Fauda (2015) (seriál)

Veľmi príjemné prekvapenie. Izraelský seriál, ktorý ukazuje izraelsko - palestínsky konflikt z oboch strán. Dôležité je, že ukazuje ako násilie páchajú jedni aj druhí a na oplátku tiež trpia obe strany. Veľmi vážna téma, seriál sa nebráni zobrazovaniu násilia, ale ponúka aj zopár úsmevných scén. Veľmi zručne natočené a autenticky zahrané. Predpokladám, že rozpočet nebol príliš vysoký, ale za tie peniaze tvorcovia dosiahli viac ako sa podarí mnohým vysokorozpočtovým produkciám. Teším sa na tretiu sériu.

Inspektor Max - Hračka (2018) (epizoda)

Škoda premrhaného potenciálu, mohol to byť celkom zábavný seriál, ale toto je iba nie moc vydarená exhibícia Juraja Kukuru. V porovnaní s úrovňou inej českej verejnoprávnej krimi tvorby - odpad a ako komediálny seriál to tiež neobstojí. Toto je prípad, kedy ma takmer hnevá, že na takéto niečo boli použité moje koncesionárske poplatky.

The End of the F***ing World (2017) (seriál)

Nečakané prekvapenie! Výborná seriálová jednohubka, ktorá poteší netradičným námetom, britským čiernym humorom, filmárskou originalitou, výborným soundtrackom a výberom ústrednej hereckej dvojice. Tých dvoch, bez ohľadu nato, ako veľmi strelene sa chovajú, proste musíte mať radi a držíte im palce na ceste na koniec poj***ného sveta.

Hans Zimmer v Praze (2017) (koncert)

Konečne vidím detaily dvoch najlepších koncertných zážitkov mojho života. Krásne nasnímaný koncertný záznam!

Rex - Smrť s výhľadom (2017) (epizoda)

Kto mal rád pôvodného rakúskeho Komisára Rexa, asi nebude sklamaný. Ide o adaptáciu pilotného filmu na slovenské pomery a podmienky. Juraj Bača na moje prekvapenie pôsobil sympaticky a úloha Richarda Majera mu sadla. Ostatné obsadenie bolo tiež v poriadku. Pes (teda trojica predstaviteľov Rexa) podľa očakávania zlatý. Vizuálne pekne natočené, tím okolo Petra Bebjaka sa snažil. Problémom je samotný formát, ktorý nie je klasické krimi, ale skôr taká krimi rozprávka. Logika tu nehrá žiadnu úlohu a Rex sa nedá porovnávať s poriadnymi krimi seriálmi. Ako program pre komerčnú stanicu na večerný prime-time dobré, ale nič viac.

Živá řeka (2017)

Erik Baláž ani v treťom diely zo série Tajomné Karpaty nesklamal. "Živá rieka" Belá - jedna z posledných divokých riek strednej Európy poskytuje útočisko množstvu živočíchov, ponad i pod svojou hladinou. Človek až neverí, aké napínavé môžu byť scény zo života drobného vodného hmyzu, vtákov, alebo rýb. Baláž ich dopĺňa fascinujúcimi zábermi vydier, medveďov, vlkov, či rysov. Dokument o kráse skutočnej slovenskej divočiny, ktorú si musíme chrániť a nepripustiť jej ohrozenie. Veľmi pekný dokument, ktorý stojí za to vidieť!

Vysoké Tatry: V srdci divočiny (2017)

Pre mňa doteraz najmilší film o slovenskej prírode, aký som videl. Veľká poklona tvorcom za autentické zábery zo života tatranských medveďov a priblíženie života nesmrteľného lesa Vysokých Tatier. Film, ktorý by mali premietať na školách, aby sme si viac vážili svoje prírodné bohatstvo a chránili dávny prales, plný rozmanitých foriem života.

Vinnetou (2016) (seriál)

Nebudem porovnávať televíznu minisériu s kinofilmami zpred vyše 50 rokov. To sa proste nedá. Winnetoua z roku 2016 hodnotím ako voľnú televíznu adaptáciu knižnej klasiky, z ktorej si okrem mien postáv nezobrala takmer nič. Táto indiánka pre modernú generáciu mi viac ako Winnetoua pripomínala nejaký klon Tanca s vlkmi. Pozitívne hodnotím snahu tvorcov o vizuálne pekné a čisté zábery, krásne kostýmy a aj dobrý výber hercov. Celá miniséria však zlyháva v tom podstatnom a to scenári. Niektoré dejové zvraty sú nelogické, niektoré vyslovene smiešne. Keď Winnetou zomrel, prvýkrát mi to nebolo ľúto. Necítil som nič, lebo som si k tejto postave počas sledovania filmov nevybudoval žiadny vzťah. To je pre film dosť zlá vizitka. Záverom: cením si odvahu RTL (a sním aj RTVS ako koproducenta) ísť do tohto projektu, už len preto, že určite dobre vedeli, čo tým na seba zo strany skalných fanúšikov filmovej klasiky privolajú. Žiaľ snaha tvorcov bola úspešná len do skončenia prvého dielu - ten hodnotím 4*. Druhý diel bola čistá komédia, alebo skôr fraška za 2* a tretí diel by mohol hodnotením vyskočit vysoko, lenže zopár scén ho zráža na 3*. Celá séria u mňa za 3* ale vidieť to už viac nechcem.

Spud (2010)

Poznáte to - nemáte večer čo pozerať a náhodou natrafíte na nejaký film, od ktorého nečakáte nič a nakoniec sa vám dostane skvelého filmového zážitku. V prípade "Spud" je to tak trochu "exotický film", lebo z JAR som doteraz videl asi iba trilógiu "Bohovia sa museli zblázniť" (aj keď Afriku v prípade tohto filmu človek postrehne iba málo). "Spud" je film o dospievaní, strednej škole, prvej láske - takých sa dnes točia tucty ale vzácny je tým, že nad väčšinou podobnej produkcie vysoko vyčnieva. Detské úlohy boli veľmi dobre obsadené a pre mňa bol veľkým prekvapením John Cleese, ktorý svoju postavu zahral skutočne dobre a postaral sa o uveriteľnú vážnu linku v ináč väčšinou komediálnom príbehu. Ak si chcete zaspomínať na detstvo, strednú školu a všetko čo stým súvisí - dobre sa zasmiať a možno trochu dojať, tak Spuda rozhodne odporúčam.

Tři bratři (2014)

Tři bratři - neuveriteľne krásne natočený rozprávkový muzikál plný nápadov a fantázie, ktorý o niekoľko hláv vyčnieva nad bežnou českou, alebo slovenskou rozprávkovou produkciou. Špičkový herci, humor, napätie, krásna hudba a fantastické pesničky Jaroslava Uhlířa tvoria mix, ktorý v kombinácií s perom Zdeňka a režijným vedením Jana Svěrákových posunul českú rozprávku na novú úroveň.