Zvířata (2022)

I když to v úvodních titulcích není zmíněno, film je natočen dle skutečné události. která se odehrála na španělské usedlosti Santoalla. Pokud jste byli ze snímku nadšeni, rovněž doporučuji mrknout na dokument Santoalla ( 2016 ). Jistě, jsou tu určité odchylky a skutečnosti ale podstatu zachoval režisér stejnou. Je to silně psychologické a sociální drama s jen opravdu lehkým nádechem thrilleru. Postarší pár se rozhodne spokojeně žít a farmařit na starousedlosti. Nedalekým sousedům se však jejich životní úděl nezamlouvá a navíc se názorově rozchází kvůli developerům a jejich projektem větrných turbín ( ve skutečnosti se jednalo o územní spory, které se táhly po několik let ). Začíná tak psychologický nátlak s pomalým tempem, který vyústí v tragédii, jenž se dostaví asi v půlce. Mezi významné prvky se řadí především dialogy ( asi desetiminutový rozhovor a hádka matky s dcerou je mazec ) a konfrontace Antoine s bratry ( tady se jen čeká, kdy to praskne ). Některý scény jsou krapet nepříjemný a nepostrádají intenzitu ( zastávka v noci v autě ). Při sledování jsem měl trochu nevýhodu, jelikož jsem věděl, jak to celé dopadne. Nemohu však říct, že bych se nudil a rozhodně to bylo záživnější než zmíněný dokument. Škoda jen, že i zde ten závěr nebyl dle mých představ znázorněn o něco lépe. Jen pro zajímavost, na konci snímku můžeme vidět kratičký nápis ''a Margo'' - ve skutečnosti se manžel jmenuje Martin a jeho žena právě Margo. Dál už se rozepisovat moc nechci, abych se vyhnul případným spoilerům.

Becky je zpět (2023)

První díl byl v pohodě, pokračování už mě tak nechytlo. Příběh a zápletka jsou hodně jednoduchý. Becky máme o něco starší a opět bude se bude mstít. Jediné co to drží nad vodou tak je gore. Nápadité vraždění, které nepokulhává a pobaví. Tím pro mě klady končí. První půlka je docela ubíjející nuda a čeká se, až to Becky rozjede. Záporné postavy se chovají až příliš hloupě a často nelogicky. Stiflerova účast mě sice potěšila ale asi to je ten nejblbější Army Ranger. No uvidíme, jestli bude i třetí díl a jestli tvůrci přijdou s něčím originálnějším.

Poslední princ (2023) (seriál)

Z nepříliš zajímavého případu nemůže vzniknout zajímavý dokument. Jedna fyzická potyčka, dva výstřely ( nebo tři, čtyři, pět, ) a velmi nešťastné úmrtí. Svědků je tuna, avšak když máte známej ksicht a prachy, pak se můžete vysmát i justičnímu systému. A tak se taky stalo. Obviněný jenom plácá a plácá, přitom se to zdá být vše jasné jak facka. Ostatně, třetí díl je všeho důkazem. Tři díly jsou tady tentokrát opravdu zbytečný a často to od samotné kauzy odbočuje a zabývá se něčím jiným. Vše stačilo vměstnat do hoďky, hoďky a čtvrt.

Idol (2023) (seriál)

