I jako Ikaros (1979)

Naprosto dokonalý. Zapomenutý francouzský klenot, který se širšímu obecenstvu, hlavně u nás, nedostal do rukou. Cítil jsem v tom filmy jako JFK, 12 rozhněvaných mužů či Úhel pohledu. Převážně odkaz a podoba na samotnou událost a atentát na Kennedyho je značný ( Heinigerova komise x Warrenova komise, Eric Daslow x Lee Harvey Oswald, střelba z budovy, prezident zabitý v autě apod. ). Návštěva univerzity a experiment jsou snad highlightem ! Konec jsem sice přesně odhadl jak dopadne, ale to mi vůbec nevadí. Výborný politický thriller doprovázený skvělým výkonem Montanda a v pozadí mistrnou hudbou od Morriconeho. TOP !

Surové diamanty (2023) (seriál)

Tak tohle je snad největší překvapení od Netflixu ever. Pro začátek, pokud Vám vadí celkově židovské prostředí a vše okolo něj ( bohoslužby, modlitby, svatby, svátky ) a je to prosti srsti, raději se do toho nepouštějte, jelikož je tady toho habaděj. Mě třeba přišlo zajímavé přiblížení diamantového trhu v podání Židů i ukázka jejich filozofie a tradic, nikterak mi to nevadilo a ani neovlivnilo. První díl je takový nemastný neslaný, ale dal jsem tomu šanci a ve finále jsem ohromně překvapen. Velká diamantová firma a bohatá rodina v jednom se dostane do úzkých po smrti z jednoho synů. Na to po 15 letech přichází člen rodiny, který dal tomuto životu sbohem a utekl. Avšak výčitkami a svými činy je ihned vržen do neskutečného víru událostí, který snad nemá konce. Manipulace, machinace, zastrašování, vydírání, korupce, praní špinavých peněz. Brutálně napínavé, když už se zdá, že se vyřeší jeden problém, nastane ihned další. Tady nemá nikdo a nikdy klid až do posledních minut celé série. Jedna sračka střídá druhou. Někdy je toho až tolik, že dostat se ze všeho snad ani nemůže být možné. Hlavní protagonista a sourozenci jsou neustále pod obrovským tlakem ( albánská mafie, prokuratura, konkurence a nasraná tchýně ). Všichni mají však jednu společnou věc, nezastaví se až do konce, jedou nadranc a jsou schopní obětovat cokoliv a kohokoliv, Žádnou velkou akci tu nečekejte, napůl drama napůl thriller. Je tu i jedna romantičtější linie, která mohla asi dostat méně prostoru ale rozhodně to není nic, kvůli čeho by seriál ztrácel na kvalitě. Je to plné intrik a zrady. Nikdy nevíte, kdo co zamýšlí a jak co dopadne. Paradoxem je, že seriál vlastně nemá v hlavních rolích kladné postavy. To co rodina dělá vždycky něčím smrdí, i když to zamýšlejí dobře kvůli prospěchu firmy či soukmenovcům. Takový Dexter, který však nevraždí.

Sisu (2022)

Asi chyba, že jsem viděl předtím trailer, protože ten ukázal skoro to nejlepší z celého filmu. Rozhodně nečekejte žádný sériový válečný film. Finský Rambo v Druhé světové. lépe to nazvat asi nejde. Nejhorší ze všeho je, že zajímavá a zábavná část přichází pouze když dojde na likvidaci nácků. I když má film čistou stopáž asi hoďku a dvacet pět minut, tak bohužel dobrých 70% snímku se nedokáže adekvátně vyplnit něčím co by si zasloužilo více pozornosti a je to fakt hodně hluchý. Chtělo si to pohrát více s délkou akce a zabíjením, všechno je to krátký. Klidně tu mohl být zasazen nějaký flashback hlavního hrdiny. Navíc se tu ani moc nemluví, nějaké monology určitě nečekejte. Určité scény jsou tu krapet sci-fi a člověk musí umět vypnout. Gore je sice povedený a němčouři dostanou dobrej záhul, ale jen kvůli toho hodnotit více prostě nemůžu. Určitě jsem čekal daleko více, i skrze dřívějších ohlasů.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Tak já budu asi za hovado a půjdu proti proudu. Stejný problém jako se seriálovým Last of us. Pokud jste gamer, budete skákat nadšením a jásat. Za mě zcela průměrné fantasy, které nedokáže vybočovat něčím zajímavým či netradičním. Jasně, jsou tady nějaká zajímavá monstra a tvorové, je to jiný svět, ale na prdel jsem si z toho prostě nesedl. Očekával jsem velkolepou dobrodružnou podívanou a místo toho dostal nahořklou pachuť výpravy hrdinů, která mě nedokázala zaujmout a připomínala mi tak trochu stupidní marvelovky, akorát zasazené do historické fantasy doby. Celý film drží nad vodou alespoň vtipné situace a hlášky, kterých je tu naštěstí habaděj a člověk se opravdu zasměje. Potěšil mě i Hugh Grant, kterého jsem v podobně roli zatím neviděl. Taková nedělní pohádka na odpoledne pro celou rodinu.

