• Fantasy

Hvězdná brána - Pamatuj na smrt (2006) (epizoda)

Epizoda, která se strašně snaží, abychom si oblíbili Valu. Ale co naplat, to je zkrátka nemožné. A taky už mě dost začíná vytáčet, jak se ji neustále snaží párovat s Danielem, a Mitchell je taky čím dál otravnější.

Malá mořská víla (2023)

Musím uznat, že je Malá mořská wokela lepší, než jsem čekal. To z ní ale pořád nedělá dobrý film. Hned v úvodu je nám prezentován citát z Andersenovy předlohy, o to smutnější je, že ji tvůrci zřejmě vůbec nepochopili. A přitom se ten film bere strašně vážně, nicméně v klíčových momentech působí prostě jen směšně. Mezi princem (kterého sluha oslovuje jménem!) a Ariel není vůbec žádná chemie a ani na chvíli jsem jim žádné zamilování nevěřil. Ariel je nemastná neslaná (což je s podivem vzhledem k tomu, že většinu života strávila naložená v mořské vodě) a pro pohádku je značně problematické, když je padouch divákovi bližší než hlavní postava (Uršula byla famózní ve své chobotničí i lidské podobě). Silnou stránkou filmu je ta vizuální, byť pohyby pod vodou vypadají podivně a ta CGI ryba je vyloženě hnusná.

Řekni to psem (2022)

O tomhle filmu jsem nic nevěděl a nic jsem od něj nečekal, o to víc mě překvapil a potěšil. V určitých věcech je sice dost předvídatelný, ale umí být i milý a zábavný. A pejskové byli úžasní. :)

Dobré místo (2016) (seriál)

Dobré místo je více než dobrý seriál. I když jsou pozdější série slabší než ta první, pořád jsou nápadité (stát se tady může doslova úplně cokoliv). Největší předností jsou tu totiž sympatické a skvěle zahrané postavy (včetně těch vedlejších), takže i když se seriál začne odvíjet nečekaným směrem, pořád vám na nich záleží a chcete vědět, jak to s nimi bude dál. A přestože je to primárně prča, jsou tady i dojemné chvilky.

Noční návštěva (2020) odpad!

Pozor, sledování tohoto paskvilu opravdu fyzicky bolí. Chápu, je to film pro děti, ale any ty snad nemohou ocenit tu nebetyčnou trapnost, postavy tak nesympatické a nezajímavé a herce tak přehrávající, že je vám až stydno za ně. K tomu ještě šílená stopáž (u normálního filmu by nevadila, ale tento na takovém prostoru opravdu nemá co nabídnout). Jedno velké NE!

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Starý Indy není tak dobrý jako starý dobrý Indy, ale pořád má co nabídnout. Nostalgie je tu tak akorát a na rozdíl od předchozího filmu to nepůsobí sebeparodicky. Všichni herci jsou ve svých rolích skvělí a i přes svou délku film ani na chvíli nenudí. Má spád a užijeme si tu několik honiček s využitím nejrůznějších dopravních prostředků. A i navzdory svému věku má Indy pořád švih a říz. Jediné, co to trochu kazí, je pár věcí, co úplně nedávají smysl, pozitivní emoce ale rozhodně převažují.

Hvězdná brána - Série 9 (2005) (série)

Uf uf uf, to to bolí. Největším zlem v deváté sérii nejsou Oriové, ale to, jak je tato série špatná. Nové postavy jsou protivné a nesympatické, generál líný a neschopný. Jednotlivé epizody jsou až na pár výjimek vyčpělé a bez nápadu. Kam jsme se to dostali a jak hluboko ještě může Hvězdná brána klesnout?

Dobré místo - Série 1 (2016) (série)

Dobré místo je více než dobrý seriál. Alespoň soudě dle první série. Postavy jsou sympatické nebo alespoň vtipné, je tu spousta skvělých nápadů a zvrat na konci je top. Jsem zvědav, kam se to bude ubírat v dalších sériích.

Panství Downton: Nová éra (2022)

Druhá filmová výprava na panství Downton přináší naprostou většinu postav a dvě hlavní dějové linky. Jedna se týká mládí nyní umírající Violet (jaká to ale bývala koketa! Šokující!), druhá natáčením filmu na Downtonu. První jmenovaná je zábavná, byť je to v podstatě totéž v bledě modrém, jako to, co už jsme viděli s knížetem Kuraginem. Druhá dějová linka je potom zřejmě to, co filmu přináší přízvisko Nová éra, jelikož jsme zde svědky zrodu nové éry, a to éry mluvených filmů. A byť je i toto zajímavé na sledování, je tato linka příšerně naivní a odfláknutá. Režisér je naprosto neschopný, jediné, co zvládne, je zamilovat se do Mary. A tak jeho film nejprve zachrání Molesley, následně Mary a nakonec celé downtonské služebnictvo. Je to až k smíchu a od Downtonu bych zkrátka čekal víc. Melodramatický závěr k Downtonu tak nějak sedí, přesto působí výsledné spárování úplně všech, kdo nejsou mrtví, až moc násilně.

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Je čtvrtá série Stranger Things špatná? Ne. Je horší než ty předchozí? Ano. A důvodů je hned několik. Už v minulých sériích nejméně fungovalo, když byla parta rozdělená. Tady je na tom postaven veškerý děj. Navíc některé moje oblíbené postavy prodělaly naprosto dementní proměnu, ty nové jsou potom od začátku nesympatické, pitomé a přehrávající. Dalším problémem je naprosto přepálená stopáž jednotlivých epizod, přičemž kvantita zde značně převyšuje kvalitu. Když jsem viděl v laboratoři kopu číslo-dětí, těšil jsem se, jaké zajímavé a nejrozličnější schopnosti nám předvedou (viz Osmička), ale z nějakého pro mě nepochopitelného důvodu ovládaly všechny jenom telekinezi, takže to byla docela nuda. Ruská dějová linka je prostě neuvěřitelně hloupá, v sérii se také opakuje spousta klišé. Hororová atmosféra je tu spíš jen lehce naznačená (i když se o ni tvůrci nejspíš snažili), ale záporák je charismatický a líbí se mi, jak do sebe na konci všechno zapadlo.