Vyvolávač deště (1997)

Velice dobrý film z právnického prostředí s hvězdným obsazením, kterému vévodí Matt Damon v roli advokáta - nováčka a slizoun Jon Voight. Příběh o tom, jak pojišťovna odmítla hradit transplantaci kostní dřeně umírajícímu mladíkovi, nemůže nechat nikoho chladným, scény v soudní síni byly působivé (atmosféra by se dala krájet) i díky vynikajícím výkonům již zmíněných protagonistů. Na plný počet nejdu jen z důvodu velice rozvláčné první poloviny a toho, že divák vlastně dopředu ví, jak to skončí. 85%

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Chtělo by se říci - konečně jsem viděl 4.díl, ale nevim, jestli slovo konečně je na místě, protože kdybych se na film nepodíval, o nic bych vlastně nepřišel. Jediný, co je na tomhle pokračování dobrý, je Ripleyová, její vstup do místnosti s nepovedenými klony a scéna ve vodě, jinak nic. Napětí žádný, atmosféra žádná, přitom námět je trochu podobnej dvojce - vojáci ("mariňáci") proti tlupě vetřelců, rozdíl je však v tom, že zatímco v Aliens byli mariňáci rozmanité osobnosti, o které se divák bojí, kterým fandí, tady mi byl jejich osud úplně ukradenej, možná s výjimkou Perlmana, kterej sem tam prohodí nějakou dobrou hlášku. Závěr snad ani nemá cenu komentovat, od zde často zmiňovaného k smíchu vypadajícího alien-baby jsem čekal leccos, ale takovouhle hovadinu teda ne, tipoval bych, že vyloudění ironického úšklebku na tváři diváka asi nebylo záměrem tvůrců. Co závěrem? Předchozí díly si rád pouštím znovu, baví mě pořád a trojka čím dál víc, tohle však u mě neobstojí ani jako samostatné akční sci-fi, ani jako součást vetřelčí ságy.

Vetřelec ³ (1992)

Když jsem tenhle díl viděl poprvé, což je víc jak 3 roky zpátky, váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami s tím, že blíž to bylo k nižšímu hodnocení. Teď jsem si pustil SE verzi a ty 4* dávám s klidným svědomým. Škoda, že přípravy i natáčení provázely takové problémy a Fincher nemohl udělat vše po svém. Jestli pro jedničku se hodí přízvisko strach, pro dvojku adrenalin, tak synonymem trojky je určitě deprese a beznaděj, která z filmu úplně čiší. Kamera je skvělá (scény v tunelech) a konec je vynikající (od klasické verze se liší takovou drobnůstkou - nebudu však prozrazovat). Jediné, co mi na tomhle dílu nakonec vadilo, byly ty mnohdy zbytečně dlouhé spory a hádky mezi vězni, náboženské řeči a v záběrech z dálky ta do očí bijící digitální podoba vetřelce. P.S. - poté, co jsem viděl čtyřku, můžu konečně napsat, že tenhle díl má ten nejlepší a nejemotivnější konec z celé ságy a že tady měla série skončit.

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

Zatim nejulítlejší Sandlerovka z těch, co jsem viděl. Zohan si dělá srandu z Izraelců, Palestinců (no srandu, možná by bylo lepší napsat, že poukazuje na absurdnost jejich konfliktu), Bonda, Rockyho, Matrixu a buhví čeho všeho. Film nabízí velké množství přehaných scén, které skvěle pobaví, zároveň však nikdy nepřekročí onu pomyslnou hranici mezi vkusem a nevkusem (kterou má samozřejmě každý divák jinde) a nesklouznou k fekálnímu humoru a podobným trapnostem. Rozhodně doporučuju skouknout v originálním znění, protože Sandlerův východní akcent je vynikající, jeho postava zároveň v pohodě táhne celej snímek. Když se k tomu připočte povedenej "záporák" John - tohle je odznak dělej si co chceš a projde ti to - Turturro z Transformerů a pěkná Emmanuelle Chriqui, je zaděláno na vysoké hodnocení. Škoda jen trochu zbytečně dlouhé stopáže a klišovitého moralizujícího závěru, utnout to o 25 minut dřív, byla by to bomba. Takhle "jen" 75%

