Lawless (1999) (TV film)

Slovenský názov - Mimo zákona (TV LUNA).

Beckham (2023) (seriál)

Pre mňa, ako fanúšika Manchesteru United, Realu Madrid, Alexa Fergusona a Davida Beckhama, je tento dokument TAKMER splnený sen. Trochu zamrzí málo využitý potenciál. Toľko osobností, udalostí, zaujímavostí... materiálu by bolo aj na 10 dielov. No aj tých, takmer 5 hodím by stačilo, ak by sa správne využili. Užil som si to, no predsa len je to o jeden level nižšie, ako tie najlepšie športové dokumenty dnešnej doby (The Last Dance, Senna, Diego Maradona atď).

Stvořitel (2023)

Obrovská škoda toho deravého scenára a zlého obsadenia dvoch hlavných postáv (Washington za mňa úplne mimo), mohlo to byť sci-fi roka ! Vizuál, použita hudba, budovanie sveta...to všetko bolo na jednotku.

Meg 2: Příkop (2023)

Dúfam že tvorcovia tohto filmu (na čele s režisérom a scenáristami) mali v sebe aspoň štipku hanby, a nezúčastnili sa tohtoročného štrajku v Hollywoode. Za to, čo vyviedli s pokračovaním MEGa, by si zaslúžili skôr zníženie, a nie zvýšenie platu. Lacný, nevkusný, stupídny Cčkový film, ktorý vznikol za jediným účelom, zhrabnúť peniaze v letnej kino-sezóne. S minimom snahy a bez srdca. Mŕtvy film. Mŕtvy, ako oči Megalodona.

Lví srdce (1990)

Jeden z prvých, ak nie prvý film s JCVD, ktorý som videl. Po dlhých rokoch som si to dnes znovu pozrel, a musím uznať, že to ustálo skúšku času, a opäť som si to užil ako za starých dobrých VHSkových čias. Preto zvyšujem na 4/5. Áno, má to jednoduchý dej, neoriginálny scenár… a viete čo ? Je mi to absolútne jedno. Levie srdce nie je o originálnom scenári, ale o skvelom kastingu, sympatických postavách (pomohol tomu aj skvelý 1. cz dabing), parádnom tempe, o príbehu, ktorý zabaví, ale aj dojme, a skvelých súbojoch a hudbe. Skrátka taká béčková akčná rozprávka pre chlapov, ktorá sa dá pozerať opakovane.

Medvídci mývalové (1985) (seriál)

Neskutočná nostalgia. V dobách VHS požičovní (konkrétne v polovici 90tych rokov) to bol pre mňa, spolu s Ninja korytnačkami, vrchol animovanej seriálovej tvorby. Žiaľ narozdiel od korytnačiek, sa na tento klenot pomerne rýchlo zabudlo. Pekná animácia, pamätné postavy, parádna hudba a nezabudnuteľný slovenský dabing, kde hviezdili všetci, no najpamätnejší sú Stanislav Dančiak ako Cyril Škľaboš a Michal Gučík ako Bert.

Frankenstein (1994)

Ak by som nečítal knihu, možno by som dal aj 3/5. No nakoľko opak je pravdou, musím žiaľ konštatovať, že oproti legendárnemu originálu, je toto len uponáhľaná, častokrát nelogická a "over the top" zlátanina. Kniha je totižto precízna, postupne budujúca temnú atmosféru, plná skvelých dialógov a monológov (ktoré môžu konkurovať aj tým z Blade Runnera), ktoré dávajú zmysel, a vy tak rozumiete konaniu postáv (hlavne Frankensteinovho "monštra") a ich motívom. Počas, a po filme, som mal ale pocit, ako keby Kenneth Branagh z knihy vytrhol len tie najdôležitejšie stránky, prepísal ich, aby boli 4x dramatickejšie, ako je potrebné, upravil dej a postavy, a následne to pozliepal dokopy. A keď je reč o zliepaní... skutočným monštrom tu nie je De Niro, ale ten, kto tento film strihal ! Jediné čo môžem pochváliť, je vizuál. Tipujem, že veľa tunajších recenzentov knihu nevidelo ani z vrtuľníka (aj keď niektorí v recenzií tvrdia opak), inak si tieto ódy tipu "najlepší Frankenstein ever", "Shelleyová by bola nadšená" a podobné... .... "názory", nedokážem vysvetliť.

Pokání (2007)

Prečo len sú tie najpamätnejšie konce zároveň aj (Shawshank nerátajme) najsmutnejšie ? Kvalitné filmové spracovanie, ktoré v druhej polovici trochu (fakt len trochu) stráca dych, no všetko to zmení záverečných 5-10 minút. Hoci väčšine asi pri tom záverečnom emocionálnom cliffhangeri na um príde film Titanic (čo súhlasí), mne sa ako prvá vynorila spomienka na jednu geniálnu (ešte smutnejšiu) poviedku zo sveta Zaklínača od A. Sapkowského - "Trochu sa obetovať". Ak niekto rád smúti, odporúčam prečítať :)