziserskej spicky. Billy Bob Thortona mam rad. Film noir po tomto asi tiez (ale priznavam sa ze som ziaden iny nevidel - zatial). Tento film prakticky nema chybu, ma vsetko co ma dobry film mat - perfektnu atmosferu, dej so zvratmi, ktory neuhadnete po prvych 10tych minutach, atd, atd. Maximum

Dům v růžích (2002) (seriál)

Je to 4hodinovy film a vydrzal som ho pozerat od zaciatku do konca. Nenudil, to je myslim dobra vizitka. Len pre doplnenie: skupinka 'vyskumnikov' sa vyda do strasidelneho domu. Podla Stephena Kinga.

Velká ryba (2003)

knihu Big Fish som čítal a veľmi sa mi páčila. Je 'iná' a má svoje čaro. Film sa jej so značnými rozdielmi (občas je niečo navyše, občas niečo chýba, občas je niečo inak) drží. Tie rozdiely sa však nedajú vyčítať, pretože by bolo veľmi ťažké nakrútiť (dobrý) film podľa knihy s takmer anekdotovou formou (napr Kapitola 'Otcova smrť' je v knihe myslím 5krát) a vsuvka básne od Stevea Buscemiho - "The grass is green, skies so blue, Spectre is really great!" - na ktorej pracoval 12 rokov nemá chybu. Ďalej som tu ocenil Helenu Bonham Carter, Dannyho deVita a Ewana McGregora. Suma sumárum: film je ŠTÝLOM hodne podobný Forrest Gumpovi, a komu sa páčil, odporúčam pozrieť aj toto.

Freddy versus Jason (2003)

Nemám rád 'teenage vyvražďovačky'. Táto však určite patrí medzi elitu. Spojte si to a je to nadpriemerné hodnotenie 3,5*. Krvi je tu neúrejom, ale oceňujem tie originálne aspekty tohoto diela - vraždy cez sny alebo prítomnosť dvoch bad guys.