Vražedný okrsek (2023) (seriál) odpad!

Zlí policisté a hodní zločinci. Každý druhý pachatel tady má trestní rejstřík dlouhý jak toaletní papír ale byli to strašně úžasní lidé prosperující pro společnost. Nejlepší je případ týpka, který se vloupá v noci do Subwaye a jak z něj vylézá i s heverem v ruce, tak jej policisté okamžitě zastřelí. Já se přiznám, že mi to na první pohled přišlo taky jako zbraň, navíc když byla noc. Chování policie se vůbec nedivím. Ve státech je známo, že některé zásahy zřejmě nebyly úplně v souladu s postupy a asi se to děje dodnes, ale to porovnání kolik je tady zabitých černochů, hispánců apod oproti bělochům, no musím se ze srdce jenom smát. Doporučil bych si pustit nějaká videa bez cenzury na navratdoreality. A jak tam je každej uřvanej a ubrečenej ? Tady naordinoval rejža každému vystupujícímu těsně před natáčením tygří mast pod oči, aby to mělo na sledujícího co největší efekt. Nezpochybňuji bolest a utrpení pozůstalých, to ani náhodou a nikdy bych si to nedovolil, ale tady je to sprostá manipulativní reakce na diváka vyvolat soucit. Hnus. Tohle bych tipoval spíše od Netflixu než od Disney.

Infinity Pool (2023)

Já nevím. Je to divný, je to ujetý, je to trochu zvrácený, surrealismus z toho stříká dobře, trošku gore, nahota, zvláštní kult lidí a v neposlední řadě zajímavý příběh. Zpracování celého díla mi však dělá velký problém. Synátor se očividně inspiruje otcem a starej Cronenberg tu jde cítit všehovšudy dost, a to je vlastně pro mě kamenem úrazu. Starýho Cronenberga jsem nikdy nemusel, jeho poslední počin byl pro mě obyčejnej odpad a vidím to tak, že u mladýho na tom budu názorově stejně. Herecky je to však podané výborně. Mia Goth je naprosto boží, ta borka začíná být královnou hororu a Skarsgardova osoba tu projde od začátku až po konec solidní proměnou osobnosti. Fans děl rodiny Cronenbergů budou jásat asi blahem ale celkově jde toto mimo mě.

Uteč! (2022)

Tak to byl teda horor. Ženská odjíždí do Norska pátrat po svých kořenech a zjistit něco o své tajemné minulosti. Nachází nějaké příbuzné a stepuje u nich doma. Pátrá, zkoumá...no a jeden velký pivní prd. Snaží se to tvářit atmosféricky, snaží se to být záhadný, snaží se to být strašidelný, jenže to nefunguje. Tady totiž nefunguje vůbec nic. Napočítal jsem asi dvě, možná tři, jakože jumpscarey, z toho by stál za zmínku tak jeden. Je to kurevsky utahaný, ukecaný, ukňouraný. Posledních asi 15 minut se možná něco začne trochu dít ale je to šíleně odfláklý. To je snad ten nejnudnější horor, který jsem kdy v kině viděl. Vraťte mi vstupný tvl. Nejzajímavější celou dobu byla partička mladistvejch kreténů co sedéli vedle mě a snažili se mobilem najít svý rozlitý pití a debatovali o instagramovejch sračkách a ještě se tam začali olizovat jako by se dívali na Titanic o Valentýnu. Normálně bych na toto mél nervy ale na dálku jim děkuju za alespoň menší zpestření a pobavení. Pokud nevíte co s penězi a máte hyperaktivní život, doporučuji si ho zničit tímto úchvatným dramatem. Pro všechny ostatní mám jen jedinou radu. Utečte !

Candy Land (2022)

Jedno odpočívadlo, pár kurev a šílená křesťanka. Já ani nevím proč, ale nějakým zvláštním způsobem mě to bavilo, byť to není žádný top a nic, co bych si chtěl pustit znova. Tak trochu případ ''guilty pleasure''. Škoda, že se tu s vražděním nezačalo dřív a gore je hodně osekaný ( pouze rozmazaná krev a časté uhýbání kamerou ) a nebyly tu i hezčí štětky a více nahoty ( i když úvodní scéna je vskutku příjemná ). Ze začátku to připomíná spíš takový drama se špinavýma prostitutkama a jejich životě, kdy mrdaj u dálnice všechno, co se jim dostane pod ruku. Pak ale uslyšíme volání Boha a docela se to rozjede, ale pořád z toho šlo vytřískat více. Jako vyvražďovačka v dálničním motelu na jednu noc, jo proč ne.

