• Fantasy

Hvězdná brána: Návrat (2008)

Film, který se vlastně ani nestal. Přesto je zábavný, a i když mi zprvu zápletka o cestování časem přišla zbytečná, ujetá a v SG už okoukaná, nakonec z toho byla docela příjemná podívaná. Potěšil návrat některých starých známých tváří, ještě víc ale potěšila absence Valy. A hned se na to dalo koukat! Konečně je to (na rozdíl od posledních dvou řad seriálu a toho předchozího paskvilu) zase dospělé.

Hvězdná brána: Archa pravdy (2008)

Tak tohle ne. Trapné, nudné, ubohé, naivní. Potěší pár vizuálních i hudebních pomrknutí, která odkazují na první film, možná bych se i zaradoval z návratu jedněch z nejlepších záporáků, kdyby tam ale nebyli tak uměle a nesmyslně našroubovaní. Mitchell pořád hází trapné hlášky (dokonce i babička se jednou objeví), Vala je pořád akorát vyprsená a otravná. Závěrečná „bitka“ se prostě tak nějak stane během pěti vteřin a celkový dojem je bohužel zkrátka poměrně špatný. Hvězdná brána si jako konec nezasloužila ani desátou sérii, ani tenhle film.

The Last Voyage of the Demeter (2023)

Námět je to velmi zajímavý, výsledek už ovšem horší. Ono ale co naplat, pokud zápletka (předlohy) potřebuje, aby se Dracula na lodi dostal do Londýna, tak se postavy nutně musejí chovat nelogicky, aby mohly všechny hezky zemřít a Dracula měl volnou cestu. Samotný film vyloženě jen o této plavbě tím tedy dost trpí. Hlavní postava je navíc značně nesympatická, konec ubohý a směšný, a ač jsou některé scény fajn, tak atmosféru „Vetřelce s Draculou“ se také nepodařilo tak úplně navodit.

Sestra II (2023)

Sestra je opět v akci. Ze začátku to nevypadá zas tak marně, když překousnete podivné naroubování na první díl (církev musí povolat právě TU sestru, protože nemá NIKOHO jiného, kdo by se na případ mohl podívat. Všichni exorcisti jim asi vymřeli nebo co.) a mírně pokulhávající logiku. Potom se to ale docela rozjede, nicméně jen do chvíle, než si uvědomíte, že se víc smějete, než bojíte. Je tu sice zajímavá práce s kamerou a hudbou, ale to nejzajímavější film ukázal už v traileru (časopisy), takže to úplně nestačí. Démonické jeptišky si tu moc neužijeme, navíc není úplně jasné, jaké má démon schopnosti, možnosti a motivace. Závěrečné vypořádání se s ním je nicméně (stejně jako u jedničky) totálně směšné. Vcelku vzato: Neurazí, nenadchne, nevystraší, pobaví.

Bledé modré oko (2022)

Bledé modré oko mě uchvátilo z několika důvodů. Ten, který je doslova vidět, je skvostná vizuální stránka - ať už jde o atmosférické prostředí, nebo autenticky působící kostýmy a účesy. Zápletka a způsob vyprávění (včetně mnohými zde zatracované délky) dokonale vystihují Poeovy povídky, což je ve spojení s jeho postavou zkrátka geniální. Při sledování jsem měl jednoduše pocit, jako bych četl jednu z jeho povídek. Vše tu bylo, nic mi nechybělo, herecké výkony parádní.

Barbie (2023)

Barbie je totálně ztřeštěná šílenost, která ale obsahuje spoustu povedených vtipů, a to i v detailech, a navíc má výborné obsazení. Vyústění je sice trochu nic moc a závěr natahovaný, ale jinak to nemá chybičku - až na linku s vedením Mattelu, která je zcela zbytečná, nedotažená, a navíc všichni zúčastnění hrozně přehrávají (což je pochopitelné a vtipné u panenek, ale ne u reálných lidí-byznysmenů). P. S.: Děti na to radši nevoďte, ta holčička, co byla se mnou v kině, vypadala po zhlédnutí docela šokovaně. :D

Hvězdná brána (1997) (seriál)

Hvězdná brána je naprosto kultovní záležitost, ať už jde o původní film, nebo tento seriál, který příběh rozvíjí, a přináší tak spoustu zajímavých světů, ras a problémů. Bohužel s přibývajícími sériemi kvalita začne upadat, z O'Neilla se stane jen neschopný automat na hlášky s inteligencí Homera Simpsona, načež ale přijdou poslední dvě série a já si s překvapením říkám, co bych teď za O'Neilla dal. Nové postavy jsou nesympatické, neschopné a stupidní (všechny do jedné, i když Vala vyčnívá), staré postavy se chovají neuvěřitelně vzhledem ke svým předchozím charakteristikám, skoncování se záporáky je nijaké a všechno to působí strašně trapně a infantilně. Poslední epizoda je vyloženě ostudná a já jen nechápu, co se to stalo s tak dobrým seriálem a kam zmizel jeho potenciál. Jo aha. Na Atlantidu.

Hvězdná brána - Rodinná pouta (2007) (epizoda)

Zatímco na Atlantidě zemřela jedna z nejlepších postav, tak tady se té otravné ne a ne zbavit, a navíc dostaneme i jejího otce, který je ještě horší. Obě zápletky této epizody jsou vyloženě trapné. Takhle blízko k finále celého seriálu to opravdu nechápu.

Hvězdná brána - Pamatuj na smrt (2006) (epizoda)

Epizoda, která se strašně snaží, abychom si oblíbili Valu. Ale co naplat, to je zkrátka nemožné. A taky už mě dost začíná vytáčet, jak se ji neustále snaží párovat s Danielem, a Mitchell je taky čím dál otravnější.

Malá mořská víla (2023)

Musím uznat, že je Malá mořská wokela lepší, než jsem čekal. To z ní ale pořád nedělá dobrý film. Hned v úvodu je nám prezentován citát z Andersenovy předlohy, o to smutnější je, že ji tvůrci zřejmě vůbec nepochopili. A přitom se ten film bere strašně vážně, nicméně v klíčových momentech působí prostě jen směšně. Mezi princem (kterého sluha oslovuje jménem!) a Ariel není vůbec žádná chemie a ani na chvíli jsem jim žádné zamilování nevěřil. Ariel je nemastná neslaná (což je s podivem vzhledem k tomu, že většinu života strávila naložená v mořské vodě) a pro pohádku je značně problematické, když je padouch divákovi bližší než hlavní postava (Uršula byla famózní ve své chobotničí i lidské podobě). Silnou stránkou filmu je ta vizuální, byť pohyby pod vodou vypadají podivně a ta CGI ryba je vyloženě hnusná.