Family Dinner (2022)

Spíše drama s psychothriller nádechem, horor možná posledních deset minut. On to není vyloženě špatnej film. Kámenem úrazu je však jeho až moc vleklý děj. Nemůžu říct, že bych se tu hoďku a dvacet minut nudil, jen jsem byl už natěšený na finále, které mě však moc nepřekvapilo, jelikož sám film v průběhu napovídá, co bude jeho cílem, ale i přesto jsem si posledních deset minut užil a je to lehce povedený rituální bizárek. Ponurost a atmosféra tu fungují dobře a nejvíce mě bavila postava matky. Jako jednohubka se to dá. Letos už jsem viděl daleko horší.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

FUCK YEAH !!!!!! První letošní mainstreamový gorefest jako prase. Z lesů se tentokrát přesuneme do paneláku. Byl jsem k tomu ze začátku trochu skeptický ale velmi rychle mě to přešlo. Po nálezu knihy se to kurevsky rozjede. Pohled na posedlou Sutherland v šortkách byl fajnovým zpestřením a mamča si nebere servýtky vůbec s nikým. Nebojte se, naloženo tady dostane každý včetně dětiček a řádéní démona neunikne vesměs nikdo. Jsou tu asi dva hodné nepříjemné momenty, u kterých jsem skoro odvracel zrak od obrazovky. Možná jsem čekal nějaký vétší jumpscare ale jsem ochoten to přežít. A ten konec ? Hahaaaa zdravím Alvarezova Lesního ducha. Potoky krve a rozjebaná těla se tu budou jen hemžit. Já jsem maximálné spokojen. První letošní plná hororová palba, která mě vlastně nezklamala v žádném ohledu. Tady prostě nemůže být žádný fanoušek hororů zklamaný. Klobouk dolů za poctu této nesmrtelné klasiky.

Pitbull (2021)

Jak já jsem na ty rychlospádový filmy háklivej, tak u Vegy jsem prostě ochoten to přejít. Z toho všeho co se tu odehraje, by se mohl klidně natočit nějaký pětidílný seriál. Co na Vegovi zbožňuji a obdivuji zároveň, tak je jeho neskutečná intenzita, kterou si dokáže udržet od začátku až do konce. Úvodní patnáctiminutovka je kurevsky zběsilá, nekompromisní a nervydrásající. Tohle se v dnešní době prostě jen tak nevidí. A nejlepší je, že Vega prostě nepoleví, neustále se tu něco děje, akce je tu až až ( bomby, střelba, krádeže ). Charakteristika a proměny některých postav jsou TOP. Hlavní záporák se s ničím nesere, ten jede na rovinu, ať už v konverzaci nebo při činech. Z nevinných studentíků se stanou výborní zloději ale taky i zabijáčtí zmrdi. U detektiva zase nevíte, co se mu honí v hlavě a co si na osazenstvo kolem sebe přichystá. Gratuluji Vego, jen tak dál. Režisér, který, alespoň za mě, nemá v Polsku momentálně konkurenci a dokáže hravě strčit do kapsy i známé hollywoodské akční režiséry.

