Zaklínač (2019) (seriál)

Ako dlhoročný fanúšik herného a knižného Zaklínača nemôžem dať viac ako 3/5. Ak by som sa k seriálu dostal bez znalostí kníh či hier, pravdepodobne by som nad 4 hviezdami uvažoval, no na(ne)šťastie som už okúsil dokonalosť a genialitu či už písaného slova, alebo herného prevedenia (najmä prvý "slovansky" diel a tretí, ktorý sa navždy zapísal do hernej histórie ako jedna z najlepších hier). Očakávania boli vzhľadom na nasadenú latku kníh a hier veeeľmi vysoké... trochu klesli, ako sa postupne odhaľovali informácie o seriály, až som si nakoniec povedal - kľud, pozrieš a uvidíš. A ono je to nakoniec dobrý seriál ! Aby bolo jasné, nemôže sa rovnať ani knihe, ani hre, no skvele im sekunduje a prináša trochu iný pohľad na to, ako to všetko bolo (vážne len trochu), a čo som veľmi rád, niektoré veci narozdiel od kníh aj doplňuje, čo je zaujímave a nové aj pre mňa. Nepáčia sa mi tie časové skoky, ktoré, pokiaľ nie ste z materiálom oboznámení, Vám asi narobia v príbehu poriadny bordel a podľa mňa sa tam tak zbytočne miešajú poviedky z hlavným príbehom (no chápem, že to tak robia pre divákov, ktorí knihy nečítali, a že ich je dosť!) . Je tak pre mňa osobne veľká škoda že sa najprv nevenovali poviedkam (príklad jedna časť = jedna poviedka), a až potom hlavnému príbehu o Geraltovi a Ciri, ale ako spomínam vyššie, rozumiem tomuto kroku. Čomu však nerozumiem a čo Lauren nemôžem prepáčiť, je to, čo preboha spravila z dryádami ! Lesožienky známe ako Sapkowského EkoAmazonky, ktoré mali pobehovať po lesoch nahé z lukmi a šípmy, späté s prírodou a lesom, neznášajúc všetko neprírodné, sú v skutočnosti naobliekané v šatách s KOVOVÝMI!!! doplnkami a s oštepmi ? Preboha načo sa toto menilo ? A namiesto toho aby boli zelené ako les v ktorom žijú...sú afro ? Resp. Eithne (ktorú mali charakterizovať jej strieborné vlasy) je afro ? Alebo ten Dara ako afro-elf umelo vsunutý do deja ? Tu je pekne vidieť ako dnešná hlúpa politika dokáže narušiť kvalitný seriál. A ešte by mohli ubrať z tých kamerových a všelijakých iných filtrov aby to nevyzeralo tak CGI. To je ale asi všetko, čo sa mi nepáči. Naopak čo sa mi páči je hudba, ktorá sa bohužiaľ nemôže rovnať ku geniálnemu OST z hier, no snaží sa veľmi dobre. Na Henryho ako Geralta som si zvykol veľmi rýchlo rola mu sadla, aj keď mu chýbajú tie "vlčie rysy" a atletickejšia postava. Ciri je tiež fajn. A čo ma veľmi pozitívne prekvapilo a potešilo, sú dve veci....za prvé súboj/e, hlavne ten z konca prvého dielu je choreograficky veľmi dobre zvládnutý a naozaj pripomína zaklínačský tanec... a za druhé Marigold, tu tvorcovia trafili do čierneho, či už výzorovo, herecky, alebo spevácky. Po istých obavách, ktoré vo mne boli pred zapnutím prvej časti, ale musím povedať že som celkom, asi, snáď spokojný, no popravde už nie som taký natešený na 2. sériu tak, ako som bol na tú prvú...EDIT: Druhá séria dopadla ešte horiše ako prvá, som tak nútený znížiť hodnotenie...smutné ako táto legendárna fantasy dopadla.