Vyšehrad: Fylm (2022)

Ač jsem velký nesnášeč fotbalu, tak se mi fylm moc líbil. Rozesmál mě na celé kolo a u poslední hudby jsem si dobře zatancovala. Dokážu si představit, že nadšence do fotbalu musel bavit dvojnásob, protože chápali dvojnásob narážek na různé fotbalové situace. Fotbalu tu nebylo mnoho. Spíš se řešila Laviho rebelie a promiskuitní životní styl, který se dal těžko skloubit s výchovou malého synka (který mi ovšem dost vadil, protože vysvětloval zcela očividnou ironii a kazil tak většinu Laviho vtípků). Líbilo se mi podání fotbalistů tak, jak je většina lidí vidí a nenápadné narážky (viz tetování). Nekorektní humor mě potěšil a řezala jsem se smíchy. Ničeho se tu tvůrci nebáli. A to bylo super! To se musí ocenit.

Sowon (2013)

Husí kůže se po mně proháněla od začátku do konce. Holčička hrála vše tak přesvědčivě, že mi to trhalo srdce. Vlastně všichni předvedli bravurní výkony. Moc se mi líbilo i vykreslení přátelství a dobrých duší, které se všemožně snažily pomoct. A nebyli to jen dospělí. Slzička se objevila v momentě, kdy holčička přišla z nemocnice a měla polepený celý obchod obrázky od svých kamarádů. Jemně mě ta dobrota a ochota lidí uklidnila, že všichni nejsou takoví sráči. Padouch zahrál padoucha opravdu přesvědčivě. Být panem hercem, tak bych se bála vyjít na ulici. Na asijských filmech se mi moc líbí dialogy. Nevím, jak to popsat, ale jsou takové lidské, ze života, uvěřitelné a přirozené. Svinstvo, které se zajisté nestalo jen chudákovi dívence by mělo být trestáno smrtí. „Tresty“ jsou až směšně směšné. Nevím, nevím, co bych dělala stát se tohle mému dítěti. Silný snímek. O to víc, že se jedná o skutečnou událost.

Anatomie pádu (2023)

Spoiler. Nebýt nejednoznačného konce, tak se nebojím dát 4*. Po osvobozujícím rozsudku jsem ještě alespoň 10 minut do konce čekala napnutá, že přijde nějaký wow efekt. Ten se ale nedostavil a já jsem se zklamáním mohla vydechnout. Jinak se jedná o dost detailní soudní proces a intimní vhled do domácnosti. Tzv. za zavřené dveře. Herecký výkon pejska byl epický a bezpochyby by si zasloužil Oscara. Naprosto mi vadil ten řitní alpinista, který vedl proces. Brrr. Osobně jsem se po zvážení nakonec přiklonila k názoru, že ta prolhaná Němka svého muže hanebně zavraždila. Ale teda hrála nevinnou opravdu přesvědčivě.

Mamma Mia! (2008)

Jelikož jsem muzikál viděla ještě když jsem byla malé pískle a neuměla jsem anglicky ani slovo, tím pádem jsem neznala význam nic neříkajících písní a zpívala jsem si vše tak, jak jsem slyšela, netřeba znalosti slov, tak hodnotím s jistou dávkou sentimentu. Mužské herecké obsazení se mi moc líbilo. Příběh tak nějak plynul, ale bohužel, komedie se nevešlo ani za nehet. Obzvlášť ty staré babky byly jemně řečeno, trapný. Do dvojky už jsem se nikdy nepustila a ani nikdy nepustím.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Skvělá komedie u které se chtě něchtě budete celou stopáž smát. Nebo minimálně usmívat. Tolik hlášek, kolik se používá z tohoto klenotu se jen tak nevidí. Bolek má toho vesnického křupana prostě v krvi, a tak nemohli do role vesnického, dobráckého bohatýra vybrat nikoho lepšího. Naprosto pohodový film, který stojí hlavně na Bolkovi a jeho jemně hrubiánském chování. Ještě teď, když si v hlavě procházím scénky z filmu se usmívám :)