Uvnitř (2023)

Celkem zajímavý survival, který nepotěší ale ani neurazí. Dafoe se po nepovedené loupeži octne v moderním a drahém bytě, jenž má perfektní security system a zloděj se tak nemůže dostat ven a nemá s venkovním světem žádné spojení. No a kam to může asi tak spadnout. Dafoe zápasí s bytem a taky sám se s sebou. Dochází jídlo, voda, energie a další základní lidské potřeby. Snaží se přijít na způsob, jak se dostat ven. Divák vlastně jen čeká, jestli se mu to povede či nikoli.

Americká štvanice: Útok na Bostonský maraton (2023) (seriál)

Lépe a zajímavěji zpracovaný dokument než Bostonský maraton: Atentát od HBO. Ten kladl důraz převážně na zpovědi přeživších. Netflix to pojal více komplexněji a zahrnul vše. Cením si spousty archivních záběrů a fotografií. Výborná rekonstrukce této nešťastné události.

Šoa (1985)

Dokument nám pouštěli už na základce, ale tenkrát jsem tomu nevěnoval extra pozornosti. S odstupem času a zájmem o dané téma jsem si ho celý pustil až nyní. Oproti novodobým dokumentům je tohle natočeno velmi odlišným způsobem a pustit to dnešní, řekněme mladé či mladší generaci lidí, tak bude pro ně asi velký problém to dokoukat, ne-li vypnout po několika minutách. Stopáž je samozřejmě hlavní příčinou a přiznám se, že zpočátku byla odrazující i pro mě, na jeden zátah jsem to nedal. Největší problém vidím v pozici překladatelů. Když se lidé začnou zpovídat, nejdříve slyšíme vše Polsky či Německy a až posléze se začne překládat. Tohle mě štvalo neskutečně. Být zde titulky přímo, mohlo se ušetřit tak dvě hodiny času. Přístup Lanzmanna nebyl někdy úplně profesionální. Když opomenu, že tam hulí jedno cigáro za druhým ( ale chápu, prostě jiná, free doba kinematografie ), tak jeho někdy až časté skákání do řeči či tlačení na přeživší ať promluví, nebylo to na místě. Jak jsem si před puštěním tipl, tak dokument se zaměřuje čistě na vyhlazovací tábory, to je potřeba zdůraznit. V tomto ohledu mi tu však některé chybí. Máme tu samozřejmě Osvětím, Treblinku a taky Chelmno, okolo těchto tří se budeme motat nejčastěji. Jen letmý pohled a pár záběrů ze Sobiboru a Belzecu. Majdanek je vynechán kompletně. Tohle mě hodně zamrzelo. Nevím, jestli se tak Lanzmann rozhodl skrze dostupnosti komunikace s přeživšími daných táborů smrti, no kdoví. Pokud bych měl hodnotit pozitiva, největší váhu tu mají samozřejmě židé, kteří si tímto peklem prošli a měli tenkrát možnost vyprávět. Velmi mě překvapila účast českých židů, kteří tady dostali vesměs nejvíce prostoru - Glazar, Muller, Vrba. Lanzmann si dal práci a cestuje po celém světě - New York, Korfu, Varšava či Jeruzalém. Uslyšíme však i obyčejné lidi, kteří v okolí táborů žili, nebo pracovali na dráhách a měli vše z první ruky. Taktéž zpověď některých bývalých SS a dalších pracovníků. Tajně pořízené záběry při výslechu strážného Suchomela ( Treblinka ) jsou takovým diamantem. Tohle dnes už prostě neuvidíte a v jiných/starších dokumentech taky ne. Konfrontace SSáka Oberhausera ( Belzec ) v hospodě při čepování piva je skvělá. Ten sice skoro nic neřekne a dělá netykavku ale člověk alespoň vidí, jak selhaly poválečné rozsudky, nejen, bývalých strážných, kteří směšnými tresty v pohodě dožívali. Nejlegračnější je ta klasika, že nikdo nic nevěděl, všichni všechno popírají a vlastně za nic nemůžou. Z již zmíněných táborů tu máme spoustu záběrů. Pro člověka, který tato místa nikdy nenavštívil to může být alespoň částečný obrázek, ale určitě bych doporučil samotnou návštěvu kteréhokoli místa. Dnes jsou hlavně už i trochu jiná a upravená s muzei. Šoa možná nebude ten nejlepší dokument o holocaustu ale v určitém kontextu a ohledech je jedinečná a nemá konkurenci a ani už nikdy mít nebude.