• Krátkometrážní

Přišla v noci (2023)

Moc zábavná ''blbůstka'' s určitým přesahem a vymykáním se zaběhlým kolejím a směru, jakým se většina českých komedií bohužel vydává (ale jsem rád, že už to je v současnosti čím dál míň a vychází více takovýchto projektů pro Česko ne moc typických - ať už komedií či dramat). Jiří Rendl a Annette Nesvadbová samozřejmě skvělí, ale co předvádí Simona Peková, s jakou lehkostí, vtipem a citem pro detail (realismus) ve vyjádření tělem či slovy, je naprosto neuvěřitelný a strašně zábavný (popravdě, když to tak vezmu s jejím projevem na Cenách české filmové kritiky, moc z té role zase nevyšla - v tom dobrém slova smyslu). Jediné snad, co mi vyloženě vadilo, byl nedopointovaný závěr, protože mi to zkrátka moc nezapadalo do celého děje (ale případně se pánů profesorů dozeptám, co to mělo znamenat a dám vědět).

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Vlastně absolutní povinnost pro každého filmového fanouška a základ ve všeobecném přehledu. Je neuvěřitelný, že to Pixar dokázal takhle už v roce 1995 (každopádně někdo první někdy být musel, tohle je vlastně docela uvěřitelné datum), zatímco hromada současných animáků to takhle pěkně neumí dodnes. Rozhodně dobrý film, ale asi jsem přeci jen čekal něco víc. Nevím ale přesně co. I tak ale musím pochválit, že se to vyhybá nešvaru, že by příběh byl jen produktem efektů, za což musím tvůrce pochválit, především pak z toho, že to je takhle ''starý'' a ''první''.

Loki - Season 2 (2023) (série)

V podstatě věci jsem za to neuvěřitelně rád. Loki (ať už jako seriál či postava) byl postupem času s upadajícím MARVEL universem takovou tou poslední nadějí, která by dokázala kvalitu jejich tvorby přeci jen o něco zlepšit. A oni to opravdu dokázali i v této sérii. Ale skrze to vše nadšení, které tu je především díky výpravě, temnější atmosféře, kameře, efektům a těmto hercům (Tom Hiddleston, Owen Wilson, Ke Huy Quan) se dostavuje i jakási omáčka okolo, která vždy vypluje na povrch, když se postavě Lokiho nedostává prostoru - respektive, představitel Tom Hiddleston nemluví nebo není vidět (nebo případně dva zmínění herci). Ostatní postavy jsou povětšinou zbytečně uřvané, nesympatické, ne moc zajímavě zahrané/napsané. A to zkrátka shazuje ty emotivnější scény. A ještě problém, že to občas zcela zbytečně přešlapuje na místě a nic moc se neděje. Což rozhodně problém je. Naštěstí párek epizod to vždy dokáže zachránit a využít potenciál celého seriálu naplno. Bohužel kvůli těmto minusům ale jsem na slabším hodnocení, i když se to na první dobrou tak jevit nemusí. Ty čtyři hvězdičky jsou slabé. 7/10 mluvené slovo ZDE:

Argylle: Tajný agent (2024)

Jednorázová akční blbina z dílny Matthewa Vaughna, což samo o sobě vypovídá o tom, že to nebude tak obyčejná jednorázová akční blbina. Svižně natočená s až parodickým nádechem okolo všech špionážních filmů a velkolepým hereckým ansáblem, kde si to každý dává na maximum, především pak Sam Rockwell a Bryan Cranston (který takhle nejel od dob Walter White, yo!). Už od samého začátku vypálené na maximum v sebeparodických akčních scénách a popírání gravitačních zákonů zkrátka dodává tomu příjemnému pocitu z celého filmu úplně jiný rozměr a já jsem u hodnocení ochoten trochu přimhouřit očko. 9/10 Více ZDE:

Apocalypto (2006)

Takhle má vypadat velkolepý historický spektákl. Kam se hrabou moderní Marvelovský blbosti, oproti takovýmuhle blockbusteru o období Mayů? Mel Gibson natočil úžasný film, realisticky pojmutý (s občas až dokumentární realističností), odýpajcící a chytrý. Je to drsný a velkolepý, dobový a tak nějak příjemně špinavý. Na vědomí jenom ubírá skutečnost, že si člověk říká, že to museli natáčet v ateliérech (a když jsem si teď zjistil, že to je všechno reálná džungle, tak to ten krásný pocit z filmu jen podporuje). Ohromná výprava, svižně natočená akce a kdoví co vše ještě. Po technické stránce to mohu jen vychvalovat. Pokud jde o příběh, vůbec nevadí skutečnost, že první hodina je chůze tam a druhá hodina chůze zpět, završená pěkně drsnou verzí Sám doma. prostě to tak je a mě se to moc líbilo. Je to prostě revenge třískačka realisticky daná do prostředí civilizace Mayů a prostředí džungle, takže vůbec nevidím důvod, proč by se mi to nemělo líbit. Tečka.