Město andělů, město smrti (2021) (seriál)

Naprostá pecka a smršť ! Já žít v 70. a 80. letech v LA a přilehlém okolí, tak raději nevylejzám z baráku. Totální továrna na mrtvoly a sériové vrahy. Takovou produkci zavražděných snad nemělo nikdy žádné jiné město na svétě v tak krátké době. Zabitýma se to tu jen hemží a je úplně jedno, jestli jste v centru města nebo na předměstí. Podíváme se na jedny z nejznámějších případů sériových vrahů. Máme tu škrtiče z Hillside, bodače ze Skid Row, dálničního vraha, vraha ze Sunset Strip a jsou tu i ''kutilové''. Po celou dobu nás budou provázet detektivové, kteří tyto případy měli na starost, taky spisovatelé, sociální historička, bývalí prokurátoři atd. Je tu i pár přeživších, co se rozhodnou promluvit. No je to celé fakt síla. Cenzura je dost na hraně, téměř o každé vraždě, o které se mluví, tu máme policejní záběry z míst činu, jak foto tak video. A jsou toho vážně tuny, včetně lebky 12 leté holčičky. Tím, jak se tu vraždy hrnou jak na běžícím pásu, tak člověk musí být trochu ostražitý a dávat pozor, docela se to míchá. Seriál má svou časovou posloupnost a je sestaven chronologicky tak, aby časová osa dávala smysl, byť se to může zdát komplikovanější. Případ škrtiče z Hillside nás třeba provází v každém díle. Od začátku vraždění k dopadení vrahů až po následný proces. Může se tak zdát, že zrovna jemu se tu věnuje nejvíce pozornosti, což vlastně i odpovídá, ale případ se táhne několik let, během kterých se dostaví na světlo další a další sérioví vrazi. Není to tak klasický koncept 1 díl = 1 vrah. Tohle mi ale nedělalo vůbec žádný problém. Trochu jsem se bál, jak tvůrci vměstnají tolik sériových vrahů do šesti dílů ale dopadlo to excelentně a předčilo má veškerá očekávání. Přesně takhle si představuji dokonalou minisérii se sériovými vrahy a jejich oběti. Není tu nic navíc, všeho je akorát. Moje jediná výtka je snad k tomu, že to nemělo ještě více dílů. Co dodat, snad jen doufat v druhou řadu. Tohle hodnotím jako jeden z nejlepších true crime seriálů, co jsem společně s Rozparovačem a Nightstalkerem viděl. Skrytý poklad na Disney+.

Gannibal (2022) (seriál)

Já nevím, je to takový nemastný, neslaný. Jeden policista v malé vesnici nahradí druhého, protože první se ztratil neznámo kam. Máme tu jednu hrůzu nahánějící rodinku a celkově podivínské obyvatele malé vesničky. Prostě každej je tu divnej a vy jediní jste normální, znáte to. Ze začátku se snaží policista držet krok aby zapadl, avšak postupem času začne odkrývat tajemství všech okolo a snaží se přijít na kloub tomu, co se ve vesnici ve skutečnosti děje a co se vlastně s jeho předchůdcem stalo. Mě vlastně nejvíce bavil jen první díl a okamžiky, kdy se objeví '' Ten muž ''. Jenže této postavy, která mohla být hlavním tahákem, je tu kurevsky málo, skoro vůbec. Gannibal je seriál o kanibalismu, kdy vlastně ani netušíte, jestli tam kanibalové jsou. Hororem bych to vůbec nenazval, spíše thriller, v kterém jsem cítil, nevím proč, mírně fantasy. Hodně se tu konverzuje a vyšetřuje, což zrovna není úplně na škodu, ale je toho brutálně moc a já bych si dokázal celou sérii vměstnat do celovečerního filmu a to zcela bez problémů. Těm nejzajímavějším postavám je tu věnováno nejméně času a prostoru a finále je nudným zklamáním. Alespoň ten závěr jsem čekal krapet grandioznější, jenže to vyšumělo do ztracena. Na druhou sérii se však podívám, jelikož tu byly na konci alespoň dva zajímavé aspekty, o kterých bych rád věděl jak dopadly a jak se budou vyvíjet dál. Víc jak na 3* si však momentálně netroufnu.

