Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Tento film to má veľmi ťažké, nakoľko ho každý bude zrovnávať s legendárnym predchodcom, čo je vopred prehraný boj. Koniec roku 2019 je teda poriadne zaujímavý na filmové lahôdky. Ad Astra, Joker, Zombieland 2.... a teraz toto. Dôvod prečo som dal plných 5 je, že som sa bavil, a bol v napätí od začiatku do konca. A to hlavne vďaka zaujímavej pointe, a umne zakomponovaním "easter eggov" z legendárneho Osvietenia majstra Kubricka. Zo začiatku to má pomalší rozbeh, ale čím ďalej sa dej posúva tým viac to graduje, a graduje až príde záver a.... veď uvidíte. Som nadšený napriek drobným chybám, ktoré mi však nestoja za zmienku. Možno ten “Jack Nickolson” ;) Zdá sa že s Flanaganom si sadneme. EDIT: Po druhom zhliadnutí, a hlavne po prečítaní knihy, znižujem na 4/5. Stále sa jedná o nadpriemerný film, ktorý som si užil, ale už to skrátka nemá na mňa taký efekt, ako v kine, pri prvom zhliadnutí, keď som nevedel, do čoho idem. P.S. Opäť platí, že kniha je omnoho lepšia ako film.

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Spolu s Jokerom asi najlepsi kino-zážitok tohto roku (tesne v závese Ad Astra). Tento film má všetko... skvelú akciu, skvelý soundtrack, je zábavný (celé kino sa smialo hádam 10x vrátane mna), má skvele postavy medzi ktorými funguje chémia, a má Woodyho Harrelsona. Ten chlap má dostal a definitívne sa stava mojim obľúbeným hercom. Konečne som z kina pp dlhej dobe odchádzal z pocitom maximálnej spokojnosti, a najlepšie na tom je, že som to od tohoto filmu absolútne nečakal (aj keď som veril že to bude kvalitne. Jedine čo mohlo byt lepšie je scenár, ale o ten tu až tak nešlo, takze to nebolo ani cítiť. Ak máš rad zombie-post-apokalyptické filmy (ako ja), toto je pre teba rana istoty.

Blíženec (2019)

Zaujímavý nápad, dobrá akcia, Ang Lee... a aj tak len za ** ? Ano, nakolko vyrozpravanie pribehu a scenar stal za prd.

Joker (2019)

Takto nejako som si predstavoval origin jedného z najikonickejších záporákov filmovej histórie. A som veľmi rád že to bolo poňaté tak realisticky a že si režisér vydupal to Rko, vďaka Todd ! A aby som nezabudol...Hildur Guðnadóttir je obrovský talent, jeho soundtrack posunul spolu s výkonom Joaquina Phoenixa Jokera na úplne inú úroveň.

To Kapitola 2 (2019)

Škoda, preškoda. Malo to dobre parametre (herci, dĺžka, o čo pôjde...), no obsahovo to nevyšlo, miestami som sa dokonca nudil, niekedy to bolo brutálne (čo som bol rád), ako s dievčatkom a chlapcom v lunaparku, no miestami to bolo zase detinské - záverečny "boj".

Krvavá nevěsta (2019)

*** a pól, a nechýbalo veľa, aby som dal ****. Začiatok a koniec filmu boli skvelé, stred trochu nudil (zbytočné naháňačky po lese). Celkovo však ide o nadpriemerný film, jedno z príjemných prekvapení tohto roka a palec hore aj za originálny nápad na svadobnú noc a ešte originálnejšie rodinné tradície. Osobne nemám rád, keď takéto filmy (horory, thrillery...) majú humorné vsuvky, čím sa úplne mení atmosféra danej scény, alebo filmu...no tu to bolo celkom dobre vymyslené - viď záver filmu ;)

Anna (2019)

Celkom pozerateľné. Tvári sa to veľmi chytro a záhadne, s kopou flashbackov (neviem či šlo o to zámerne zmiasť diváka, alebo to tak naozaj chcel režisér vyrozprávať) a "prekvapivým" záverom. No v skutočnosti je to to isté, čo sme už videli viac-krát. Musím však uznať že som sa pri tom bavil o trochu viac ako pri Red Sparrow a Atomic Blonde. A Sasha Luss je z nich jednoznačne najkrajšia, takže lepšie ***.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Pre mna osobne najslabší Tatantinov film. Ak sa niekomu pri The Hateful Eight nepáčilo, že sa tá práva zábava rozbehla až po hodine filmu, tak tu sa tak stane až po takmer 2 hodinách ! A i to len na 20 minút. Dá sa povedať, že je robený z láskou, a je to na ňom aj vidieť, no nebavil som sa pri ňom tak ako pri iných jeho filmoch. Rozhodne som sa však nenudil. Navyše sa mi veľmi páčila postava Brada Pitta ako drsného kaskadéra “na dôchodku”. Záverečná pasáž, na ktorú každý znalec danej témy čakal, bola iná ako som predpokladal (dostal si má Quentin), no zábavná... smiala sa polovica kinosály. Pekná alternatívna realita k jednej z najsmutnejších udalostí v histórií hollywoodskych celebrít. EDIT: Na 1. apríla 2023 nám Markíza prichystala veľmi príjemné prekvapenie v podobe tohoto filmu s, navyše, vynikajúcim slovenským dabingom. Nakoľko som si aj pri druhom zhliadnutí film užil (možno aj viac ako v kine), zvyšujem na 4*.

Diego Maradona (2019)

Už dlho som nevidel takto dobre zrežírovaný dokument. Navyše so skvelou hudbou.