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Ak sa pri záberoch, ktoré majú navodiť nostalgicky pocit radosti pri spomienke na začiatky Star Wars (ďalej SW) cítite že sa Vám chce plakať - no nie z nostalgie, ale z ľútosti kam sa ubral smer Vašej obľúbenej ságy, asi je niečo zle, alebo lepšie povedané...je to prúser ako sviňa. Technická stránka filmu je vynikajúca, Williamsova hudba je tam a aj nové tóny sa mi páčili, rovnako tak dobrodružne ladený dej je niečo, čo môžem. Ale nesympatickí herci, lajdácky vykreslené postavy (aspoň Poe dostal trošku priestoru) a hlavne absentujúca duša SW, ktorá je tu len umelo vsunutá, ťahajú tento film dole tak silno, že ani kopa ľudí, ktorí sa určite snažili aby to vyšlo, ho neudrží na orbite. Ako je možné že pri všetkých tých peniazoch, skúsenostiach z predchádzajúcich dielov sme stále nevideli súboj, ktorý by sa aspoň snažil vyrovnať epickému boju Obi-Wana a Anakina resp. súboju z konca Skrytej hrozby ? Namiesto toho tam máme bandu bojovníkov pobehujúcich na akýchsi koňoch po krížniku strieľajúc a kričiac aby to budilo wau efekt, elitnú cisárovú stráž, ktorá je tam (ZNOVA !) len na ozdobu..a to doslova. Logika, plánovanie, či dokonca choreografia sú asi slová, ktoré Disney vo SVOJICH SW nepotrebuje. Vravím svojich, lebo toto nepovažujem ako nasledovníka ani pôvodnej a ani novodobej trilógie, toto je nejaký Disney propagandistický predvídateľný sequel pre mládež do 12 rokov, ktorý sa snaží priviesť do univerza svoj prekrútený názor na to, ako majú SW vyzerať, a občasné nostalgické návraty do čias minulých, sa síce snažia prepojiť staré a nové, no nedarí sa to. Ku cti štúdiu však slúži to, že nezabudli na staré postavy a ich dôležitosť pre fanúšikov (no popravde by boli blázni keby na nich zabudli, lebo aj to novodobé SW drží pri živote) ale rozlúčiť sa s nimi mali dôstojnejšie (Leia napríklad!). Zopár momentov potešilo, zopár prekvapilo, celkovo sa jedná o priemer filmovej tvorby, preto dávam ***, ak by som ale hodnotil srdcom, ako fanúšik pôvodných filmov, tak aj tie ** by boli len z odretými ušami. Našťastie tu máme filmy ako Rogue One, Solo a snáď aj seriál Mandalorian, ktoré mi dávajú NOVÚ NÁDEJ, že SW sa raz vrátia tam kde boli. A jeden postreh na záver SPOILER..., umelá vsuvka ako zrazu Leia nadobudla super-uper schopnosti, v ktorej nakope Luke-a (no samozrejme, strong woman!) je absolútny výsmech celej pôvodnej trilógií a snaha o politické body. A na záver...aj Vám ten koniec pripomenul mix SW 6 a Dňa Nezávislosti ? ÚPRAVA: Kašlať, znižujem na *, toto si Hviezdna sága od Disneyho fakt nezaslúžila. Prvý SW film, na ktorý mi stačilo byť v kine raz !

