• Krátkometrážní

A Poet in New York (2014) (TV film)

To nejlepší z filmu tvoří nepřekvapivě recitace Fern Hill a Do not go gentle into that good night.

Píseň mého srdce (1930)

Derniéra Alice Joyce, premiéra Maureen O'Sullivan a koncert Johna McCormacka = film, který byl pokládán za ztracený. Mít irský původ, dám se slzou v oku plné hodnocení.

Národ snílků (2010)

2 + 1 za soundtrack. I když popravdě spíš 1/2, protože některé skladby byly dost vykuchané a nepatřičně umístěné (viz závěrečná scéna a hlavní singl od Stars).

Evening's Civil Twilight in Empires of Tin (2008)

Experiment zachycený na Viennale 2007. Občanský soumrak. Vídeň a New York. Živý hudební doprovod pod vedením Vica Chestnutta, kterého doplňuje část kanadských Silver Mt. Zion (Amar, Craven, Moss a Menuck), Guy Piciotto z Fugazi a členové The Quavers. Tím vším se prolíná leitmotiv dokumentu - Radeckého pochod od J. Rotha, jehož vybrané pasáže předčítá Bobby Sommer. ____ Podobně jako například u The BQE od Sufjana Stevense je potřeba se na zhlédnutí filmu patřičně naladit. Meditace, halucinace. Je jedno jak to pojmenujeme, jedná se o ojedinělý zážitek. Nejsilnějšími momenty pro mě osobně byly interpretace klezmerské Gasn Nign (Amar + Moss - tedy housle a basa; tklivost umocněná absencí klarinetu) a závěrečná interpretace samotného Straussova Radeckého pochodu.

Anthony (2014)

Trio Tim, Tom a JvT si vyrazilo do Laponska a aby to nevypadalo tak úplně neproduktivně, tak si natočilo lehce temnou komedii. JvT nedávno podepsal s Pulse (na jejichž stránkách byl ke zhlédnutí i Anthony ), tak uvidíme, jestli kluci dají do kupy i seriál nebo celovečerák, když se jim na kratší metráži očividně daří.

The Trip to Italy (2014)

Druhá sezóna, tedy opět o jednu vrstvu tlustší matrjoška, kdy má ústřední duo možnost pracovat s tou předchozí a činní tak hned od prvních minut. Vypadá to, že znovu dojde i na filmovou verzi ... na kterou již došlo a byla promítána na NZ a v Austrálii. Toulky Itálií po stopách tří básníků.

Americké turné (2009)

Od začátku turné Family Jams za nedlouho uplyne 10 let. Kevinu Barkerovi (autorovi tohoto dokumentu) trvalo 5 let, než se odhodlal k zveřejnění finální verze širšímu publiku. Dalších 5 let jsem sbíral odvahu já a dnes jsem konečně tento dokument viděl. V hlavních rolích Devendra Banhart, Joanna Newsom a Andy Cabic (Vetiver). V té době začínající a mladí muzikanti. ____ Poprvé jsem Joannu slyšel v roce 2005. Kdo se tehdá byť jen trochu orientoval na nezávislé hudební scéně, musel o toto jméno chtě nechtě zavadit. Vzpomínám si, že na mě působila jako přílišný extrém a zůstalo u poslechu 3 písní. Po několika měsících však vyšlo album Ys, kterému se na patřičných místech dostávalo ještě větších ovací než u jejího debutu. A dokonce dosáhlo i české kulturní scény! (viz např. první příčka na listu páně Klusáka ). Ys mě zasáhlo velmi silně a pomohlo mi najít cestu i k Joannině dřívější tvorbě. Ve svém audio archivu jsem postupně nastřádal desítky záznamů z jejích koncertů, paradoxně na koncert v Arše jsem se nedostal. Ale už v té době jsem věděl, že existuje dokument o turné z roku 2004 a stále se pracuje na jeho sestříhání. Tvorbu Devendry tolik nesleduju, ale Sight to Behold nezbývá než doporučit.

Rick a Morty (2013) (seriál)

Podobně jako u Adventure Time, čím více dílů jsem viděl, tím níže šlo mé hodnocení.