Vlk viking (2022)

Mno...na to, jak za mě spojení horor a Netflix nikdy nejde dohromady, tak jsem čekal daleko větší katastrofu. Norové se s tím poprali celkem zdatně ale o žádné velké slávě se hovořit taky nedá. Úvod je solidní, krátký flashback do vikingské minulosti a legendě, má to ten dobrý severský nádech, sympatické postavy ( jak matka, tak dcera ) a celkově prostředí maloměsta a komunity je taky v pohodě. Na hovno to začne být asi v půlce, kdy spatřím vlkodlaka. Ach jo, když si vzpomenu na ztvárnění vlkodlaků z minulosti jako třeba ve filmu Psí vojáci nebo Vytí vlkodlaků, tak mi je tady z toho teda hodně smutno. Tady vlkodlak vypadá jak začínající projekt středoškoláků v oboru IT a působí na mě stylem jakési strašidelné potvůrky z pohádky bratří Grimmů, prostě jen tupé, ojebané CGI, nic jiného. Navíc tu máme asi vlkodlaka, který má možná city či myšlenky ( mladší sestra ) což je úplně o hovně. Je tu pár scén, asi dvě, kdy se do toho potvora celkem pustí a začne to trhat, ale pořád se z toho mohla udělat lepší show i gore.

Medvěd (2022) (seriál)

Pohaslá kulinářská hvězda zdědí po bratrově smrti malé bistro a začne svou ohnivou show. Chce aby jeho podnik byl prospěšný a vydělával, jenže to nebude tak jednoduchý. Máte dluhy, problémy s některými zaměstnanci a neustále řešíte nějaké trable. Jak tohle tedy může dopadnout ? Za mě více drama než komedie. Někdy je to nahořklý docela dost, stejně jako Jeremy Allen White, který je super, a nějaké velké legrácky nečekejte. Samozřejmě že tu jsou, avšak nejvíce jdou vidět v kuchyni, kdy se zaměstnanci mezi sebou nemohou dohodnout, dělají si naschvály, vymýšlejí různé capiny, kdy se obrátí vzhůru celá restaurace anebo jen tak handrkují. Troufnul bych si to v rámci žánru přirovnat k filmu Dokonalý šéf. I ten děj je krapet podobný. Někdy se tu řve až moc, dialogy jsou fakt rychlý a člověk kolikrát nestačí pobrat co se vlastně děje, ale je to vše podáno zábavnou formou, že to člověka nenudí. Potěší i krátké epizody, zfouknul jsem to za den. Silnější 4* ale už teď se těším na druhou sérii. Ta by měla být snad rozhodně ještě zajímavější. Určitě zajímavý počin od Disney. Fanoušci gastro filmů by měli zbystřit.

Bez jištění na El Capitan (2018)

No chvílema jsem měl fakt závrať a musel odvracet oči od obrazovky. Nechápu tenhle adrenalin. Člověk, co free výstupy či po skalách nikdy nelezl, to asi ani pochopit nikdy nemůže. V určitém smyslu musíte být prostě magor, stejně jako Alex. Nemít pud zebezáchovy, nebát se, prostě jak je pro nás normální, když jdeme do obchodu pro dvacet rohlíků, pro něho je rutinní zase lezení. Buď jsem slepej nebo blbej, ale čeho on se tam do prdele chytá ? Já mám pocit, jako by měl snad lepidlo na rukou a na botech protože tohle prostě není možný. Neskutečný blázen ale zároveň má můj obdiv. Celkově dokument hodnotím pozitivně, nenudil jsem se ani chvíli. Občas tam sice je nějaká pasáž, která není moc zajímavá a od dokumentu se mírně odchyluje ( přednáška ve škole/aktivismus ) ale není to nic strašnýho. Jediným rušivým elementem pro mě byla jeho stará. Vážně mě nezajímá, jak si prohlížejí dům nebo vybírají novou ledničku a jak ona do všeho kecá. Navíc asi musela počítat s kým si začne, takže ty její neustálé obavy co se mu může stát a o budoucnost apod už byly otravný. Finální výstup na El Capitana je šílenost největšího kalibru. Jak se choval ten kameraman, tak přesně to jsem byl já, To se prostě nedalo. Boulder problem ? Tak tam jsem už vážně nedýchal a čas se pro mě zastavil. Lidský spiderman, Alex Honnold.

The Lie (2018)

Dokonalost. Miluji tyhle nevšední thrillery. Horor to určitě není, takže za tímto účelem film určitě nesledujte. Rodiče začnou krýt vlastní dceru, která spáchala ten nejtěžší zločin. I když se jim do toho ze začátku moc nechce, převážně matce, tak člověk jen čeká, kam až daleko jsou rodiče ochotni zajít a co všechno jsou schopni udělat, aby svou dceru ochránili před kriminálem. A ten konec ? Totálně mě to rozsekalo, krásný mindfuck. Přesně něco takového jsem očekával a taky dostal. Po celou dobu zde panuje dusivá atmosféra, Mireille Enos hraje perfektně, stejně i Sarsgaard. Za mě tak trochu zapomenutý a nedoceněný snímek od Amazonu.