Četa (1986)

zajímavý film o válce ve Vietnamu, kde dokáží Američané pěkně říct, že jsou idioty. Pěkně to odsýpá (díky velkému množství akce) a je to pěkně natočený. Jediné, skrze to množství chlapů (a džungli) to dýchá až takovým macho-Predátorským feelingem, ale k postavám si stále ne a ne udělat nějaký ten vztah (narozdíl třeba od toho Predátora) - tedy až na základní trojici (Sheen, Berenger, Dafoe). Jednotlivé scény ale fungují a myšlenky předat dokáží. A vlastně se nemám proč a na co zlobit. Prostě to je a já jsem rád, že to tak je.

Wonka (2023)

Jako, nechápejte mě zle. Film je pěkně natočený, kamera a výprava moc pěkná (zmiňuji tyto dvě věci, protože je to z technické stránky to nejlepší), ale absolutně mi to nesedí k té náladě, co mi to má předat. Nikdy bych nevěřil, že to řeknu, ale preferuji Burtonovu Továrnu, jelikož tu náladu dokáže nastolit mnohem lépe. Jakto? Jde o to, že toto je takové až moc moderní, moc umělé (ale takovým tím nepříjemným stylem, jakože by v tom prostředí neměli děti co dělat, či tak), celé takové potemnělé (i přes snahu tam narvat co nejvíc barev, stále se v pozadí objevují takové černé/hnědé fleky, které prostě ubírají a vůbec mě to kvůli nim nebavilo - ono by to bez nich fungovalo, ale takhle se na to nenaladím). Jinak je to ok. Nejlepším na celém filmu je dozajista herecký výkon Timothée Chalameta a Umpalumpa v podání Hugha Granta. Zbytek je zle průměrný - a nebo jde o to, že i když se snaží, tak jejich výkony nejdou vůbec ruku v ruce s těmi realističtějšími barvami. A je to prostě škoda. 6/10 Něco ZDE:

Občan Kane (1941)

Mistrovský kousek s nejlépe napsanou a úžasně zahranou postavou ve filmu - trpí to jen na její nedostatek v první půlce filmu (sakra, ten Kane tam prostě v prvníhodině měl být mnohem VÍC!). Úžasně napsaný přerod a změna postavy... (I když vlastně, to se tam úplně nestane. Ale něco se tam děje! Ale jak to jen nazvat?) No, prostě je fakt úžasně napsaný a vlastně na to, že je to takový až dokumentární příběh, skvěle funguje a zaměstná myšlení po celou dobu filmu. Orson Welles předvedl úžasnou věc. V každém směru, co u filmu dělal.

Ed Wood (1994)

No ale tak ty vole! Burtone! Ty jsi psychopat! Jak můžeš natočit tak nádherný film o filmovém zákulisí s tak depresivním podtextem. Pro mě coby filmového snílka se to fakt špatně sleduje, nehledě na to, jak moc pěkně natočený to je. Škoda jen, že Burton netočil více takových realističtějších filmů (počítaje i Velkou rybu - mám na mysli dramatické snímky, prostě obyčejné drama se sem tam nějakým prvkem fantasy), protože mu sedaj nejvíc. Jinak co se tohohle týče, moc pěkně natočený, zábavný, skvěle zahraný (Martin Landau dokonalý a Johnny Depp v nejsympatičtější roli). Nemám moc, co bych měl vytýkat. Je-li tam vůbec něco takového. P.S. Líbí se mi, jak Tim Burton při natáčení svých ''hororů'' dokáže s ladností využívat  množství krve a fantasy, čímž z toho dělá trochu pocitovky jak z hororů třicátých let (chci říct, že točí ty horory, na který můžeš jít s holkou, tady v tom filmu to toiž vysvětlujou a tak... prostě se na to podívejte a budete vědět co myslím)

Bratři (2023)

Já mám osobně s tímhle filmem jen pomálu problémů. Přiznám se, že jsem nikdy názor na kauzu okolo Mašínů nějak zvlášť neměl a tento film mě osobně zajímal jen z důvodu poslat ho na Oscary, nakonec mi ale nějak jeho zhlédnutí nevadí. Rozhodně je pěkně natočený a nebýt těch rozřesených záběrů a občas kompozičně posunout záběry o délku v řádu milimetrů, je světového vzhledu. Oskar Hes a Jan Nedbal hrají bratry moc pěkně, z celého hereckého obsazení mi ale (již klasicky) nejvýraznější přišel Václav Neužil ml. Můj největší problém spíše vzchází z postav filmu, které ano, jsou sice točeny zcela neutrálně (dle všech slibů), ale jsou i přesto naprosto nesympatické (především pak Tatiana Dyková, která ale samozřejmě taky zahrála skvěle). Asi je to můj osobní problém, ale jakmile někdo natočí film o dysitentech, tak mi vůbec nejsou sympatičtí. Jsem sice rád, že nemáme totalitu, ale tak, jak to ve filmech ukazují, mi zatím nebyli ani jednou sympatičtí. A zcela upřímně doufám, že natrefím na film, nebo že někdo natočí film, který můj názor změní. Ale bohužel, možná kvůli mně se mi ten film nedokázal prodat.