Elitní jednotka (2007)

2/10 V novodobější propagandisticko-agitační historii mají amíci Černý orel přistál, rusové Devátou rotu, dokonce i upozadění čechové Copak je to za vojáka?, tak proč by brazilci nemohli mít Tropa de elite. I když se jedná prvoplánově o policejní film na vážné téma, tato serióznost tomu jaksi proklouzává mezi prsty a výsledkem je jenom další oslava moci uniformovaného aparátu. Poselství o tom, že státní aparát je skrz naskrz zkorumpovaný, ale existují bílé vrány, bych si dokázal představit podané daleko líp. Proč musejí adepti zvláštní (policejní) školy projít nepřiměřeně drsným výcvikem, když je velká pravděpodobnost, že jejích životnost v aktivní službě může skončit hned na prvním zásahu? Proč psychicky labilní kapitán hledající náhradu, aby mohl v pětatřiceti odejít do důchodu, otravuje celou dobu hloupého diváka svým voiceoverem a dává neustále najevo svou namyšlenou nadřazenost? Když o tom tak přemýšlím - co by ten ve svém důchodu na stará kolena asi mohl dělat? Maximálně se přehoupnout na druhou stranu barikády a skončit jako jeho jiná postava v Carandiru nebo v nějaké bohatší čtvrti fungovat jako vrátný. Jak toto mohlo vyhrát nějakou cenu, to mi vážně hlava nebere.

Moebius (1996)

2/10 Prostředí metra si kupodivu za levné exteriéry moc filmů nevolí - co mě napadá tak leda britské Tube Tales, Creep nebo maďarské Kontroll. Jako studentské cvičení na 20 minut proč ne, ale jako celovečerní snímek mi to opravdu nesedlo. Po technické stránce bych rozhodne neměl co vytknout ba právě naopak, ale spád, hluchá místa a přemíra teoretizování, kterému ani herci ve filmu nedokázali dát dostatečný důraz způsobilo, že jsem se musel dost přemáhat, abych při jízdě z konečné na konečnou neprohlížel víčka zevnitř. Přestože se film snaží být za každou cenu jiný než severoamerický, stejně tomuto osudu neujde. Jediné, co jsem si z filmu odnesl bylo nové cizí slovo, které se budu snažit v nějaké diskuzi jistě použít, abych okolním akademicky diskutujícím dokázal, že nejsou dostatečně na výši, a proto nikdy nedokážou pochopit Lynchova "génia".

100 pušek (1969)

5/10 Takový westernovy prumer, co tahne nahoru nasili, Welchova a kaskaderstina v mexickych podminkach. Jinak je tam vsechno to, co nalezneme nekde jinde lepsi - Professionals, Fistful of Dynamite

Ônibus 174 (2002)

7/10 Zpočátku to na mě působilo jako jiné "dokumentární" filmy, kde si režisér dovolí díky své bujné fantasii dotočit hromadu scén, které se mu do pořadu hodí a vydává je za ověřenou verzi - Jak to tenkrát bylo. S přibývající stopáží se můj pocit jistoty a bezpečí začal rychle měnit v drsné vystřízlivění, že nejspíš veškeré záběry od autobusu nebo černobílé VHS od komunitního kostela jsou opravdu ale opravdu reálné. Trošku zmatečně a uměle sice působily ty, které měly dokumentovat stávající podmínky v nápravných zařízeních i jejich "umělecké" inverzní mi přišlo jako pěst na oko. Mluvící hlavy podávající zpětně na kameru svědectví byly pečlivě vybrány a jejich vyprávění díky dobře formulovaným otázkám mimo kameru dotvářelo absurdnost celé situace. Prostor dostali všichni jak ze stany unesených, policie, sociální pracovnice, maskovaného příslušníka SWAT, tak ze strany únosce - teta, kamarád, napravený kamarád, náhradní matka, maskovaný gangster. Těžko říct proč dostal přednost zrovna tento příběh před (domnívám se) tisícem jiných, které se běžně odehrávají na ulicích brazilských megapolis - zřejmě právě dostatek dokumentárního materiálu a pohnutý příběh hlavního hrdiny na kokainu. Myslím, že Pixote se spokojeně převrací v hrobě a Babenco je rád, že našel pokračovatele.

Matador (1986)

2/10 Tak s timto rudym hadrem me Pedro leda nalakal, ale tentokrat vyhral byk

Spoutej mě! (1989)

10/10 Navnazenym trailerem od Franka Hoffmana z Traileru ;] jsem nemohl odolat a muj prvni Pedro a Antonio se opravdu vydaril. Kdo nevidel, udelal VELKOU chybu

Záchrana vzácného plemene (1966)

7/10 Usislany Steward v dalsi ze svych roli kwrdych chlapu zapadu. Do tohoto filmu se propasovalo vice vtipu nez obvykle a diky atypicke zapletce se stava docela pritazlivym - zavod na velbloudovi, zvlastni druh teleciho na pastvinach v Novem Svete, rudy Skot v sukni a s kverem proklate nizko, emancipovana anglicanka. Podivne, ale funguje to

Co dělat v Denveru, když člověk nežije (1995)

7/10 Svezlo se to na Quentinovske vlne a v kine se mi to tehda libilo, otazkou je, jak by to dopadlo ted. Ale predpokladam, ze ansambl hereckych jmen by to svym charismatem zvladl, prestoze story byla poslabsi

Evergreen (1934)

1/10 wau-wau! OMG! Pomineme-li skvelou tanecne-baletni perfomence v podani JM, tak to byla revualni $racka a la ajnkesl unt bunkesl, kde se presprilis zpiva a je to plytke jak bazen pro neplavce. Trpel jsem. Hodne. Snad mi to pri doomsday final battle aspon bude pripocteno k dobru...