Univerzální voják III: Znovuzrození (2009)

Zatímco Stallone své stáří a unavenost svými nejúspěšnějšími postavami v posledních filmech tematizuje, Van Damme se vrací k jedné ze svých nejúspěšnějších rolí spíše se snahou si je nepřipouštět. Možná je ale chyba v tom, že role výkonného supervojáka se už z podstaty věci pro jeho věk nehodí a on sám při jeho nynějším vzhledu vyvolává lítost. Lundgrenovu epizodní roli je zde nutno chápat spíše pro pobavení (jeho i diváků). Co však překvapí jsou velmi slušně natočené akční scény. Jak tvrdé, zdi prorážející tělo na tělo souboje, tak i popravování mnoha protivníků při dlouhých, složitě komponovaných kamerových jízdách. Nedostatek financí se pravděpodobně projevil v přenesení děje do jediné lokace opuštěných továren, což se nakonec jeví jako výhodné při budování atmosféry. A příběhem se asi nemá smysl vůbec zabývat.

Vládci vesmíru (1987)

Nejasné motivace, logicky nenavazující scény, řada nepovedených záběrů, ucházející triky s pestrou škálou barviček. Syntetizátorová hudba využita dokonce jako dramatický prvek posunující děj. Záporák drží slovo, šéf policie co pět minut efektně nabije brokovnici, aniž by vystřelil. Tomu všemu samozřejmě odpovídající herci s patetickými proslovy a s ultra božím toporným Lundgrenem v čele. Osmdesátá léta, vzpomínka na dětství, obrovské potěšení. Don't say goodbye. Say Good Journey.

Rozvod po italsku (1961)

Perspektivou italské společnosti musíme nahlížet na bizarní zápletku, kdy se hlavní hrdina musí zbavit své manželky, aby mohl rozvinout vztah s mladinkou sestřenicí. Germi tvrdě zesměšňuje zkostnatělý pohled na nedotknutelné pouto manželství a my společně s hlavním hrdinou podstupujeme neuvěřitelně složitou cestu k dosažení svobody. Místo rozvodu (společensky nepřijatelný) se osnuje ďábelský plán k získání milence pro vlastní manželku, aby je nato mohl oba zabít (vražda ze cti - společensky i zákonem tolerovaná), komedie plná omylů může začít. Hladce působící režie s tempem italského temperamentu, vypravěčskou svěžestí a dokonalým Mastroiannim.

Ať žijí rytíři! (2009)

I když se Karel Janák posunul žánrově, spolupráce s dětským, respektive teenagerským hercem se nevzdal. Ti překvapivě ani moc neserou. Snad krom té nejmladší, jakoby vypadla z vánoční reklamy na Kofolu - "ja nemusim, ja už ho vidim", ta sere velmi. Přestože mají Ať žijí rytíři na české poměry stále nadstandardní rozpočet, nedokáží zastřít pocit levnosti. Ano, je tu pár efektních, zpomalených záběrů, obstojných bojových akcí, ale ty o to více obnažují nedostatečnou (televizní) výpravu. Navíc Rytířům chybějí neotřelé scénárististiské nápady, smysl pro rytmus a tempo, což ke konci vyvolává dojem, že stopáž je neúměrně dlouhá a přichází nuda. Prostě průměr co rychle vyšumí.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Yates umí pracovat s herci, umí vyvolat napětí (také díky výborné hudbě), stejně tak humorné scény vyznívají poměrně vtipně a vybrané kamerové filtry vytvářejí patřičnou atmosféru. Problémem je, že sice baví v krátkých epizodách, ale selhává v celkovém vyprávění a budováním dramatičtějších scén, než jen prvoplánově efektních. Což je samozřejmě spíše chybou samotné předlohy a scénáře. Princ dvojí krve se tak nakonec jeví jako řada epizod, které se sebou nemají víceméně mnoho společného a spojují je jen dvě ubohé dějové nitky. Šestý Harry Potter je podívanou, která vymazává z účasti i poslední zbytky neznajících literární předlohu a bavit se u ní můžou jen fanoušci. A chudák Ginny je naprostým castingovým omylem.

Cabin Fever (2002) odpad!

Roth ocituje co se dá, ale zapomněl to zakomponovat do soudržného celku, který by nebyl otravně nudný už po pár minutách. A navíc zoufale nevtipný.

Stáhni mě do pekla (2009)

Raimi si odskočil od Spidermana (který se v posledním díle ztratil v přebytku, čímž v důsledku nepůsobil kompaktně, ale nudně) a fanoušci teď můžou jásat. Něco tak napínavého a vtipného už delší dobu v hororovém žánru v rámci Hollywoodu chybělo. Skloubení rané tvorby, obměna ruční práce za digitál a vyváženost strachu a humoru. Jeden z nejzábavnějších kinozážitků. Thx za Miloše.

Terminator Salvation (2009)

Tak bezvýrazný blockbuster, který nedokáže vytvořit jakoukoli atmosféru a napětí, tu dlouho nebyl.

Hostel (2005)

Překvapivě nudné a ve své nablblosti ne tak zábavné, jak jsem očekával.