• Krátkometrážní

Láska nebeská (2003)

Ako bonboniéra. Sladučká a po okraj naplnená pestrou zmeskou cukríkov. Povedzme zamdlievate z marcipánu alebo medzi natiahnutím na škripec a želé by ste volili prvé menované? Aj keď tu sa tomu marcipánu/ želé (možno) neschováte, chuť z ostatných cukríkov graduje na jazyku a splynutie všetkých chutí do jednej, to je nebeský ohňostroj, akému sa nevyrovná ani ten silvestrovský v Sydney, fakt. :) A vy zmäknete, svorne i s nejakými svojimi marcipánovými predsudkami. Tak ako ja... Množstvo hereckých mien sa blysne vo veľmi sympatických polohách. Soundtrack? Šmrncovný! Sú songy, z akých moje zeppelinovské ja robilo kotrmelce, jasan:D, ale pre film a hodnotenie bezpredmetné... Láska nebeská mi darovala hneď 2 prínosy: predsatvila mi Granta, ktorého výrazy, úsmevy a "grantovstvo" mi nerozladilo nervové struny, to poprvé, a podruhé personifikuje NAJKÚZELNEJŠÍ vianočný film, čo som doposiaľ videla. Vystihnúť ho na Vianoce, sadnúť si naň s priateľom/ priateľkou/ človekom, ktorého máte radi a voilá- najveľkolepejší darček a večer je na svete:)!!! Život treba osladiť, otvorte preto túto kvalitnú bonboniéru a pošmáknite si na sladkom entuziazme Lásky nebeskej. A šupom, praitelia! 4,5*/ 90%

Přepadení 13. okrsku (1976)

Áno, áno, predpokladám, že budem upálená, ale tak prenudný prepad a chorýýý scenár som snáď v 1 ešte nezažila. Občas fajnové čiernohumorné momenty skoro zašliapa absurdný scenár s priblblými dialógmi, fakt. Pôvodne som mala v rukáve aj nejaké citácie ale ubehlo už pár dní čo som to videla a nechala som si zájsť chuť citovať film, ktorému dávam *. Vlastne... ja dávam 1,5. Zdá sa absurdné, že sa obťažujem s pridávaním tej 1/2*, ale tá je priam zásadná! Za to, že som to (už v úvode) nevypla, toto lacné (ekonomicky, hoci pre tangerine1 i kvalitatívne:)) béčko má totiž hovadsky vtipný charakter a tiež za zázrak, že moja hlava dokázala 91 minút potláčať gravitáciu, paráda! "Nekoukejte na mě tak ušlechtile," hej, 30% je tiež krásnych.

Úhel pohledu (2008)

Ja to milujem. Milujem, keď ma filmová akcička rozrajcuje tak, že splašené srdce mi búši do spánkov a žalúdok cítim v nohaviciach. Áno!, opäť beží čas, opäť beží o najmocnejšie amícke krčisko a opäť sa vynárajú staré idylické časy, keď mi z nasratej túžby patriota Bauera po obyčajnom spánku vypadávali vlasy :DDD. (Jediný seriál, s ktorým som musela seknúť po viacnásobnom lekárskom warningu! Kecám? Nekecám? Pripadá, že kecám? Si sBauerom netykáte, že je tak? :)) Teším sa, že môžem Uhlu venovať svoje 4*, skoro panenský, a možno i panenský 4* zážitok:). Akurát keď by sa už invenčnosť sexi, dynamickej koncepcie mohla oplieskať o hubu, deaktivuje váš vnútorný alarm rajský akčný nárez- naháňačka! nie, NAHÁŇAČKA! Držať v ruke popcorn, tá naháňačka by ho musela vymrštiť do vzduchu, nachádzať sa v kinosále, onú popcornovú sprchu by ťažko niekto zaregistroval(!) Šumafuk, že je to nereálna brutalita. Šumafuk, že pravý uhol pohľadu od prvých sekúnd stelesňuje vízia patetického finálneho big bangu amerického superklišé. Ani nezamrzí, to všetko doráža do vedomia, až keď mi ho titulky resuscitujú! To je dôvod, prečo neísť na max, ale dôvod pre smútok?!, prosím vás...? Pri takto šťavnatej, omračujúcej akčnej fikcii???

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat) (1972)

„Posudzuj ľudí podľa ich otázok než podľa ich odpovedí,“ povedal nejaký maník. Slečna zaťatá, moja pamäť, jeho meno už dáávno vyseparovala ako živinu nevýživnú a banálnu, ale maník to bol dosť pozoruhodný, zasahuje ženská intuícia... A slečna pamäť mi dnes pri spomienke na túto nedávno videnú komédiu vygenerovala práve tento výrok. Čo viac si priať, že áno? :) Woodyho otázky ako: Funguje afrodiziakum?, Sú vedecké výsledky v oblasti sexu presné?, Sú transvestiti homosexuáli? sú-na danú tému, navyše k danému titulu(!)- vyslovene nezáživné, prvé dve uvedené sú aspoň poňaté veleoriginálne. Jedna s moc sympatickým potenciálom (Čo je to sodomia?) skončila absolútne mimo, v infantilnom kontajneri, a áno, najmä vďaka hereckým kreáciám nedosiahla totálny kolaps humoru. Potom je tu viacero komediálnych nápadov a výpadov, voči ktorým som proste frigidná a jedna prudká genialita, poviedka nazvaná Čo sa deje pri ejakulácii?, vďaka ktorej si túto allenovku zapamätám. Verdikt: holt, Woody ma neuspokojuje, keď sa pýta. Ešteže... :D, ešteže tu na databáze jesto i nezištných užívateľov so všakovakou výbavou, čo vašu frustráciu ochotne utíšia. Áno, presne tak, autorka reagovala na výzvu užívateľa pshimi a položila mu otázku. Neskromný srandista sa chytil vskutku výdatne:), no keďže pshimi je užívateľ so pseudoprosociálnym cítením (sere na spoločnosť, štipku prenesene:D), a otázka mala sociálny podtext, zodpovedať ju nemohol, mea culpa.:))) A tak sa mi táto allenovka do smrti bude spájať s nezodpovedanými odpoveďami..... Najsrdečnejšie pozdravy, Pavli :DDD!!! Tento komentár síce nie je fikcia, ale v žiadnom prípade nebagatelizuje a nie je namierený proti know how spomínaného užívateľa.