Honosná sídla, luxusní auta, drahý hadry, alkohol, nějaký ty drogy a v tom všem hozená rajcující Depp. Výborná pětihodinová erekce, která neměla daleko k Euforii, která se dá taktéž nazvat soft pornem. Dívat se tady na nahou Jocelyn, tančící a poletující všude okolo se svou prdelkou bylo moje gusto. Skvělá ukázka zkaženosti hudebního průmyslu a showbyznysu, která beztak není daleko od skutečnosti. Velice mě překvapil Weeknd, manipulátorskej a slizkej zmrd. Vlastně mě tu bavily všechny postavy. Lidi z kultu jsou někdy fakt podivní a ujetí a vůbec netušíte, jestli to vše jen hrají, jsou takový ve skutečnosti, či je za tím něco více anebo jestli všem prostě jenom nejebe v hlavě. Musím zmínit i skvělý soundtrack. Jedna z nejlepších pasáží je určitě natáčení videoklipu ( šílenej psychologickej nátlak, tam jsem šel pomalu do kolen ) a svěření se Jocelyn u večeře ohledně její minulosti. Pokud teda pominu ty prcající, lízající a masturbující scény. Nj, jsem asi až moc úchyl. Seriálu bohužel uškodil závěr, kdy jsme ochuzeni o jednu epizodu a šlo to poznat. Narychlo sestříhané, ''pád'' Pedrose nešel vlastně vidět ve větším měřítku. Plus některé nezodpovězené otázky - Co bylo v dopise pro Jocelyn od její nej kámošky ? Jak to dopadlo s jejím ex ? Taky jsem čekal nějaký sexy hardcore taneční vystoupení na závěr při koncertě. No je to vážně škoda, jinak bych neváhal hodit pět hvězd. Každopádně za mě obrovské překvapení, navzdory celosvětovému i místnímu hodnocení. Hlavně to nepouštějte svým dětem. To už jim můžete rovnou povolit freevideo. No a Lily, doufám že tu tvoji zadnici zase brzo někde uvidím. ‘ I’m just a freak yeah..’.

Králičí nora (2023) (seriál)

Suprový špionážní thriller. Mission: Impossible jako seriál. Jedno křivý obvinění a jste v prdeli. Kiefer Sutherland se bude muset vzchopit a bojovat proti systému aby dokázal svou nevinnu. V každém díle se tu toho stane spoustu, nemůžete nikomu věřit, nevíte kdo je klaďas a kdo zase záporák, žádná smrt není jistá, cokoliv může být nafingovaný, spousta zvratů a překvapení, hodně akce, intenzita, napětí, rozuzlení, jo tohle mě fakt bavilo. Jen mě trochu sere ta celková konspirační omáčka. Fanatičtí odpůrci proti systému, konspirační teoretici, fuck off ilumináti, přístání na Měsíci, ať žije Edward Snowden, všichni nás kontrolují a ovládají. Já netvrdím, že to není v nějakých ohledech zajímavý ale já na tyhle věci prostě moc nejsem ( chápu, jsem ta ovce co podlehla systému bla bla bla ). Nějaký díl mohl klidně režírovat Oliver Stone, to by byla parketa pro něj jak vyšitá.

548 dní: V zajetí kultu (2023) (seriál)

Španělsko-Peruánský ''Extraction''. Opět příběh o jedné obrovské manipulaci a následné záchraně mladičké Patricii, která ještě jako nedospělý teenager podlehla námluvám a machinacím Mesiáše a vydá se mu, celá ovládnutá, napospas. Ono už po několika minutách člověk pozná, že tohle nebude jeden z dokumentů, který si ponechá otevřený konec se spoustou otázek a navíc to špatně taky nedopadne. Patricia zde totiž sama vystupuje a můžeme tak vše slyšet z jejich úst, což všemu dává ještě lepší rozměr a celkový pohled, navíc nebude z inkriminované skupiny jediná. Škoda, že se na dokumentu nepodílel samotný pachatel, ale to už bych chtěl asi moc. Poslední díl a minuty jsou TOP, hlavně reálné záběry policie, převážně z džungle. Tam jsem počítal každou vteřinu a říkal si, kdy už se sakra Patricia objeví. Každopádně, šílený příběh. Dokázal bych si představit i film.

Noc 12. (2022)

Hned na úvod zdůrazňuji, nečekejte nějaké drsné francouzské krimi. Není tu absolutně žádná akce, nemá to žádný strhující spád, děj nijak negraduje a má to velice pomalé, vleklé tempo. Dokonce se tu ani neshromažďují důkazy, nejsou tu rozsáhlé vyšetřovací postupy. Nic z toho, co jsme zvyknuti tak často vídat. Je to výslech podezřelých, jejichž počet začne pomaličku stoupat. Mě však tato komornější kriminálka kupodivu sedla. Detektivka spíše pro okrajové publikum.

