Sil jong (2009)

Vcelku solidní perverzárna, kterou Kim naservíroval. Samotář, jenž si libuje v unášení žen a v garáži je spoutá či drží v kleci a následně s nima dělá kdejaký úchylárny. I gore si drží poměrně slušnou hranici.

Smrt ve tmě 2 (2021)

Ostatně to na mě udělalo dojem jako první díl. I když, jak už bylo několikrát zmíněno, nějak nevidím logiku v tomhle pokračování. Gore byl občas fajn a překvapil, stejně tak záporáci. Hlavně matka, docela creepy čubka. Jestli mě něco sralo, nebo teda spíš postrádalo trochu logiky, tak je hlavní představitel. Pokud by takhle fightil každý člen Navy SEAL co oslepne, pak raději ani nechci vědět, jaké jsou jejich schopnosti když slepí nejsou. To by USA zřejmě měla armádu terminátorů. Hold, jen jsem doufal, že slepec se bude chovat trošku více prostě jako slepec a ne, že mi sundá pistolí tři týpky vedle sebe. Pak totiž celý název filmu a taky jeho koncept postrádájí smysl.

Zhoubné zlo (2021)

Poklona Wanovi. Co se mainstreamových hororů týče, tak mu v dnešní době může konkurovat jen málokdo. Zhoubné zlo je poctou několika hororovým subžánrům. Máme tu trochu explo, duchařiny, found footage, homeinvasionu, atd. Gore je místy více než slušný, tady si dal Wan opravdu záležet. Po technické stránce, ať už mluvíme o kameře, střihu, vizuálních efektů a hlavně hudby, tak je to to nejlepší co jsem v poslední době viděl. Převážně ten soundtrack, to je prostě absolutní bomba. Hudba v Argentových giallech mě vždycky dokázala řádně vystřelit z gauče a tady to bylo v podobným duchu, akorát jsem z něj vyletěl hned několikrát, díky Jamesi. Taky oceňuji nápad v podobě maskovaného parkour fučiminakule nindža sensei zabijáka. To jsem snad ještě nikde nikdy neviděl, prostě paráda. No a nechci moc spoilerovat dopředu takže to zkrouhnu co to půjde. Vůbec bych se nedivil, pokud by se Wan inspiroval Miikeho epizodou Otisk, ze série Masters of horror. Kdo viděl, může očekávat v kurva zajímavý rozuzlení.

Cenzorka (2021)

Tak tady máme zase jednu labilní filcku. Ta v práci při sledování horůrku spatří ve filmu svou sestru, která byla kdysi unesena a tak se rozhodne konfrontovat tvůrce, převážně rejžu, aby svou sestru dostala zpět. Ono se to vlastně nezdá jako úplně špatný nápad, jenže se jedná o případ, kdy je samotné provedení totálně v hajzlu. Nějaký děsivý momenty na bodě nula, atmosféra a herecký výkony zcela o hovně. Taky jsem čekal i nějaký větší flashback či něco vysvětlujícího co se s její sestrou vlastně stalo a vesměs jsem se nic nedozvěděl. Trošku gore na konci to zachránilo alespoň na hvězdu. Jinak se pro mě jedná o jeden z nejhorších hororů letošního roku.

Kdo zabil Malcolma X? (2020) (seriál)

Co to má jako být ? Propaganda islámu ? Jak si potrpím na true crime z produkce netflixu, tak tohle je slušnej zideologizovanej shit. První čtyři díly člověk musí poslouchat jak se jedna strana černochů v čele s Malcolmem hádá s druhou, jíž vede Elijah. Ublížení niggaz prskají všude kolem, fuckují každého bílého okolo a světe div se, von se opravdu na jednoho z nich spáchá atentát, opravdu k nevíře. To, že takhle Malcolm dopadl bylo jasné už od samého začátku. Otázkou zůstává, kdo dal rozkaz ? Ano, i tohle se snaží dokument zodpovědět, proto poslední dva díly bohatě stačily a tam už můžu říct, že jsem cítil nějaké napětí, které od true crime dokumentů očekávám. Mohl vzniknout i celovečerní dvouhodinový dokument a ne taková táhlá propagandistická nuda.

Dávné rituály (2020)

No ty kráso. Stará Rybana a dvojče Billyho Burka se snaží vymýtit démona z americký fetky. Já si na ty horory, odehrávajíc se v chýši uprostřed džungle, budu muset začít dávat asi pozor. Takhle jsem trpěl naposledy letos u Gaia. Tohle bylo možná ještě horší. Nekoukatelná slátanina, protkaná ubohými PC efekty a nudnými lekačkami s nezajímavým, ubohým démonem, který je tady vidět celkově asi 30 vteřin. Tohle snad nikdo ani nemůže myslet vážně. Horor, který by rád vzdal poctu subžánru aka Exorcist. Spíše se však děje přesný opak.