The Cat with Hands (2001)

He he..... ambiciózne kočky sú väčšinou tie najnenásytnejšie! Dokladá tento hutný kraťas, ktorý na plôške 3, 33 min demonštruje ako vyšťaviť film krátkometrážny na čistý a lahodný dojem celovečerný.

The Man in the Lower-Left Hand Corner of the Photograph (1999)

Prvé moje morbídne stretko s Robertom Morganom a zároveň prvý jeho short. Animácia? Pekelná estetika šeredného! Už samotné postavičky (ne)jednému vyobracajú žalúdok tak, že.....nooo, zažite a užite, jo? Myslím, že Morgan na mňa silne zapôsobil, pootvorená pusa, zrýchlený tep a verva, s akou som to celé vysledovala, sú viac ako dôveryhodným ručiteľom. Adrenalín!

Slepota (2008)

Zatvorte oči. Čo vidíte? ČO vidíte??? Tmu. Môžte otvoriť..... Čo by ste robili, keby ste z ničoho nič, zo sekundy na sekundu, prišli o zrak? A spolu s vami postupne celý panelák, celé sídlisko, celé mesto, celá krajina.....? A čo ak by tá slepota bola biela? Čo ak nebudete vidieť nič len dokonalé, ostré, nemilosrdné biele svetlo? Akej farby bude potom vaša nádej? Viete si to predstaviť?----- Moje zadosťučinenie je tak enormné, že kult Matky Terezy s ním ani zrovnávať nejde. Luxusný a veľmi verný prepis Saramagovho románu, ktorý vlastní len jedinú vadu krásy: aby tvorcovia všetko pomestili a tiež aby mohli ukuchtiť patrične hustú polievku z drámy spolužitia slepcov v karanténe, naskočili na klusajúceho koňa a tlaky stopáže a skratkovitosť sú v úvode cítiť. Brilantné, hrôzyplné stvárnenie bielej slepoty, sugestívna kamera, autentické civilné kreácie hercov- keby to niekomu ušlo, strhujúca Julianne Moore MÁ na nomináciu na "plešouna"- scenár, strih, hudobné podkreslenie...proste:!!! Naložených bude na vás toľko rôznorodých emócií, že po skončení Blindness okúsite váhu slonej kože a nebudete si pripadať, vy budete ťažší. Hocako frázovito môže znieť podstata námetu i adaptácie--- slepí môžu vidieť a VIDIA, kým si udržia ľudskosť, dôstojnosť a sú schopní lásky (nielen k sebe samému:)), práve tak ako vidiaci môžu znenazdajky oslepnúť a nemať o tom potuchy, netušiť, že to ich videnie nie je nič viac než sprostý klam...--- nech to pripomína hocakú otrepanosť, Meirellesova adaptácia by vás z tohto dojmu mala vyliečiť, pretože demonštruje svoje princípy, vízie i ilúzie a robí to neúplatne.----- Zatvorím a otvorím oči. Vidím. Vidím??? A čo vy? Sledovali ste túto drámu dobre? Áno? Nie? Neviete? Tak teda, čo vidíte??? 95% Keby sme si ďalej chceli zakoketovať s myšlienkou, tak: láska NIE JE slepá.

Žáby (2002) odpad!

Za guráž podpísať sa pod tak otrasné, asi moc špatne surreálne stvárnenie žiab (!) by si to zasluhovalo *, ale to by bolo bohapustou urážkou všetkého, čomu kedy tú * pridelím . Čím netvrdím, že hodnotenie odpad! ostatné "odpady!" neuráža. Toto by sa vôbec nemalo hodnotiť. Načo to hodnotím?????

Podraz (1973)

Nooo, len tak hocikto nevyhúta taký podraz a len tak hocikto ani nezrežíruje takú krimi komédiu! "Prokrista, ti snad tebe minou a trefí mě." :-) Trošinku príliš (a nezmyselne) košatý, a tým rozťahaný, čo podráža dokonalosť môjho dojmu. 4,5*

Trio z Belleville (2003)

Za osobitú animáciu, retro atmosféru, odzbrojujúce hudobné čísla, bezbrehú nápaditosť, nevídané karikatúry, vodopád ohromných gagov, drsňáčku babičku a neprekonateľného čašníka.....:) už len kvôli nim dvom túto hravú, ironickú odviazanosť a bizarnosť s príchuťou európskej melanchólie MUSÍTE ochutnať. Vážne! Koho nerozosmeje Trio z Belleville, ééé ten je v keli, bohužiaľ... 4,5*