Den po dni (2023) (seriál)

No dobře, kvalitativně to na Chernobyl od HBO určitě nemá, ale pořád se jedná povedenou rekonstrukci této nešťastné události. Je pravdou, že osm dílů je až až a i já už doufal v konec ale Japonci se to snažili znázornit vskutku dopodrobna. Kvůli toho jsem se mnohdy nedokázal orientovat a ztrácel se. Neustálé změny lokací v elektrárně - budova reaktoru, vchod reaktoru, budova turbíny, Fukušima 1, vchod do budovy, před budovou apod. No nevěděl jsem, kde mi hlava stojí. Na druhou stranu si pak ale člověk uvědomí, o jak rozsáhlé záchranné práce se muselo jednat. Upřímně jsem to tenkrát moc extra nesledoval a došlo mi až nyní, že to fakt nebyla žádná prdel. Mohl to být případ 10 krát horší než Chernobyl. Tudíž je nutno smeknout před všemi pracovníky, kteří to dostali do podoby, jak jej známe dnes. A to je vlastně i cílem celé minisérie. Ukázat hrdinství oněch lidí. Nejlepší pasáže považuji, když dotyční experti jdou na kobereček k premiérovi. Tomu nikdo nedokáže říct nic na rovinu, nikdo vlastně neví, jak přesně postupovat, nikdo nezná rozsah škod, všichni chodí okolo horké kaše a nevědí co dělat a premiér má jen nervy a všechny okolo sebe seřve. I ten politický nátlak musel být neskutečný. Za mě povedené dílo, které sice nezaujme a nestrhne tak jako Chernobyl, ale pořád si musíme uvědomit, že i když se jedná o jaderné havárie dvou elektráren, tak její příčiny a důsledky se značně liší, a proto je třeba jej posuzovat v odlišných měřítkách.

Postarejte se o Mayu (2023)

''Někteří rodiče si přijdou do nemocnice pro pomoc ale odejdou v poutech.'' Ufff, mám dost. Tak takový americký sen vážně nechceš. Boj rodičů s nemocnicí, ale chápejme spíše se systémem, kdy jsou obviněni z týrání svého dítěte. Diagnóza je přitom jasná, stejně tak výpovědi jejich dvou ošetřujících lékařů. Stačí však jedna pochybná lékařka, ještě pochybnější sociální pracovnice, připočtěme i bezcitného soudce a je vymalováno. Tohle vše vede nakonec k fatálním důsledkům a z následného boje o dceru zpět do péče se stává i boj za spravedlnost. Boj s větrnými mlýny, který však uschovává naději. Kauzu budu ještě později sledovat a jsem vážně zvědav, jaký bude konec, uvidíme co přinese září letošního roku. Netflix píchnul do vosího hnízda a tentokrát pořádně. Avšak když systém selže, je zapotřebí něco takového vykřiknout do světa a přesně toto Netflix teď udělal. Teď už se musí jen doufat, že se něco konečně změní. Tento případ je totální zmar, beznaděj, bolest a utrpení. Už jsem viděl stovky dokumentů, ale málokdy mi u nějakého bylo tak zle jako tady. Tohle budu ještě dlouho rozdýchávat. Když vidím Mayu jako větší mluvit na kameru při přenosu u soudu, mám na krajíčku, tohle se nese a poslouchá hodně těžce. Dokument roku ? Dost možná.

Arnold (2023) (seriál)

Po Pam Anderson si Netflix vzal do hledáčku slavného Arnolda a opět jsem spokojen. Nikdy jsem jeho životopis zvlášť nestudoval, jenom sledoval filmy a něco málo o kulturistice, takže jsem se dozvěděl velkou škálu nových věcí. Divák se dozví vše podstatné od jeho dětství až po současnost, krůček po krůčku od malého bytečku v Rakousku až po honosné sídlo. Jak to mohl naprosto obyčejný a neznámý rakouský chlapec dokázat ? Arnie Vám to vše poví v těchto skvělých tří hodinách. Líbí se mi, že nemá problém mluvit vůbec o ničem - striktní dětství a dospívání, steroidy, ''válka'' se Stallonem, rozvod a nemanželský syn. Po zhlédnutí jsem si uvědomil, že je to opravdu výjimečný člověk co se kariéry týče. Kdo dokázal být č.1 v nějakém sportu, následně pak hereckou akční hvězdou a nakonec věhlasným politikem ? Já o nikom takovém nevím.