• Krátkometrážní

Četa (1986)

zajímavý film o válce ve Vietnamu, kde dokáží Američané pěkně říct, že jsou idioty. Pěkně to odsýpá (díky velkému množství akce) a je to pěkně natočený. Jediné, skrze to množství chlapů (a džungli) to dýchá až takovým macho-Predátorským feelingem, ale k postavám si stále ne a ne udělat nějaký ten vztah (narozdíl třeba od toho Predátora) - tedy až na základní trojici (Sheen, Berenger, Dafoe). Jednotlivé scény ale fungují a myšlenky předat dokáží. A vlastně se nemám proč a na co zlobit. Prostě to je a já jsem rád, že to tak je.

Wonka (2023)

Jako, nechápejte mě zle. Film je pěkně natočený, kamera a výprava moc pěkná (zmiňuji tyto dvě věci, protože je to z technické stránky to nejlepší), ale absolutně mi to nesedí k té náladě, co mi to má předat. Nikdy bych nevěřil, že to řeknu, ale preferuji Burtonovu Továrnu, jelikož tu náladu dokáže nastolit mnohem lépe. Jakto? Jde o to, že toto je takové až moc moderní, moc umělé (ale takovým tím nepříjemným stylem, jakože by v tom prostředí neměli děti co dělat, či tak), celé takové potemnělé (i přes snahu tam narvat co nejvíc barev, stále se v pozadí objevují takové černé/hnědé fleky, které prostě ubírají a vůbec mě to kvůli nim nebavilo - ono by to bez nich fungovalo, ale takhle se na to nenaladím). Jinak je to ok. Nejlepším na celém filmu je dozajista herecký výkon Timothée Chalameta a Umpalumpa v podání Hugha Granta. Zbytek je zle průměrný - a nebo jde o to, že i když se snaží, tak jejich výkony nejdou vůbec ruku v ruce s těmi realističtějšími barvami. A je to prostě škoda. 6/10 Něco ZDE:

Občan Kane (1941)

Mistrovský kousek s nejlépe napsanou a úžasně zahranou postavou ve filmu - trpí to jen na její nedostatek v první půlce filmu (sakra, ten Kane tam prostě v prvníhodině měl být mnohem VÍC!). Úžasně napsaný přerod a změna postavy... (I když vlastně, to se tam úplně nestane. Ale něco se tam děje! Ale jak to jen nazvat?) No, prostě je fakt úžasně napsaný a vlastně na to, že je to takový až dokumentární příběh, skvěle funguje a zaměstná myšlení po celou dobu filmu. Orson Welles předvedl úžasnou věc. V každém směru, co u filmu dělal.

Ed Wood (1994)

No ale tak ty vole! Burtone! Ty jsi psychopat! Jak můžeš natočit tak nádherný film o filmovém zákulisí s tak depresivním podtextem. Pro mě coby filmového snílka se to fakt špatně sleduje, nehledě na to, jak moc pěkně natočený to je. Škoda jen, že Burton netočil více takových realističtějších filmů (počítaje i Velkou rybu - mám na mysli dramatické snímky, prostě obyčejné drama se sem tam nějakým prvkem fantasy), protože mu sedaj nejvíc. Jinak co se tohohle týče, moc pěkně natočený, zábavný, skvěle zahraný (Martin Landau dokonalý a Johnny Depp v nejsympatičtější roli). Nemám moc, co bych měl vytýkat. Je-li tam vůbec něco takového. P.S. Líbí se mi, jak Tim Burton při natáčení svých ''hororů'' dokáže s ladností využívat  množství krve a fantasy, čímž z toho dělá trochu pocitovky jak z hororů třicátých let (chci říct, že točí ty horory, na který můžeš jít s holkou, tady v tom filmu to toiž vysvětlujou a tak... prostě se na to podívejte a budete vědět co myslím)

Bratři (2023)

