• Krátkometrážní

Bod varu (2021)

Postupná a až nenápadná gradace filmu, který je ke všemu neuvěřitelně zvládnut skutečně na celý jeden záběr (a to si to museli zopakovat celé čtyřikrát, jen se podívejte do sekce Zajímavosti - jdi se zahrabat Birdmane a 1917), je mistrovskou prací v jakémkoliv směru, co zde aplikovali, ať už jde o bezchybné herce, šílenou kameru, či pak především nápaditou režii, bez které by takový zážitek nevznikl, za což velice Philipu Barantinimu děkuji - i když upřímně prozatím shazuji jednu hvězdu, jelikož psycho jsem čekal o něco větší a když to ke všemu porovnám s Medvědem, tak to přeci jen o něco slabší je (i když Medvěd je v podstatě něco úplně jiného a o rok mladšího), takže tím bych to ukončil a schválně, jestli si někdo všiml, že je to recenze na jednu větu:)

Scary Movie: Děsnej biják (2000)

Jéhehé... to je ale blbost. Už tam jenom chybí Leslie Nielsen. Ale občas by to tou strašnou zběsilostí a až odbíháním od tématu (wtf irský taneček) mohlo šetřit. Jinak jsem se bavil a hláška CO JEEEEEEEEEEE?!? je absolutní zlato.

Bratři Lumiérové (2017)

''...géniové!...''''...kameraman dokazuje svoji znalost...''''...dokonalá kompozice připomínající...''''...obsahuje diagonálu, která vyplňuje celý záběr...''''...*ňáký francouzský slovo pro dokonalost*...'' je to ok, většinu z jejich filmů by měl znát každý filmový nadšenec, co tam dělal Scorsese (i když mám určitou teorii), v podstatě věci jsem za to rád. Jen ten francouzský komentář nemusel být, kvůli titulkům odbíhají oči od těch záběrů, co by měl každý znát.

Adikts (2024) (seriál)

Tady se nám rýsuje nový Darren Aronofsky... a jsem šťastný, že tady u nás v naší zemičce. Už BANGER. mě přesvědčil, že Adama Sedláka nelze brát na lehkou váhu (a i proto ser nachátí v mém (osobním smyšleném) žebříčku nejobdicuhodnějších nových českých režisérů společně s Robertem Hlozem a Matějem Chlupáčkem) a každým dalším projektem mi své schopnosti jen dokazuje. A i když někdo může namítat, že toto od BANGER.u moc daleko neodbíhá jak tématem tak stylem natočení, tak mu přeci jen nějak za pravdu dám, ale zároveň se podívejte, jak to dokázal sakra pěkně udělat. Ke všemu, sakra, ta má podobnost s Aronofskym taky není úplně mimo. Adam Sedlák dokáže svůj styl různě přizpůsobovat tématům a hluboce psychologicky přemýšlí nad záběry a co vyvolají. A když si zde zvolí detaily s malou hloubkou ostrosti, větším zrnem a pohyblivou kamerou, má to prostě nějaký význam! A tak to prostě je! A když už vítě, že to má takhle hluboký pojetí, tak se ani nedivte, že seriál mnohem víc než na příběh jede na city a vyhraněné situace, které mají donutit myslet na psychologické úrovni (stejně jako Aronofskyho filmy s různými podobenstvími a až nerealisticky vyhraničenými situacemi). Takže tak to prostě je. Jestli je to na vás moc, tak na to nemáte kapacitu. Ke všemu skvělý herecké obsazení, především pak s Petrem Uhlíkem, který v první půlce bohužel až moc tlačí na plyn (a coby ''náhrada'' za Láďu moc nefunguje), ale pak se to hezky zklidní a zlidští a je to mocpěkně pojatá a zahraná postava. Bohužel nejslabší z celého ansáblu mi přijde Kristýna Jedličková... která... no... hraje taky skvěle, ale když dojde na okamžiky, kdy má být plná lásky a radosti a ke všemu promluvit, tak to najednou klesne. Celkově to je problém seriálu - a možná i režiséra (nic ve zlém) -, že nedokáže vytvořit šťastné okamžiky, respektive, aby někdo uvěřil, že má jít skutečně o radost (lleda na konci, ale tam to je takové hořkosladké, však víte). Jinak miluji celé to pojetí, příběh je moc zajímavý (a osobitý - literally jenom Adam Sedlák pojme protidrogovou kampaň seriálem na zakázku takhle), technicky vše skvělé a nemám tomu moc co vytknout. prostě skvělý a kdo dá nižší hodnocení, je divnej. Ale kdoví, třeba jsem to jen nepochopil já. 7,5/10 Více ZDE:

Zrození Planety opic (2011)