Želary (2003)

Spoiler. Krásný příběh z období druhé světové války. Četla jsem i knihu, podle které byl film natočen a s jistotou mohu říct, že film byl několikanásobně lepší. Herecké obsazení bylo naprosto bravurní. Temná, chladná a bojácná atmosféra se prolínala celým snímkem. Kostými a nálada byly taky perfektní. Každou slečnu jistě očaroval Joza. Takového hodného a citlivého chlapa aby ženská pohledala. Postupně se do něj zamilovávala nejen Aňa, ale i já. Natáčelo se na krásném místě. Konec, kdy malý vyvrhel zachrání celou vesnici byl moc dojemný. Opravdu velmi emoční dílo. Člověk se dokáže nakonec dost dobře přizpůsobit téměř každé situaci.

Agora (2009)

Věřící blázni byli koukám už od prvopočátku stejně pomatení, jako jsou nyní. Vraždy jim nikdy nebyly cizí a ve jménu Boha se neštítili a neštítí vůbec ničeho. Moc se mi líbila ukázka tohoto bláznovství. Nešlo tu ale pouze o víru. Pozorovali jste hlavně boj a hlad po vědění bystré Hypatie. Dnes už se zdá téměř neuvěřitelné, že nemohli přijít na něco, co už bereme jako samozřejmost a nikdo se nad tím ani nepozastaví. Určitě si ale za pár desítek, stovek let budou říkat o nás, že jsme věřili v takové hlouposti a brali jsme je za samozřejmost. Hrozně se mi líbilo prostředí a kulisy, ve kterých se děj odehrával. Téměř jsem se na 127 minut přesunula do Alexandrijských knihoven a chrámů. I herecké obsazení bylo vymazlené.

Někdo tam nahoře mě má rád (1956)

Překvapivě mě snímek hodně bavil. Nemám totiž Rockyho – Stallona úplně ráda a čekala jsem, že to bude podobného ražení. Původní Rocky je ale sympaťák. Líbil se mi humor, který občas jen tak hodil do placu. Asi bych uvítala více boxovacích scén z ringu. Jeho taktika a styl byl opravdu originální.  Bylo to moc příjemné pokoukání a celou dobu jsem držela na filmu pozornost. Jeho zapálení pro věc bylo obdivuhodné.

Poslední závod (2022)

Spoiler. Tak já teda nevím, za co má film tak vysoké hodnocení? Myslím, že děj dost dobře shrnul xxmartinxx. Děj byl strašně plytký, takový o ničem. Prostřihy, které přicházely jak velká voda, z ničeho nic a bez varování, byly strašně otravné a časté. Líbilo se mi jen prostředí Krkonoš a herecké obsazení. Jinak to byla totální nezajímavá bída. Za dva umrzlé no name chlápky snad nikdo nemohl uronit ani slzu. Ani vlastní nesympatická pizda manželka za něj tu slzu neuronila. Leda za sebe, že bude na všechno sama, když manžílka kvůli penězům chtěla nahnat na frontu na smrt. Už jsem se jen těšila, až bude konec.

Promlčeno (2022)

Spoiler. Tyhle rodinné trable, bolístky, skuhrání a litování není rozhodně nic pro mě. Je mi to totálně protivné a nerozumím podobným plačkám. Rodič je přeci ten, kdo vás vychoval. Tak proč tam proboha někdo brečí nad jeho zploditelem? Herecké výkony se mi úplně nelíbily a celý příběh byl dost přitažen za vlasy. Z toho, co jsem přes přítelovo mluvení postřehla, jsem úplně nadšená nebyla. Dvě hvězdy ale dávám za začátek, který mě velmi navnadil a byla jsem opravdu zvědavá, co Roden pustí do éteru. Zkrátka jsem se asi neuměla nacítit na někoho, koho 20 let žere vražda chlapa, který vás unesl…

Časové pásmo bylo změněno