Já mám osobně s tímhle filmem jen pomálu problémů. Přiznám se, že jsem nikdy názor na kauzu okolo Mašínů nějak zvlášť neměl a tento film mě osobně zajímal jen z důvodu poslat ho na Oscary, nakonec mi ale nějak jeho zhlédnutí nevadí. Rozhodně je pěkně natočený a nebýt těch rozřesených záběrů a občas kompozičně posunout záběry o délku v řádu milimetrů, je světového vzhledu. Oskar Hes a Jan Nedbal hrají bratry moc pěkně, z celého hereckého obsazení mi ale (již klasicky) nejvýraznější přišel Václav Neužil ml. Můj největší problém spíše vzchází z postav filmu, které ano, jsou sice točeny zcela neutrálně (dle všech slibů), ale jsou i přesto naprosto nesympatické (především pak Tatiana Dyková, která ale samozřejmě taky zahrála skvěle). Asi je to můj osobní problém, ale jakmile někdo natočí film o dysitentech, tak mi vůbec nejsou sympatičtí. Jsem sice rád, že nemáme totalitu, ale tak, jak to ve filmech ukazují, mi zatím nebyli ani jednou sympatičtí. A zcela upřímně doufám, že natrefím na film, nebo že někdo natočí film, který můj názor změní. Ale bohužel, možná kvůli mně se mi ten film nedokázal prodat.

Vymítač ďábla (1973)

Jsem rád za takhle kultovní klasický horor, nádherně natočený a s legendárními scénami. Ale je to takový občas až podivný mix žánrů drama/horor. Ale rozhodně neříkám, že je to špatně. Líbí se mi téma křesťanství v tomto filmu, jelikož svým pojetím je vlastně přístupný každému - křesťanovi, ateistovi (nebo-li mně)... Jediné snad, že do vymítacích scén mi tam stále cosi chybělo, nějaký švih či tak něco (ale byl jsem si jistý, že další zhlédnutí to zpraví). A taky chudák holka Linda Blair, zahrála to skvěle, ale na psychiku to muselo být strašný (kupříkladu ve škole).

Underground (1995)

Ty lidi v mym sklepě ani neví, že je někdo vidí....   Hodně podivné... tady jednou Kusturica natočí geniální p*čovinu a podruhý (pár let předem) natočí Balkánského Forresta Gumpa. Co se to děje?! Opravdu si potřebuji někdy dát Director's Cut se skoro ŠESTI hodinama - i když po takhle psycho-normálně dlouhý verzi úplně nevím. Zajímavě natočené, ulítlé, ztřeštěné, ale i chytré a celkově veliký mix žánrů s notnou dávkou emocí, které ale taky nejsou úplně jasné. Já úplně nevím co říct... pořád to ve mně leží a asi jen tak nepřestane.

Bod varu (2021)

Postupná a až nenápadná gradace filmu, který je ke všemu neuvěřitelně zvládnut skutečně na celý jeden záběr (a to si to museli zopakovat celé čtyřikrát, jen se podívejte do sekce Zajímavosti - jdi se zahrabat Birdmane a 1917), je mistrovskou prací v jakémkoliv směru, co zde aplikovali, ať už jde o bezchybné herce, šílenou kameru, či pak především nápaditou režii, bez které by takový zážitek nevznikl, za což velice Philipu Barantinimu děkuji - i když upřímně prozatím shazuji jednu hvězdu, jelikož psycho jsem čekal o něco větší a když to ke všemu porovnám s Medvědem, tak to přeci jen o něco slabší je (i když Medvěd je v podstatě něco úplně jiného a o rok mladšího), takže tím bych to ukončil a schválně, jestli si někdo všiml, že je to recenze na jednu větu:)

Scary Movie: Děsnej biják (2000)

Jéhehé... to je ale blbost. Už tam jenom chybí Leslie Nielsen. Ale občas by to tou strašnou zběsilostí a až odbíháním od tématu (wtf irský taneček) mohlo šetřit. Jinak jsem se bavil a hláška CO JEEEEEEEEEEE?!? je absolutní zlato.

Bratři Lumiérové (2017)

''...géniové!...''''...kameraman dokazuje svoji znalost...''''...dokonalá kompozice připomínající...''''...obsahuje diagonálu, která vyplňuje celý záběr...''''...*ňáký francouzský slovo pro dokonalost*...'' je to ok, většinu z jejich filmů by měl znát každý filmový nadšenec, co tam dělal Scorsese (i když mám určitou teorii), v podstatě věci jsem za to rád. Jen ten francouzský komentář nemusel být, kvůli titulkům odbíhají oči od těch záběrů, co by měl každý znát.