Irčan (2019)

Ako mal Shawshank krásny a zaslúžený koniec.... má Irishman koniec trpký a smutný, no rovnako zaslúžený (?) Dĺžka filmu a komorný priebeh mi sadol, a nevadilo mi ani to, že hlavna pointa bola skoro taká ista ako v každom druhom gangsterskom filme, nakoľko bola krásne a pomaly podaná. Užil som si to a tie tri a pól hodiny mi zbehli ako dve. To o niečom svedčí. Nie je to na čistých 5, skôr 4,5, ale nakoľko sa musím rozhodnúť medzi 4 a 5 rad tomuto filmu pridám ten pól bod smerom hore už len kvôli tomu, že som mohol vidieť De Nira, Al Pacina a Pesciho pokope, pravdepodobne naposledy :), čo je škoda, lebo Al Pacino a De Niro boli skvelá dvojka, a Pesci... ten bol čerešnička na torte. Darmo, ten kasting urobil svoje, ak práve vo filme neexceluje jeden herec, tak začne druhý, potom obaja, potom tretí, fakt radosť pozerať. Páni, bolo mi cťou.

Le Mans '66 (2019)

Tak takýto silný koniec roka plný kvalitných filmov si nepamätám. Mangold sa u mňa týmto počinom zapísal veľkými písmenami (Logan bol skvelý, ale neohúril má). Le Mans 66 má všetko čo má mať veľkofilm - skvelú hudbu, úžasne momenty, ktoré si človek zapamätá, sympatických a skvelo hrajúcich hercov, inteligentný ( a pre tých čo nepoznajú predlohu aj nepredvídateľný) scenár a dĺžku, vďaka ktorej je možné vyrozprávať príbeh takýchto rozmerov na úrovni a detailne (čo je veľmi dôležité). A to má privádza ku geniálnej réžii spomínaného Mangolda, ktorý to celé nielen že ukočíroval, on to vyšperkoval takmer k dokonalosti. Navyše pocit pri pasážach kde sa pretekalo (či už Le Mans, alebo hoc aj skúšobne jazdy po letisku) bol v kine neskutočný. Zdá sa, že po dlhej dobe tu máme film, ktorý môžeme radiť k špičke hollywoodskej produkcie. Tým pádom nič iné ako plný počet dať nemôžem. Samozrejme to nie je 100%, ale tých 93 či koľko to teraz má, je myslím celkom zaslúžených.

The Mandalorian - Kapitola 1: Mandalorian (2019) (epizoda)

Krátke ale parádne. Hlavný hrdina sa mi pozdáva, je tak správne cool. A čo je hlavne, je z toho cítiť tu Star Wars atmosféru, dokonca som mal miestami pocit, akoby som pozeral Rogue One (čo je veľmi dobre u mna). Jedine či mi vadilo bol soundtrack, bol zvláštny, nie priamo zlý, ale nič epicke sa nekoná. Celkovo prvý diel splnil to čo mal, neskutočne sa totiž teším na ďalšie časti a to sa mi často nestáva.

Osvícení (1980)

Dokonalosť. Ak by som niekedy mal vytvoriť rebríček filmov, ktoré musí človek vidieť, než zomrie, tento by mi napadol medzi prvými. Jeden z mala filmov, ktorému udeľujem ******. Atmosféra, réžia, hudba a Jack Nicholson sú v tomto filme niečo neskutočne. Navyše ta lokalita opusteného horského hotela niekde v horách v snehovej metelici je mi veľmi blízka, na podobnom mieste totiž roky pracujem a pracoval som aj v čase keď som tento skvost videl prvykrát - čo bolo (hanbím sa povedať) cca v roku 2014, ale aspoň som si to o to viac užil :)

Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon (2019)

Pači sa mi ten humor, a da sa povedat že som dostal po čo som si do kina prišiel, spokojnost z milej a velmi vtipnej rozpravky a zaslužene ****.

Temná tvář Brooklynu (2019)

Zaujimavy film s pohodovou atmosferou, dobrymi hercami a skvelym Nortonom. Čo ho ale zraža prudko dole je nudna pointa, nudny scenar, nudne prevedenie.

Terminátor: Temný osud (2019)

Čo ma milo prekvapilo, bola akcia (hoci ked sa spoja Tim Miller a James Cameron, tak asi človek zas tak prekvapeny byt nemusi). Rozlučka (?) s Arniemu tiež dopadla dobre a za to som osobne velmi rad ! A teraz opak mileho prekvapenia - nemile očakavanie ? alebo ako to nazvat ? Lindu ešte beriem nakolko ta bola a vždy bude badass a je to z jej minulosti pochopitelne...ale čo ani nahodou neberiem je, že s nejakej krpatej latino - mexičanky (kto by to bol čakal v dnešnej dobe však) sa stane nova Sarah a John Connorovci v jednom - zas a znova nam film kazi politika, korektnost a orientacia na silne ženy, ktore nepotrebuju mužov (chapeme že eny su silne a zvladnu toho vela aj bez muživ, nemusite nam to pchat do každeho filmu okej Hollywood ?), aj ked tuna je to ešte v miere, ktoru som schopny stravit. Čo mi pripomina dalši problem...nesympaticke postavy (nove tváre), ktore ani po členky nesiahaju charizmatickym Linde Hamilton a Arniemu S...ani to priezvisko neskušam pisat :) A dalšia hviezda dole za to čo spravili s Johnom Connorom (rovnako rychlo ako som sa tešil ked som ho uvidel som za par sekund dostal riadne chladnu sprchu...toto sa nerobi ), len aby mohli predat žezlo maličkej strong female mexičanke :) Mohol to byt najlepši Terminator od T2, ale...politika zamiešala karty a posrala to, ako vždy :)