12 opic (1995)

Dokonalost - takto bych jedním slovem hodnotil film 12 opic. Od snímku jsem čekal opravdu hodně, očekávání však byla dokonce překonána, což se nestává příliš často. Film diváka donutí celou dobu přemýšlet - kdo, jak, proč?, aby ve finále nabídl vpravdě grandiózní závěr, kdy do sebe vše krásně zapadne. (Nechci moc SPOILERovat, ale jako unhappy end to nevidím). Herecké výkony jsou výborné, pro Willise je to asi životní role, Pitt je také přesvědčivý. Hudba je místy dost zvláštní, k celkové atmosféře ale sedne skvěle. 100%

Requiem za sen (2000)

Pokud bych měl několika málo slovy vyjádřit pocit z tohoto snímku, bylo by to nejspíš: hnus, psycho, deprese. I přes to, jaké má film veskrze negativní vyznění, se jedná o velice silné dílo, kterému právem náleží aktuální vysoké postavení ve zdejší top 200, a Aronovskyho okažitě řadím mezi oblíbené režiséry. I když vypisovat veškeré klady by zde bylo oním nošením dříví do lesa, dovolím si vypíchnout skvělou režii, střih a hudbu. Samostatnou kapitolou jsou herecké výkony, těšil jsem se na Jennifer Connely i na Jarreda Leta, ale kdo mě svým výkonem totálně odzbrojil, byla Ellen Burstyn, jejíž ztvárnění Sary se nebojím označit za jeden z nejlepších ženských hereckých výkonů, co jsem měl možnost vidět. Její přerod z obyčejné stařenky ve zfetovanou trosku je dech beroucí a ukazuje, že drogou nemusejí být jen ony látky, kreré tak jsou všeobecně nazývány.

Americký gangster (2007)

Jeden z filmů, kde jsem měl asi příliš vysoká očekávání a kde se možná nevyplatilo koukat na zdejší hodnocení před projekcí. Proto jsem byl trošku zklamán, i když o špatný film se rozhodně nejedná. Jen se podle mě nemůže rovnat třeba Kmotrům, Scarface nebo Mafiánům, se kterými se srovnání chtě nechtě nabízí. Jinak se jedná o precizně natočený snímek, který nabízí pohled na dobový život v Americe, ale ve kterém mi bohužel chybí nějaká nezapomenutelná scéna, něco, co by hodnocení pozvedlo k absolutoriu. Russel Crowe hraje opět skvěle a jeho postava je tak trochu paralelou k Francu Serpicovi z filmu s Al Pacinem, i proto jsem si ji ihned oblíbil a doufal, že ona nezkorumpovatelnost se jí nakonec vyplatí. 85%

Hra s ohněm (1990)

Na film jsem koukal v podstatě jen z důvodu obsazení hlavních rolí a doufal, že se mi zalíbí více než zdejšímu osazenstvu, soudě podle relativně nízkého hodnocení. Bohužel kromě mé oblíbené a zde opravdu svůdné Jodie Foster a občas legračně dětinského Dennise Hoppera snímek nenabízí zhola nic.

Blízká setkání třetího druhu (1977)

První Spielbergův film zabývající se mimozemskou tématikou. Prozatím hodnotím čtyřmi * z důvodu na mě až moc rozvlečené první poloviny, nicméně pro další skouknutí si nechávám otevřená vrátka k absolutnímu hodnocení, hlavně díky úžasné atmosféře filmu a fascinujímu gradovanému konci, kdy jsem skoro nedýchal. Vizuálně působivé, triky jsou na velice dobré úrovni a ani z dnešního pohledu rozhodně neurazí.

Billy Madison (1995)

Jeden z prvních Sandlerových filmů, komedie s ním mi nevadí, mnohdy se na ně rád podívám i znovu. Tohle se však moc nepovedlo, Sandler sice hraje blbečka docela přesvědčivě, ale často mě ty jeho ksichty a kecy spíš štvaly, místo abych se smál. Plusové body za Stevea Buscemiho, takže to nakonec na ty slabý 2* vyjde.