MH370: Ztracené letadlo (2023) (seriál)

Na tom dokumentu se podílel i Dylan Avery, ne ? Je to všechno moc pěkná pohádka, ale nemůžu říct, že by mě to nějak nebavilo. Chvílema jsem se dosyta zasmál, někdy kroutil nevěřícně hlavou, bohužel jen málokdy se opravdu zamyslel. Je to pouhopouhý konspirační dokument, který se snaží dát až moc najevo, že to co se oficiálně tvrdí, není v žádném případě pravda. Bohužel je to podpořeno dvěma novináři, kteří zde dostávají nejvíce prostoru. Oba nám v průběhu představí své teorie, co se asi tak mohlo stát. Jedna z nich je vážně moc pěknej akční snímek v čele s ruským Jackem Ryanem. Skoro nikdo z nich nedokáže pracovat s daty a fakty. Za vše můžou Amíci, Rusové, Čína, Malajsie, vlastně úplně všichni. Tady chybělo vážně už jen UFO. Fascinuje mě, že tvůrci tady ani jednou nezmínili datový okruh ACARS, který vysvětluje, jak se letadlo s největší pravděpodobností pohybovalo, a který byl při tomto pátrání naprosto klíčový. Konspirační teoretici a lidi co nenávidí USA budou mít však žně, o tom není pochyb. Zmizení MH370 je samozřejmě záhadou. Prohledat 120 000 km čtverečních mnohdy rozbouřeného oceánu asi nebude prdel. Já věřím tomu, že letadlo je opravdu někde na dně těchto vod, ve velké hloubce, kde to sonary ještě neprozkoumaly. Fantasmagorní teorie provází samozřejmě každou záhadu, bez toho by to nebylo ono. Pokud bych si měl vybrat jednu záhadu v oblasti letectví, o které bych vážně rád znal pravdu, tak mezi zmizením Amelie Earthart, US bombardéry v roce 1945 a MH370, si vyberu právě tuto.

Muž jménem Otto (2022)

Starý, puntičkářský a mrzutý Otto, naštvaný na všechno a všechny po ztrátě své manželky, se snaží ukončit svůj život. Jenže noví sousedé, kocour a okolnosti jej přimějí k tomu, že má na tomto světě ještě nedokončenou práci, a tím, že pomůže ostatním, možná nakonec pomůže i sám sobě. Knihu jsem nečetl, původní film taky neviděl, trošku mi to připomíná Gran Torino, ale je mi to úplně jedno. Takhle krásný a dojemný film jsem neviděl už pár let. Potěší flashbacky do minulosti, kdy Otto poznává svou ženu, až po osudný den a pochopíme tak Ottův přístup v současném živote. Spousta humorných dialogů a situací. Bavila mě tu úplně každá postava, každý má co nabídnout. Hanks je klasika a počíná si jako vždy znamenitě. Několikrát se tu radost mění v slzy a slzy zase v radost. Výborné komediální drama, které zahřeje u srdce.

Velryba (2022)

Neskutečně depresivní a smutný film. Charlie se nedokáže vzpamatovat ze smrti svého přítele. Zůstane tak uzavřený sám doma, v malém bytečku a jen se pase. V jednu chvíli mi je Charlieho vážně líto a o pár minut později se mi z něj chce zase zvracet. Hodně drsný kontrast. Konverzace s jeho dcerou jsou vážně síla a jsou stropem celého snímku pokaždé, když se Ellie objeví na scéně. Finální záběr byl pro mě výbuchem emocí. Velryba je velmi citlivým dramatem, které možná pobídne některé zamyslet se nad svým životem, no a co si budem, taky váhou, protože takhle dopadnout prostě nechcete. Divím se, že Sadie Sink nedostala vůbec žádnou nominaci, jelikož je tady vážně skvělá a po Fraserovi, který si jde jistojistě pro sošku, předvádí perfektní herecký výkon. To stejné mám s hudbou, ta je zde výborně vystihující a jednoduše geniální.

The Outwaters (2022) odpad!

