Jupiter vychází (2015)

Obával jsem se toho, ale stejně jsem do toho šel. Bohužel jsem se jen a jen musel přesvědčit, že Wachowskis děsivě ustřelili a popravdě řečeno se dost obávám o jejich soudnost. Jednat si myslím, že si vzali dost velké sousto na vykreslení tak podivného světa na poměrně krátké ploše, na základě čehož utrpěl příběh, který chvílemi působí až směšně - scény mytí záchodů, wtf úřednická pasáž, aj. Pozitivem je pěkný vizuál a fakt, že to nenudilo, ale jestli měl mít film hlubší dopad, tak mě to teda netrefilo. Celkově tedy z mého pohledu velký přešlap a pokud chtějí Wachowští vykreslovat nějaký jiný svět, mohli by se klidně zaměřit na ten futuristický z Atlasu mraků, ten by mě zajímal dost...

Policejní jednotka v barvách (1982) (seriál)

Jako "prequel" k bláznivým střelám rozhodně zajímavé, zvlášť vzhledem k porovnání, jak se posunul vývoj postavy Franka Drebina. Tady je to v podstatě frajer a legendárního nemotoru byste v něm poznali snad jen v momentech, kdy sráží autem popelnice. I tak je to ale postava výborná a ten rozpor mezi jakous takous vážností příběhů a probublávajícími fórky, z nichž některé byly pak použity i ve filmech, je dost dobrý a na svou dobu bych řekl, že i celkem přelomový. Protože je zde ale kladen věrší důraz na příběh než ve filmech, naráží to ale na problém, že chvilkami to alespoň mě nudilo. Celkový pocit je však rozhodně kladný - velmi slušné tři hvězdy.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Bohužel - uzavření trilogie a zároveň asi úplně poslední film ze světa Středozemě je pro mne celkem jednoznačně nejslabším článkem celé trilogie, nebo vlastně i hexalogie. Co už mnozí kritizovali o předchozích dvou dílů, mne zasáhlo až tady - zkrátka opravdu nebylo z čeho brát a z jedné bitvy už dneska víc než dvouhodinový film opravdu uklohníte těžko. Šmak opustí scénu až nečekaně brzo a pak už se jen válčí a válčí. Samozřejmě to není špatné a jsou tam opravdu silné momenty, ale nějak mne to nedovedlo vtáhnout. Zakončení tedy s mírnými rozpaky, přesto jsem se při titulkách nostalgii neubránil, Středozemě mi na filmovém plátnu bude opravdu chybět...

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Nádherný film, který se mi zkrátka zcela trefil do vkusu. Poselství jsou jednoduchá a ne poprvé zfilmovaná, ale v kombinaci s pestrým vizuálem, nesměle přesvědčivým Stillerovým výkonem a naprosto famózním hudebním výběrem tvoří neodolatelný počin. Tento film je spolehlivým přinašečem dobré nálady a značně inspirativním kouskem:-)

Nejvyšší nabídka (2013)

Strašlivě smutný film....Ten dějový twist se mnou tak emocionálně zacloumal, že se ani teď, několik desítek minut po dokoukání nedovedu dát vnitřně dohromady. A právě proto bravo, tento film je skutečný skvost.

Vlk z Wall Street (2013)

Vlk rozhodně není film pro každého. Kdo má v sobě alespoň malinko zaháčkovaný kousek puritánství (což je asi i trochu můj případ), bude s tím mít větší či menší problém. Ono se totiž ve filmu skutečně většinu času jenom fetuje a souloží a na té závratné délce 180 minut už je ta dávka docela velká, přeci jenom i ty péčka bývají většinou o dost kratší:-)) Uznávám, že to však není objektivní argument a byť bych si trochu představoval zkrátit fázi, kdy byl Jordan on the top a prodloužit fázi na dně, jedná se o v podstatě dokonalou ukázku, co dovede s lidmi ta nejmocnější zelená droga a to opravdu není řeč o trávě. Davové šílenství, které způsoboval Jordan svými projevy (v dechberoucím DiCapriově podání) mezi zaměstnanci je zobrazenou s krásnou dávkou ironie a dekadence, stejně jako mnohačetné večírky, které nejlépe vystihují slova jako dekadence, avantgarda. Myslím, že film by se pekelně líbil francouzským realistům z 19. století, protože Jordan Belfort je Miláčkem současnosti.

Hon (2012)

Nikdo neumí tyhle ošklivé filmy tak jako Seveřani. A tak jen zatínáte pěsti, v duchu mlátíte a zabíjíte ty tupé lidi a naříkáte nad nespravedlností, která se na hlavního hrdinu snesla. Bezmoc, to je to správné slovo. A když už to vypadá tak krásně happyendově, zase vám Seveřani vrací ledový klín do hlavy. Většina filmu sice očekávatelná, ale díky atmosféře a hereckým výkonům zkrátka perfektní.

Šmejdi (2013)

Šmejdi sice trochu neví, čím chtějí být - jestli hlubokou sondou do duše seniora (na to je však málo hluboká) anebo drsnou ukázkou, čeho jsou někteří lidé schopni (to je však rozrušováno snahami o hloubku). Není to úplně špatně - vnímavý člověk si chybějící domyslí a zahloubá se nad problémem sám a je hlavně dobře, že něco takového vůbec vzniklo, protože silná medializace když už nic jiného, tak způsobila aspoň to, že to Šmejdi mají složitější. Že by se senioři na základě filmu poučili, to asi sotva....Na to je problém opravdu moc složitý.

Gravitace (2013)

Sandra Bullock a George Clooney v jednom filmu? Nikdy bych netipl, že právě tato dvojice se sejde v čemkoliv jiném než v romantické komedii, které bych se hodně širokým obloukem vyhnul. No a vida. Tito dva excelují v intenzivní a křehké vesmíroplavbě, která vás zase naučí se bát vesmíru, jen trochu jinak, než nás to naučil Ridley Scott v roce 1979.

Machete zabíjí (2013)

Ač jsem se na konci jedničky vyslovil přání, ať radši Rodriguez o pokračováních moc nepřemýšlí, trailer mi stejně nedal a zejména díky Gibsonovi jsem do toho zase šel. Na dvojce je sympatické, že už zcela odhodila jakoukoliv snahu o vážnost a je to nefalšovaná komedie vrcholící Dannym Trejem alias Slim Pickensem letícím na raketě. A Gibson? Z něj se pomalu, ale jistě stává jeden z nejluxusnějších záporáků a moc se těším, co nám v tomto směru předvede v třetích Expendables. No, to vše však nemění nic na tom, že byť je to ryze odlehčené, tak to sem tam sklouzne do nudy, sem tam trapnosti tvářící se jako avantgarda. V tomto směru stejně jako u jedničky raději nechci vidět, jak to dopadne s tím vesmírným dílem, ale může se klidně zase stát, že pokud tato úchylnost spatří světlo světa, tak se zase nechám nalákat:)