OTO 20. ročník (2020) (pořad)

Po tom, čo sa do odovzdávania cien OTO obuli poslanci Kresťanskej únie na čele s Annou Záborskou, pre údajné "urážlivé zosmiešňovanie kresťanskej viery", náhle celý program v mojich očiach stúpol na hodnote. Zdvíham zámerne hodnotenie na 5*, lebo si nemyslím, že Boh je taký urážlivý, ako táto bigotná skupina poslancov slovenského parlamentu.

Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga (2020)

Mám rád Island, Willa Ferrella a Eurovíziu. A zrazu som toto všetko dostal v asi najzvláštnejšom filme za posledné obdobie. V roku, kedy sa po prvý raz Eurovízia neuskutočnila, prišiel film, ktorý mi jej presunutý ročník nahradil. Najprv som sa bál, že pôjde o brutálne robenie si srandy Američanov z Európy, ale ono je všetko inak. Will Ferrell je Eurovíziou fascinovaný a natočil film, ktorý síce verne zobrazuje všetky jej klišé, ale tak neuveriteľne zhovievavo, že samotný film je skôr poctou súťaži, ako jej parodovaním. Neváham tvrdiť, že ide o najeurópskejší americký film, aký som kedy videl. Potešia cameá skutočných účastníkov súťaže, islandská krajina, Ferrellove hejty na Amíkov, hudba Sigur Rós, Ólafur Darri Ólafsson a Will Ferrell, ktorý svoj výkon ustrážil a zahral vrámci svojej filmografie jednu z "normálnejších" postáv. Záverečná pieseň je natoľko dobrá, že by súťaž pokojne mala šancu vyhrať. Pokiaľ súťaž nesledujete, možno nebudete mať toľko pochopenia ako ja, ale pre mňa veľmi pozitívne prekvapenie a feel-good movie, na ktorý sa ešte raz rád pozriem.

Drakula na koľajniciach (2019) (TV film)

Pekný umelecký dokument o spojivách a rozdieloch medzi národmi na území dnešnej Bratislavy, vyrozprávaný na príklade dejín Viedenskej električky, ktorá kedysi spájala Prešporok a Viedeň. Trochu mi chýbali titulky s menami jednotlivých účinkujúcich, prípadne vysvetlenie o koho vlastne ide. Človek neznalý dejín Bratislavy možno niektoré súvislosti ťažšie chápal, ale pre fanúšikov histórie je film pekne natočený dokumentárny bonbónik.

Po životě - Série 2 (2020) (série)

Druhá séria za mňa ešte lepšia ako prvá. Netradičná kombinácia Gervaisovho drsného humoru a hlbokých ľudských emócií funguje výborne a nemá slabé miesta.

Fauda - Season 3 (2019) (série)

Málokedy sa stáva, že kvalita seriálu počtom sérií stúpa, ale v prípade Faudy je 3. séria tou najnapínavejšou.

Zrádci - Vstup do prázdnoty (2020) (epizoda)

Na začiatku som sa zľakol, že pôjde o kópiu nemeckej netflixovskej série "How to Sell Drugs Online (Fast)", ale potom seriál dostal svoju dospelú tvár a ukázalo sa, že ide o veľmi dobre napísanú a zahranú krimi-psychologickú sériu. Miro Šifra sa vypracoval na dobrého scenáristu, jedine kamera Martina Doubu mi v niektorých momentoch moc nesedí. Potešil track od Gleba a teším sa na ďalšie diely.

Čarovný kamínek (2019) (TV film)

Po vizuálnej stránke krásna rozprávka, ale scenár je tak zlý, že som ju ani nedokázal dopozerať.

Marie Terezie - A Woman at War (2019) (série)

Je mi ľúto toľkých kvalitných hercov v takejto kostýmovej telenovele z panovníckeho dvora. Zúfalý scenár si vyberá pikantné epizódy zo života MT a z minisérie tak robí frašku. Vizuálna podoba dobového Prešporku sa ma navyše ako lokálpatriota dotkla. Napriek množstvu investovaných peňazí jedno z najhorších domácich diel čo som videl.

Zaklínač - Začátek konce (2019) (epizoda)

Pokiaľ máte predstavu o Zaklínačovi vytvorenú na základe počítačových hier, tak netuším ako na vás seriál zapôsobí. Ja milujem Sapkowského knihy a dopredu som radšej nemal od seriálu žiadne očakávania. To čo som videl v prvom dieli ma nadchlo. Cavill je skvelý. Hlášky z kníh fungujú, postavy sú vybrané dobre. Výprava, hudba, efekty, bojové scény sú nadpriemerné. Je to krvavé, drsné a taký má Zaklínač byť. Na rozdiel od poľského seriálu, ktorý ma nebavil je toto lahôdka.

Princip slasti (2019) (seriál)

Tento seriál mi pripadá, akoby niekto mal veľký balík peňazí a až potom rozmýšľal, čo za neho natočí. No a peniaze sa míňajú pomaly, stále ich je v rozpočte dosť, tak pridáva postavy a dejové linky, až z toho vznikne nekonečne dlhý seriál, plný postáv, o ktorých už neviem, kto je kto. Fajn hudba, lokácie, atmosféra, medzinárodné prostredie a herci, ale mohlo to mať o polovicu menej dielov a hercov a bolo by to minimálne jednoduchšie pochopiť.