Vražda mezi mormony (2021) (seriál)

Po naprosto nudném a nezajímavém prvním díle, přichází v druhém zcela šokující obrat, v který bych nikdy nečekal. Pak už jsem jen čuměl s otevřenou tlamou. Jeden člověk přinese nové svědectví o základech mormonské církve v podobě nalezení starého dokumentu a začíná tak spleť událostí, které vyvrcholí v tu nejhorší možnost - vraždy. Následné vyšetřování odhalí šokující realitu. První díl je opravdu takový nemastný, neslaný, nějak jsem se nemoh zakoukat. Navíc, když jde o dokument zabývající se náboženstvím, tak to už je pro mě úplně mimo. Ale vydržte do druhého a snad budete přitlučení k obrazovce jako já.

Tři smrti Marisely Escobedo (2020)

''Jednat s mexickými úřady je ztráta času.'' Jo hochu máš svatou pravdu. Tohle je scénář vyzívající k natočení nějakého politického, temného thrilleru. Když je zavražděňa mladá dívenka, život rodiny v čele se svou matkou se obrátí vzhůru nohama a začíná tak neutuchající boj za spravedlností. Tento boj však není vedený policií či tamějšímí úřady, ale samotnou matkou, která bojuje až do posledního dechu, kdy vraha začne hledat po celé zemi, sleduje ho z úkrytu, z auta, je to hon na vlastní pěst. Nakonec nebude vzdorovat pouze samotnému vrahovi ale i zločineckému kartelu a celé politické sféře. Pořádá protestní pochody a demonstrace proti vládě a zcela po právu se stává možná tím největším symbolem za spravedlnost v novodobých dějinách Mexika. Jedná se přesně o ten typ případu, kdy lze vidět ten největší odpad justičního a policejního systému a naprosté selhání úředních složek. A je prostě obrovská škoda, že dokumenty, které trvají necelé dvě hodiny, tak zrovna je bych si dokázal představit v nějaké delší minisérii a u těch co jsou roztaženy třeba do pěti dílů, tak zase přesný opak. A jak jsem se zmínil na začátku, doufám, že tohle někdy někdo zfilmuje, ať už v podobě seriálu nebo filmu.

Beckett (2021)

Asi 10 minut pro Alicii ? To musel být ale tučný honorář. Během prvních 25 minut jsem se několikrát rozmýšlel jestli to vypnout. Ta trapná naháněčka v první třetině snímku mě nijak zvlášť neoslovila. Půlku filmu divák vlastně ani neví, co a proč se to celý děje a na co se vlastně kouká. Po přesunu do metropole s protestujícími davy to začalo chytat nějaký akčnější a zajímavější nádech kdy se děj rozuzluje. Prostředí a příroda Řecka mě zaujaly a mělo to vizuálně pěkný nádech. Nic to však nemění na tom, že se jedná o podprůměrný akční film se špatnými hereckými výkony. Škoda, dalo se z toho možná vytřískat více.

Případy neviny (2020) (seriál)

Banda úřednických byrokratických mamrdů a fuck da police složek ve své nejdrsnější podobě. Když si tak nějak vzpomenu na Kájinka, mám chuť si s jeho případem vytřít prdel. I když tedy, nijak to zlehčovat nechci ale tyto kauzy jsou sakra pořádnej hardcore. Dá se říct, že se celá minisérie zaměřuje na tři hlavní aspekty obvinění. 1) forenzní odontologie, kdy se dotyční odsoudí dle stop zubů/kousanců. 2) špatná identifikace pachatele svědků či samotné oběti. 3) manipulace s důkazy. Třetí bod je ze všeho nejzajímavější. Proč ? Jelikož to, co vidíte ve filmech a seriálech, se zde projevuje jako realita, krutá a tvrdá realita. Zcela a naprosto neuvěřitelná machinace a manipulace svědků, kdy se okresní, pardon, zasraní prokurátoři či šerifové, pardon podruhé, filckové snaží dohnat nevinného za mříže a jsou schopni k tomu použít jakékoliv prostředky. Zapomeňte na to, že máte aliby od své vlastní matky. Zapomeňte na to, že kousance se neshodují s Vaším chrupem. Tady si úředníci jedou svoji vlastní ligu a jdou přes mrtvoly, jen aby někoho usvědčili. Naštěstí ve státech vznikl Innocent project, který se snaží tyhle strůjce potrestat, i když ne vždy se to plně podaří,  v drtivém případě vesměs vůbec. A samozřejmě to hlavní, snaží se vytáhnout z vězení nevinných lidí co to jen jde. Klobouk dolů před zakladateli projektu a právníky, kteří se toho účastní a mají koule a kuráž. Je smutné, jakým směrem se někdy dokáže rčení ''pomáhat a chránit'' ubírat. Věřím, že pokud se někomu líbilo Jak vyrobit vraha, tak tady zklamán nebude. Některé díly jsou sice trošku delší a také bych uvítal, pokud by se seriál zaměřil trochu i na samotné vyšetřování, z kterého bych chtěl prostě více.