No ty kráááávo, tak tohle byla neuvěřitelná kejda. Mě vážně fascinuje, že jakmile někdo veme kameru do ruky, použije krev a zamixuje do toho vytí kojotů, tak si to následně označí za horor. Rychle si to shrňme. Partička přátel vyrazí do pouště, během 50 minut se nestane vyloženě vůbec nic. Slyšíme jen nějaké dunění, blesky a vytí nedalekých zvířat. Následně přichází konfrontace se sekyrou a octneme se v jakémsi přeskakování mezi dimenzema. No a to je vlastně všechno. Potom už je z toho one person záležitost, kdy se nám střídají záběry - krev na nohou, krev na zemi, krev na nohou, krev na zemi, nějaká plazící se pupeční šňůra, krev na nohou, krev na nohou, uděláme výjimku - krev na prstech, krev na zemi, zase pupeční šňůra, krev na nohou, bacha osel, krev na zemi. Přesně o tomhle je celá tahle pojebaná záležitost. Celé je to protkáno stupidním množstvím různých zvuků zvířat,blesků,hromů,chvění a nevím čeho všeho, a taky světýlek, blikajících, hýbajících, stojících, vidět tam je kolikrát úplný, ale úplný hovno. Tady si někdo dělá asi úplnou prdel ne ? Nejlepší jsou poslední minuty s hlavami, uřízlým chujem a střevama, ale to mě nedonutí změnit hodnocení. Omlouvám se, že nejsem schopen pochopit tohle duchovně podobenstvo existenciální hovno. S naprosto čistou a jasnou myslí mohu prohlásit, že tohle je ten nejhorší FF, který jsem kdy viděl. Po tomto filmově obohacujícím se zážitku začínám reálně uvažovat, že budu muset zvýšit hodnocení loňského Dashcam a VHS. 100 minut lidskýho utrpení a nesvobody. Tady není srovnávání s Blair Witch absolutně na místě a obešel bych to teda kurevsky velkou oklikou. Co říct na závěr. Found Footage is dead.

Nezvěstná (2023)

No hurá. Konečně můžu letos poprvé naplno bodovat a kinonávštěva se vyplatila na výbornou. Miluji tyhle atypický thrillery, přesně dle mého gusta. Podobně jako v dřívějším snímku Pátrání, se i zde ponoříme do záhadného zmizení rodinné osoby. Ze startu začneme zvolna, pak se ale matka mladičké June náhle ztratí na dovolené v Kolumbii i se svým přítelem a začne to nabírat dobře na tenzi. Dcera se tak může ponořit do drásajícího pátrání a zjistit, co se vlastně stalo. Používá přitom všemožné aplikace ( tady je snad všechno - facetime, whatsapp, instagram, twitter, google maps apod. ). Vše je opět čistě představováno stylem, nazval bych jej ''screen found footage'' ( laptop, mobil, security kamery, městské kamery a mihne se tu i zadní kamera auta ). Příběh a zápletka je naprostá bomba. Vůbec nic není jak se zdá a to už od samého začátku až po konec. Upřímně si nepamatuji, kdy naposled jsem viděl tolik otazníků, neznámých a taky zvratů jako tady. Asi v půlce filmu přichází totální šok, kdy to vypadá, že vše se může zahodit a začít od znova. Jenže !!! Pro překvápko nemusí člověk čekat dlouho ( jsou tady cca 2-3, které obracejí snímek vzhůru nohama ). Potom už divák netuší, komu může věřit nebo kdo je ještě podezřelý. Prostě paráda, já jsem maximálně spokojen. Myslím si, že Nezvěstná asi nebude tak divácky úspěšná jako Pátrání, ale mě se toto prostě líbilo ještě o chlup více a musím naplno bodovat. Výborný drama-thriller-mysteriozní-krimi snímek.

Sneengle (2021) (seriál)

Rozhodně nečekejte klasický severský krimi jak jste zvyknuti. Z drtivé části se jedná o sociální drama. Sledujeme úpadek, bídu a zmar švédské rodiny, které, aby toho nebylo málo, se náhle ztratí jejich novorozenec. Dále tu máme vyhořelý život starostlivé zdravotní sestry a práci detektivky, jenž se stará o svého chorého manžela a musí se potýkat s úskalími ve své práci. Podezřelý tu je úplně každý. Seriál je chvílema opravdu nepříjemný, drsný a bohužel i reálný, kdy víme, že takových případů se děje na světě x tisíc a pro někoho je každodenním chlebem. Moment, kdy si matka udělá doma mejdan je absolutní vrchol. To máte chuť vyhodit televizi z okna. Zoufalý otec se snaží a dělá co může, ale co když už prostě nemůžete a nevíte jak dal ? Zoufalé chvíle, zoufalé činy. Na jedné straně obrovská starostlivost, na straně druhé naprostý nezájem a neschopnost. Hodnotil bych i více, ale prostě tu klasickou krimi část jsem tu postrádal. První tři díly jsou čistokrevné drama s flashbacky, druhá půle už je zajímavější s dobrým napětím a nějakým tím vyšetřováním. Sneengle je napěchován dekadencí od začátku až po samotný konec - drogy a alkohol, nouze o práci, špatná výchova, útěk z domova, brzké těhotenství, podvod, despotismus. Nic hezkýho a příjemnýho nečekejte. Je to krutý a hodně smutný. Matky by se měly rozmyslet zda sledovat či nikoliv.