Po nějaké době zhlédnuto znovu a nestačím se divit. Rozhodně to už nepovažuji za nejslabší díl série (tím spíš, ta série nemám špatný díl, natožpak nějaký nejhorší). Oproti ostatním dílům znán zřejmě nižší rozpočet, jelikož je to celé mnohem komornější a s dramatičtějším dějem, což jen na kavlitě přidává a já se nestačím divit, jak skvěle tu půdu dokázali připravit (ale hlavně využít, celá trilogie není o dalších dílech) pro další díly Matta Reevese. Rupert Wyatt to zvládl na jedničku. Jediné, co to celé shazuje, je skutečnost, že lidé ve filmu pracující s opicemi se chovají jako idioti a nedodržují jakékoliv bezpečností pravidla... ale bez toho by se taky příběh nemusel pohnout, tak přimnouřím oko. Jinak všechny opice se chovají prostě jako opice a pohyby naprosto uvěřitelné. Jenom ten vizuál se díky bohu ze skvělého postupem času v dílech stává dokonalým. Tento skvělý (a Andy Serkis předvádí dokonalý výkon) je ale i tak dostačující. A ve zkratce, miluji tuto sérii - a pustit si ji na DVD v originále je o to lepší.

2001: Vesmírná odysea (1968)

V bodech: 1. Je to lyrická pocitovka. 2. Je to to, čeho chce dosáhnout každý režisér, aby dokázal svůj absolutní tvůrčí vrchol. 3. Jsou tam vopice, co zmlátěj slabší vopici (a to je super). 4.Vzniklo to v roce 1968!!!

Ptáci (1963)

Přemýšlel jsem nad Hitchcockem a jeho filmy, co jsem doposud viděl - ty mě totiž doposud jen donutili silně pochybovat o spravedlnosti udělení přezdívky ''Mistr hororu''. Možná proto, že jsem dopodu viděl pouze jeden. Ale zcela upřímně, toto mě opravdu překvapilo. Ano, zhruba půlku jsem měl stejný pocit jako z toho předešlého filmu (jen si najděte, jakou nesmrtelnou klasiku kritizuji pouhými 3*), jelikož mě štve ten Hitchcockův styl, kde se vždy profláknou ty kultovní technicky neuvěřitelně oddřené scény, ale o zbytku už se nemluví - protože vlastně pro zbytek filmu není důležitý. Neříkám, že to je špatné (je to fajn), ale sakra, mohlo by to být kratší. Pak se to ale rozjede a vy si jen v duchu opakujete ''Hitchcocku, ty magore.'' Protože ano, mistr přes techniky hororu on byl. A zde to mnoha scénami dokazuje. Jen si vzpomeňme na úplný závěr či ''oční klam'' na dětské prolézačce... solidní náhul na lidské chápání a logické myšlenkové pochody.

Úsvit (2023)

Na mysli mi nabíhá jediná otázka: Proč na ty Oscary neposlali tohle (jako, Bratry jsem ještě neviděl, ale...)?! Tohle má přesně ten potenciál, který by dokázal reprezentovat stále Česko(slovensko)u republiku a přitom má v sobě větší umělecké hodnoty (s A24 feelingem) a téma, které by dle mého názoru Akademii zaujalo. Pěkná kamera, neuvěřitelná výprava, docela zajímavý příběh... a snad poprvé jsem ochoten přiznat, že existují biologická tři pohlaví (i když jak se říká ve filmu, je to složitější - a souhlasím). Jediná věc, co mě občas štve, je charakter Elišky Křenkové (což je ale trochu chtěné, pokud chápu), která ale předvedla neuvěřitelný výkon, takže se nemám proč zlobit. přeji jí do budoucna mnoho dobrého, stejně jako režisérovi, Matěji Chlupáčkovi.

Děsivé dědictví (2018)

Nevím, jestli z toho vychází poučení nemít děti nebo se neženit, ale jako film to funguje. A opravdu moc dobře. Jsem překvapený, jak hned od prvního filmu dokázal Ari Aster vytvořit svůj rukopis předaný nejen skrze postavy, ale především pak skrze kameru. A ještě to, že někde uprostřed filmu plácne nějakou blbost jen tak do větru a na konci se ji rozhodne využít na maximum (mám takový pocit, že to udělal i v Slunovratu). Velice A24 film s pozoruhodnou Toni Collette. Ve zkratce, je to ok.

Už je tady zas (2015)

Zajímavá ukázka, jak jednoduché by to zase bylo - především pak teď, o 9 let v Německu by mě jen překvapilo, kdyby se toho někdo nechytil. Můžu vytknout snad jen jedinou věc a to tu, že když se snaží ukázat osobní stránku kohokoliv jiného než Hitlera, působí to víc trapně a blbě než vtipně. Jinak se mi moc líbí herecký výkon Olivera Masucciho a celé to pojetí zaseklé někde mezi pseudo-dokumentem a normáln filmem, jelikož dokáže  docela dobře člověka přesvědčit, že to není pouhá (snad) fikce.