Někdo klepe na dveře (2023)

Jsem pořád tak nějak na vážkách. Více psychologický thriller než horor, to zajisté. Po cca půl hodině už je divák plně vsazen do děje. Pak se jen čeká, kdy jeden z otců poleví a kolik vlastně umře nakonec lidí. Dopadlo to ale přesně tak, jak jsem čekal, nic překvapivého se nekoná ( krom těch katastrof, to jsem se těšil a užíval si to a v tomto momentě graduje film nejvíce ), v podstatě bez gore což je škoda, herecky mě to taky nijak nevzalo ( jak mám Bautistu rád a Groffa z Mindhuntera taky, tak tady byl spíš za takového blbého ňoumu ). Napětí před katastrofami a těsně před každým zabitím celkem ok, zajímavé téma a příběh taky ( náboženství, apokalypsa ). Za 4 nedám, musel bych jít na sílu, ale oceňují silnější trojkou. Dle prvotních reakcí jsem to čekal daleko horší, ale žádná apokalypsa se určitě nekoná. Moment...nebo koná ?

Hlavní podezřelý: Případ Madeleine McCannové (2021) (seriál)

Je dobře, že dokument nejde nějak moc do hloubky a nerozebírá se tu vše v detailech ( pokud si chce někdo udělat detailní přehled, doporučuji dokument od Netflixu ). Jen rychlý přehled zmizení Madeleine onu kritickou noc, jinak se vše zaměřuje na hlavního podezřelého Christiana B. Bohužel, jen nepřímé důkazy. Nikdo nedokáže přijít s něčím rezolutním, pouhé teorie a spekulace. Žalobce nic pořádně neřekne, obhájce nic pořádně neřekne, na jednu stranu to chápu, ale nedozvíme se tu prostě vůbec nic. Podezřelý se onen moment pohyboval v blízkosti Ocean Clubu a má pestrou kriminální minulost, to jsou hlavní dva důvody, proč je momentálně nepřítel č.1. Osobně si myslím, že tento případ se nikdy nevyřeší a ani si nemyslím, že Christian B. opravdovým pachatelem, byť prase to je asi pořádný. Je ale pravda, že bych byl docela zvědav, pokud by se pořádně prohledal jeden z jeho pozemků kam doteď vyšetřovatelé ještě nezašli. A co ta studna ?

Leegion 1945 (2022) (seriál)

První dva díly mě bavily, to bylo supr. Hodně rozmanité, boj, kamarádství, v pohodě. Jenže potom se z toho stává takový až moc nezáživný bloudění po lese s až moc dlouho trvajícími scénami, které zbytečně zabírají čas, jenž se mohl vyplnit něčím daleko lepším/jiným. Musím však klukům pochválit kameru, uniformy, zbraně, a taky že si dokázali obstarat techniku, klobouk dolů. Celkové znázornění příběhu estonského vojáka je od půlky ale nudnou pasáží.

Nedobrovolné publikum: Skutečná American Horror Story (2022) (seriál)

Škoda. Příběh je to vskutku zajímavý, jenže je to podáno hodně nezáživně. Ve zkratce, jednoho dne unesou malého chlapce, ten je několik let ''vězněn'', po několika letech se vrátí a vypráví svůj příběh. Natočí se podle toho i seriál, z kterého tady máme úryvků až až a já vůbec nechápu proč. Mohl být více vyobrazen jeho příběh po onu dobu sedmi let, chybí mi tu více info o únosci, je to prostě natahovaná nuda. První dva díly bych zkrátil na jeden, na nějakých 30 min a bohatě by mi to stačilo. To nejlepší přichází v díle třetím. To bych chtěl spíše vidět krimi dokument o jeho bráchovi než celé tohle představení, tam je to naopak zase hodně zkrácený. Docela zahozenej potenciál.